Bunca Yıl Sonra Bile Unutulmayan Futbol Filmleri

Futbol filmleri, gezegendeki en popüler sporu hayata geçirdikleri için sporseverler ve sinefiller arasında popülerdir. Sinema tarihine damgasını vuran futbol filmleri, sinemaseverlerin futbolun getirdiği tutkuyu, zafer heyecanını ve destansı macerayı yaşamalarına olanak tanıyor. En iyi futbol filmlerini biliyor musunuz? İşte en iyi futbol filmlerini içeren bir liste.

Zafer

IMDb: 6,7

Zafer, futbol filmleri söz konusu olduğunda en popüler filmlerden biridir. Bu filmde Sylvester Stallone’nin yanı sıra Michael Caine de rol alıyor. Dünya Savaşı’nda esir düşen bir grup askerin özgürlüklerini kazanmak için verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Filmde Bobby Moore’un yanı sıra Ardiles ve diğer futbol yıldızları da rol alıyor.

Taçsız Kral

IMDb: 6,7

“O daha vefalı Galatasaraylı” repliğiyle ünlenen Taçsız Kral filmi, Türk futbolunun efsane isimlerinden Metin Oktay’ın gerçek yaşam öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği filmin başrolünde yine Metin Oktay yer alıyor. Ajda Peksan ise Metin Oktay’ın eşini canlandırıyor.

Lanetliler Birliği

IMDb: 7,5

1970’lerde yaşanan gerçek bir hikayeye dayanan bu film, Derby Country menajeri Brian Clough’un Leeds United’a geçişini anlatıyor. Film, önceki takımında büyük başarılar elde etmiş genç bir teknik direktörün profesyonel ve endüstriyel futbol dünyasına karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Futbol tarihine ilgi duyanlar için mükemmel bir film.

Bend It Like Beckham

IMDb: 6,6

Neden futbola hem bir kadının hem de bir azınlığın gözünden bakmayasınız? Bend It Like Beckham sizin için harika bir seçim olacaktır. Film, İngiltere’nin banliyölerinde yaşayan Hintli bir ailenin kızı olan Jesse’ye odaklanıyor. Gizlice futbol oynayan genç bir kız olarak verdiği mücadeleleri anlatıyor. Bu renkli ve eğlenceli film, futbolun futboldan çok daha fazlası olabileceğini kanıtlıyor.

Kaptan Tsubasa

Kaptan Tsubasa, her ne kadar bir film olmasa da futbol yapımları listesinde göz ardı edilemez. Yapım, futbol çizgi filmleri içinde benzersiz bir yere sahip. Japon futbol yıldızı Tsubasa Ozora’nın kariyerine dayanıyor. Bu seri, oval topları ve uzun futbol maçları sayesinde küresel bir fenomen haline geldi.

Dar Alanda Kısa Paslar

IMDb: 7,3

“Hayat futbol gibidir” repliğiyle ünlenen Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi futbol filmlerinden biri. Savaş Dinçel, Erkan Can ve Rafet El Roman gibi oyuncuları bir araya getiren Serdar Akar imzalı yapım, 1980’li yıllarda amatör bir mahalle takımının var olma mücadelesini çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Yeşil Sokak Holiganları

IMDb: 7,5

Futbolla ve tribünlerdeki ateşle ilgili filmler var. Green Street Hooligans bunlardan biri. Film, ABD’li bir üniversite öğrencisinin İngiltere’yi ziyareti ve futbol holiganlarıyla tanışmasını konu alıyor. Tutkulu futbol taraftarlarının dünyasını keşfediyor.

Goal!

IMDb 6,7

Futbolu bir futbol fanatiğinin bakış açısından deneyimlemek ister misiniz? Rüya Başlıyor, en güzel futbol filmi Goal’ü deneyimlemenizi sağlıyor. Meksikalı bir çocuk olan Santiago’nun profesyonel bir futbolcu olma yolculuğu Los Angeles’tan Premier Lig’e kadar uzanıyor.

Eric’i Arıyorum

IMDb: 7,2

Ken Loach’un ödüllü filmi Looking For Eric, Eric Cantona’yı dünya futbol tarihinin en unutulmaz figürlerinden biri olarak karşımıza çıkarıyor. Yanlış ilaç aldığı için sanrılar gören bir postacının, Cantona’nın kendisine hayat koçluğu yaptığını düşünmesiyle başlayan bu epik komedi, epik komedilerden hoşlananlara hitap edecek.

Kötü Makine

IMBb 6,5

Futbolla ilgili filmlerden bazıları futbolcuların yaşamlarına ve deneyimlerine odaklanıyor. Mean Machine de bunlardan biri. Film, hapse düşen eski bir futbolcunun hikayesini anlatıyor. Gardiyan koçu olmaya karar verdiğinde hayatı yeniden değişiyor. Ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin imzasını taşıyor.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Spor Dizileri hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *