Zumba Nedir ve Nasıl Yapılır?

Spor her zaman çok çaba gerektiren bir aktivite değildir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar müzik ve dansı eğlenceli, mutlulukla doğrudan ilişkili ve neşeyle ilişkilendirilen sporlarla birleştirerek kilo vermeyi ve formda kalmayı tercih ediyor. Zumba da bunlardan biri. Zumba, eğlenceli müziği, koreografisi ve fitness programı nedeniyle Türkiye’de yıllardır evde yapılan popüler bir egzersizdir. Bu yazımızda size zumbanın ne olduğunu, tarihçesini, koreografisini ve müziğini anlatacağız. Dans etmeye ve müziğin sesini açmaya hazır mısınız?

Zumba nedir?

Zumba, dans ve fitness’ın birleşimi olarak tanımlanabilecek etkili bir fitness programıdır. Programın kendine has ritmi, müziği ve koreografisi vardır. Latin müziği ve dansından esinlenen ve bir spor olarak adlandırılan Zumba’nın dans mı yoksa fitness mı olduğu konusunda kesin bir cevap yoktur. Hip-hop, salsa, flamenko ve mambo gibi çeşitli tarzların bir birleşimidir.

Zumba Tarihçesi

Zumba, Latin kültürünün önemli bir merkezi olan Kolombiya’da doğmuştur. Bir kaza sonucu ortaya çıkmış bir danstır. 1980’lerde Alberto Perez bir dans ve koreografi eğitmeni ve uzmanıydı ve bir derse giderken müzik kasetini unutmuştu. Aracında bulduğu salsa ve merenge kasetleriyle doğaçlama yaptı. Ders çok popüler olur ve insanlar tekrarlamak ister. Popülerlik önce ülke geneline, ardından da Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılır. Perez, arkadaşları ve diğerlerinin ticari çabaları sonucunda Zumba lisanslanır ve tüm dünyada popüler hale gelir.

Zumba nasıl yapılır

Zumba evde tek başına veya spor salonunda gruplar halinde yapılabilir. Koreografi çok aktiftir ve squat ve lunge gibi egzersizler içerir. İnternette birçok zumba dersi videosu bulabilirsiniz. Bu videoları izlemek evinizde zumba yapmanızı sağlayacaktır.

Zumba Dersi Videoları

YouTube, evinizde zumba yapmayı öğrenmenize yardımcı olabilecek çeşitli videolar sunar.

Örnek bir zumba ders videosu:

Zumba Müziği

İnternette size Latin kültürünü hissettirecek Zumba dans müzikleri bulabilirsiniz. Aşağıdaki video, kendinizi Zumba’nın ritmine ve müziğine kaptırmanızı sağlayacak!

Zumba Sizi Zayıflatır mı?

Mükemmel bir kardiyo egzersizi olan zumba, faydalı bir kilo verme aktivitesi olabilir. Kilo vermek isteyenler için, yüksek yoğunluklu hareketleri günlük rutinlerine dahil etmek bunun için harika bir yoldur. Sakatlanmaları önlemek için her zaman önce ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Egzersizin süresi de kademeli olarak artırılmalıdır.

Kendinize “Zumba egzersizleri kaç kalori yaktırır?” diye sormuş olabilirsiniz Bu soruyu kendinize sormuş olabilirsiniz. Ortalama verilere göre ve kişiden kişiye değişebilmekle birlikte; 68 kg ağırlığındaki bir kişi için 1 saatlik Zumba yaklaşık 500 kalori yaktırır. Yoğunluğa bağlı olarak, bir saatlik zumba seansı 300 ila 900 kalori arasında herhangi bir yerde yakabilir. Diğer kardiyo egzersizleri, dengeli bir diyet ve zumba, sağlıklı kilo kaybı için ihtiyacınız olan tek şeydir.

Zumba Kıyafetleri

Zumba yaparken kıyafetler sizi sınırlamamalıdır. Rahat hareket etmek önemli bir faktördür. Kadınlar zumba yapmak için tayt veya büstiyer tercih eder ve rahat olmayı tercih ederler. Erkekler ise zumba yaparken şort ve tişört tercih ederler.

Zumba tescilli bir fitness programıdır. Resmi Zumba eğitimini zumba.com adresinde bulabilirsiniz. Online canlı dersler ile evde kilo verebilir ve sağlıklı egzersizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, “Progresif Aşırı Yüklenme Nedir? Nasıl Uygulanır?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *