Yüzmenin Faydaları ve Üretkenliği Artıran İpuçları

Yüzme, yaz sıcağında yapılacak harika bir egzersizdir. Serinletir ve sağlığınız için iyidir. Yüzme her mevsim yapılabilen bir egzersizdir, ancak yaz aylarında daha popülerdir. Ayrıca herkesin yapabileceği bir egzersiz şekli olarak kabul edilir. Yüzme, uzmanların hamile kadınların yanı sıra eklem, boyun ve sırt ağrısı çekenlerin de güvenle yapabileceğini söylediği bir egzersizdir.

Bu makale size yüzme becerilerinizi nasıl geliştireceğiniz ve yüzmenin faydaları hakkında bazı ipuçları verecektir.

Yüzerken tüm vücudunuz çalışır

Yüzme tüm kaslarınızı aktif tutmak için harika bir yoldur. Kol, bacak ve karın kaslarınızın hepsi aynı anda güçlenir. Yüzme diğer egzersiz türlerine göre daha faydalıdır çünkü sudaki dirence karşı kuvvet uygularsınız.

Yüzme kemik kütlenizi artırır

Araştırmalar, sanılanın aksine yüzmenin kemik yoğunluğunu artırdığını göstermiştir. Doktorlar ayrıca kronik kas ve eklem ağrısı çeken hastalara da yüzmeyi tavsiye etmektedir. Su, omurga üzerindeki baskıyı azaltır, bu da bu fenomeni açıklayabilir.

Yüzme Akciğer Kapasitenizi Artırır

Yüzmenin sağlığa faydalarından bahsederken solunum sistemini de unutmamalıyız. Yüzerken kaslarımız çok çalıştığı için çok fazla enerji kullandığımızdan daha önce bahsetmiştik. Çok fazla enerji kullandığımız için daha fazla oksijene ihtiyaç duyarız. Yüzmenin hem nefes alma hızı hem de derinlik üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Her beş kulaçta, yedi kulaçta veya dokuz kulaçta bir nefes alarak akciğer hacminizi artırabilirsiniz.

Yüzme kardiyovasküler sisteminiz için iyidir

Düzenli yüzme kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir ve ayrıca diyabet ve kolesterol gibi diğer hastalıklar üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Yüzme, kalbinize giden kan akışını artırarak daha iyi bir dolaşım sağlar. Yüzmenin kan basıncını düşürmede de etkili olduğu gösterilmiştir.

Yüzme ruh halinizi iyileştirir ve stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olur

Yüzmek endorfin seviyenizi artırır, bu da kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmenizi sağlar. Suyun rahatlatıcı sesi nefesinizle birleştiğinde yüzerken meditasyon hissi yaratır. Bu da stresi azaltır. Yüzmenin uyku üzerinde olumlu bir psikolojik etkisi olabilir. Yüzmenin birçok olumlu etkisi olabilir. Ancak bilim insanları şu anda yüzmenin beynin oksijen tüketimini artırıp artırmadığını araştırıyor.

Yüzerek kilo vermek egzersiz yapmanın harika bir yoludur

Yüzme, kilo vermek isteyenler için favori bir egzersizdir. Bunun nedeni, yüzmenin tüm vücudunuzu kullanması ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duymanızdır. Hem ağırlık hem de kardiyo antrenmanı olarak sınıflandırılabilen yüzme, kilo vermenize ve yağ kaybını hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Daha yüksek hız için tasarlanmış yüzme egzersizlerini kullanarak yağ kaybını hızlandırabilirsiniz.

Cildinizi güzelleştirmek için denizde yüzün.

Deniz suyu cildiniz için iyi olan magnezyum ve hidrat içerir. Deniz suyu akne, kızarıklık ve iltihaplanma gibi cilt sorunlarına yardımcı olabilir. Daha sağlıklı bir cilt için uzmanlar yüzdükten hemen sonra duş alınmasını önermektedir.

Şimdi nasıl daha iyi yüzülebileceğini tartışalım. Her yüzme stili farklı kas gruplarını çalıştırır. Stile bağlı olarak verimliliği artırmanın birçok yolu vardır. Stilden bağımsız olarak yüzme verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak bir öneri listesi derledik. Sizin için bazı yüzme ipuçlarını bir araya getirdik.

  • Yüzmeden önce ısının ve gerinin.
  • Başınızı vücudunuzun geri kalanıyla aynı hizada tutun.
  • Suyun içindeyken vücudunuzu mümkün olduğunca paralel olacak şekilde hizalamaya çalışın. Kendinizi bu şekilde dengelediğinizde suda daha kolay hareket edebileceğinizi göreceksiniz.
  • Ayaklarınızı gerekenden daha fazla vurmamalısınız. Ayak vurmak ve daha hızlı olmak daha hızlı hareket edeceğiniz anlamına gelmez. Dengenizi kaybetmeden, tüm vücudunuzu kullanarak uyum içinde hareket edebilirsiniz.
  • Doğru zamanlarda nefes alıp verin. Doğru zamanlarda nefes alıp vererek daha hızlı ve verimli yüzebilirsiniz. Suyun içine doğru nefes verin ve çıktığınızda nefes alın.
  • Başınızı kaldırmak yerine başınızı çevirerek daha rahat nefes alabilirsiniz. Sağ ve sol tarafınızdan nefes alabilirseniz daha rahat edersiniz.
  • Burnunuza su kaçması sorununu burun tıkacı satın alarak kolayca çözebilirsiniz.
  • Doğru ekipmanlarla yüzmek veriminizi artıracaktır. Su altında görünürlüğünüzü artırmak için bir çift yüzücü gözlüğü edinin.

Yaz aylarında sıkılmadan zinde ve aktif kalmak istiyorsanız yüzmek mükemmel bir seçenek olabilir. Renkli şortlar ve mayolarla yüzmek daha heyecanlı ve ilgi çekici hale getirilebilir.

Ayrıca, “Yüzme Stilleri Nelerdir?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *