Yüzme Stilleri Nelerdir?

Yüzme hem canlandırıcı hem de faydalı olabilen bir spordur. Ayrıca keyif alanlar için de keyifli anlar sunar. Sıcaklar İçin Bire Bir: Yüzmenin Faydaları ve Verimliliği Artıracak İpuçları yazımızda soruları yanıtlamıştık. Bu yazımızda ise yüzme teknikleri konusunu ele alarak sporunuzu icra etme becerinizi geliştirecek bilgiler vereceğiz.

Serbest Yüzme Tekniği

Serbest stil, çoğu insanın öğrendiği ilk tekniktir ve en popüler olanlardan biridir. Diğer tüm yüzme stillerinin temeli olduğu söylenebilir. Krawl, Serbest Stil için başka bir isimdir. Kollarınızı ve bacaklarınızı suya paralel olarak uzatırken ileriye doğru hareket ettiğiniz bir yüzme stilidir. Serbest stil, başınızı suyun altına sokarken ve gözlerinizi açarken kendinizi rahat hissetmenizi gerektirir. İleriye doğru yüzerken su altında nefes almak için periyodik olarak başınızı kaldırırsınız. Uzun mesafe yüzme meraklıları genellikle serbest stil yüzmeyi tercih eder. En hızlı ve en verimli yüzme tekniklerinden biridir.

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Serbest stilde her zaman yüzünüz havuzun dibine bakacak şekilde uzanmalısınız. Ancak sırtüstü yüzüyorsanız suyun içinde ayakta durmalısınız. Başınızı hafifçe yukarıda tutun ve kulaç atmak için kollarınızı kullanın. Sağ elinizi arkanıza atarken vücudunuzu sağa doğru eğerseniz daha hızlı hareket edersiniz. Sırtüstü yüzme aynı zamanda sırtüstü yüzme olarak da adlandırılır ve duruşunuzu iyileştirmek için en iyi tekniklerden biridir.

Kurbağalama Yüzme Tekniği

Uygulama açısından kurbağalama stili diğer yüzme stillerinden farklıdır. Kurbağalama, serbest stil veya sırtüstünden farklıdır, çünkü her ikisinde de kulaçlar vücudun yanlarını açarak ve toparlanarak yapılır. Kurbağalama, ustalaşması zor bir tekniktir ve farklı kas gruplarını diğerlerinden daha fazla çalıştırır. Bu nedenle antrenman öncesinde veya sonrasında ısınma ve soğuma hareketleri aksatılmamalıdır.

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek yüzme, en zor yüzme tekniklerinden biri olarak kabul edilir. Kelebek yüzmeyi serbest stilde ustalaştıktan sonra öğrenmek en iyisidir. Bu, öne doğru uzanan ve omuz genişliğinde açık olan kulaçlarla izlemesi eğlenceli bir aktivitedir. Ayak vuruşu da serbest stilden farklıdır. Kollar çekme, itme ve toparlanma şeklinde hareket eder. Diğer taraftaki ayaklar çırpınmaz. Bunun yerine, kulaç suya girerken ve çıkarken paralel olarak iki kez tekme atarlar. En hızlı ikinci yüzme stili serbest stildir.

Bu yazıda, hepsi birbirinden farklı olan dört yüzme tekniğini kısaca inceledik. Sonraki yazılarımızda her bir tekniği daha yakından inceleyecek ve nasıl geliştirebileceğimizi göreceğiz.

Ayrıca, “Yüzmenin Faydaları ve Üretkenliği Artıran İpuçları” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *