Yoga Zayıflatır mı – Yoga ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Yoga ve kilo kaybı uzun yıllardır gündemde olan bir konudur. Birçok kişi yoganın kasları güçlendirmek için mükemmel olduğuna, ancak kilo vermek için yeterince hızlı kalori yakmadığına inanmaktadır. Bazı insanlar ise yoganın sadece fit olmak için değil, yağ kaybetmek için de çok etkili bir yol olabileceğini söylüyor. Yoganın kilo vermeyle ilişkisini tam olarak anlamak için öncelikle yoga yoluyla harcanan enerjinin yarattığı üç katmanı anlamak gerekir. Bunlar zihin, beden ve ruhtur. Her katman birbiriyle bağlantılıdır ve yoga sırasında diğerlerini etkiler. Kişi dengesiz olduğunda zihnin, bedenin ve ruhun diğer katmanları etkilenir. Zihniniz aşırı aktif ve dengesiz hale geldiğinde, sağlıklı ve saf bir ruha ulaşmak daha zordur. Yoga, yaşamınızı yönlendiren üç ana karar verme sistemi arasında uyum ve denge sağlamanıza yardımcı olabilir. Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz uyum içinde çalıştığında, kilo vermenin yoga ile daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yoga nedir? Yeni başlayanlar için yoga rehberi ve temel yoga duruşları -  Uplifers

Kilo vermek için yoga zihinle başlar

Yoga yolculuğunuza başladığınız anda dünya bambaşka bir ışık altında görünür. Yoga sizi içinizden dönüştürür. Yoga sayesinde çevreniz, eylemleriniz ve alışkanlıklarınız hakkında daha bilinçli hale gelirsiniz. Belirli gıdaların vücutlarını nasıl etkilediğini merak eden ve bunları yedikten sonra vücutlarındaki değişiklikleri fark eden insanlar daha fazla bitki ve daha az işlenmiş gıda tüketme eğilimindedir. Hem yaşam tarzı değişiklikleri hem de daha sağlıklı gıdalar tercih ediliyor. Bu da yoganın zayıflamaya yardımcı olup olmadığının cevabının başlangıcıdır.

Vücudunuzu Güçlendirerek Kilo Vermek için Yoga

Yoga, sayısız diziler ve akışlar halinde düzenlenmiş yüzlerce farklı asana veya poza sahiptir. Tüm duruşların farklı fiziksel faydaları vardır. Bunun yanı sıra, neredeyse her duruş bir çeşit detoksifikasyon sağlar. Kilo kaybı, hem zihnin hem de bedenin arınmasını sağlayan detoksifikasyondan doğrudan etkilenir. Tüm yoga türleri arınma, yağ yakma, esnekliği artırma, kas duruşu ve iç huzur için etkili olabilir. Ancak kilo verme hedeflendiğinde bazı pozlar diğerlerinden daha etkilidir.

Bazıları tarafından zayıflama yogası olarak da adlandırılan Vinyasa Yoga ve Power Yoga Akış Hareketleri en etkili kilo verme hareketleridir. Bu iki yoga akış hareketi, kardiyo ve kuvvet antrenmanının hızlı tempolu bir karışımıdır. Bu kombinasyon, yağ yakmanıza ve yağsız kas kütlesini artırmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir kokteyldir. Vücut bu iki yoga türüyle saatte 400 ila 600 kalori yakabilir. Bu, spor salonunda bir saat içinde yakacağınız kalori miktarıyla aynıdır.

Sağlığa iyi gelen 5 kolay yoga hareketi - Acıbadem Hayat

Ruhunuza son dokunuşu yapın

Ruhunuz yoga pratiğiyle uyandığında eskiden sizi mutlu eden şeyler artık yeterli değildir. Ruhani tarafınızla temasa geçtiğinizde, hayatın daha anlamlı olduğunu görmeye başlarsınız. Yıkıcı alışkanlıkların artık nihai amacınıza hizmet etmediğini fark etmeye başlarsınız. Yoga zararlı alışkanlıkların ortadan kaldırılmasını teşvik ettiği için bu farkındalık kilo vermeyi doğrudan etkiler.

Çok fazla yemenin, içinde hareket edemeyeceğiniz pantolonlar giymenin ya da neredeyse dayanamayacak hale gelene kadar içmenin sizi harika hissettirmediğinin farkına varırsınız.

Yogaya göre ruhu memnun eden şey şu andaki hoşnutluktur. Ruhu memnun eden şey beden ve zihin saflığıdır. Ruhunuz, içinizdeki sonsuz katmanları dünyaya göstermenizi sağlayan bir tapınak gibidir. Bu farkındalık kişi yoga yaptığında ortaya çıkar. Kişi dünyayı gerçekten görmenin tek yolunun ruhun gözleriyle olduğunu fark eder. Sizi aşırıya kaçmaya, sarhoş olmaya ya da kötü yemekler yemeye teşvik eden egodan uzaklaşılır.

Siyatik Ağrısında Yapılabilecek En İyi Yoga Egzersizleri Nelerdir? -  Turan&Turan

Kilo vermek isteyen yoga uygulayıcıları, fitness ve kilo verme konusunda kararlıysanız, haftada beş ila altı kez 60 dakikalık bir güç yogası veya vinyasa uygulaması önermektedir. En iyi sonuçları elde etmek için yoga pratiğinizi sağlıklı bir diyetle birleştirin.

Kilo vermeyi düşündüğünüzde, nefesinizle bağlantı kurun ve yoga matınızı açın. Bu sitede bulabileceğiniz yoganın ruhuna uygun birbirinden güzel ve kullanışlı yoga matları üzerinde tüm yıkıcı iç seslerden kurtulun. Bedeninizin her bir hücresini evrene bağlayan ruhunuzu akort edin. Ruhunuzu özgürleştirin ve gelecek tüm olumlu değişimlerle ödüllendirilmeye hazırlanın.

Ayrıca, “Yağ Yakmak İçin Ne Zaman Egzersiz Yapmalı?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *