WNBA Hakkında Merak Ettikleriniz

NBA maçlarından habersiz kimse yoktur. Taraftarlar onları büyük bir beklentiyle izliyor. NBA ligi, ünlü erkek profesyonel basketbol takımlarının her yıl birbirlerine karşı mücadele ettiği bir yarışma. Ancak, çoğu zaman ve ne yazık ki NBA’in gölgesinde ve egemenliğinde kalmasına rağmen basketbol meraklıları tarafından yakından takip edilen bir başka basketbol ligi daha var. Bu lig WNBA’dir. WNBA’e biraz daha yakından bakalım. Profesyonel kadın basketbolcular heyecan dolu maçlarda birbirlerine karşı mücadele ediyor.

WNBA nedir?

OPINION: WNBA players deserve fairer pay | Opinion | dailynebraskan.com

WNBA, Women’s National Basketball Association’ın kısaltmasıdır. WNBA, NBA içinde küçük bir ligdir. WNBA takımları, her yıl birbirlerine karşı mücadele eden profesyonel kadın basketbolculardan oluşur. 22 Nisan 1996 tarihinde kurulan WNBA, 12 takımlı profesyonel bir ligdir. Lig 1996 yılında kurulmuş olmasına rağmen, ilk maçları 1997 yılında başlamıştır. Son değişiklikler nedeniyle şu anda 12 takım bulunmaktadır. Lig tarihi boyunca 6 takım kapanmış ve 5 takım yer değiştirmiştir.

WNBA Kuralları ve Düzenlemeleri Nelerdir?

WNBA fikstürü, Doğu ve Batı olmak üzere iki konferansa bölünmüş altı takımdan oluşmaktadır. NBA gibi WNBA de her yıl bir draft düzenler. Bu, takımlara genç ve yetenekli oyuncuları kadrolarına katma ya da takımlar arasında oyuncu takası yapma fırsatı verir. WNBA potaları 10 feet ya da 3,05 metre yüksekliğindedir. Bu yükseklik NBA ve FIBA ile aynıdır. WNBA sezonu her yıl Mayıs ayında başlar. Takımlar 18 maçı kendi sahalarında, 18 maçı da deplasmanda olmak üzere toplam 36 maç oynarlar.

2023 WNBA season: All-Star game, draft, playoffs - NBC Sports Chicago

1999 yılında WNBA, Doğu ve Batı Konferanslarının en iyi oyuncularını karşı karşıya getiren ilk All-Star Maçlarını düzenledi. Bu maçlarda, özellikle 2006 yılına kadar, Batı Konferansı oyuncularının üstünlüğü vardı. 2008 yılından itibaren Yaz Olimpiyatlarının düzenlendiği yıllarda All-Star maçlarının düzenlenmemesine karar verildi.

WNBA playoffları Eylül ayının sonunda başlar. Eğer o yıl FIBA Dünya Kupası varsa, tarih Ağustos ayına kaydırılır. Playofflar, eşitlik bozuculara bakılmaksızın her konferansta en iyi performans gösteren sekiz takımı içerir. Her turu kazanan takımlar bir sonraki tura geçmeye hak kazanır. WNBA final turu her yıl Ekim ayında düzenlenir. NBA’de olduğu gibi kazanan takımın her üyesi bir şampiyonluk madalyonu alır.

WNBA Draftı nasıl işliyor?

WNBA Draft: Aliyah Boston Goes No. 1 to Indiana Fever - The New York Times

İlk WNBA draft’ı 1997 yılında, sezon başlamadan hemen önce gerçekleşti. Draft 2002 yılına kadar dört turdan oluşmaktaydı. 2003’ten beri sadece üç tur var. WNBA draftına katılacak Amerikalı oyuncuların 22 yaşından büyük olması gerekmektedir. Amerikalı oyuncuların seçilebilmeleri için ayrıca üniversiteyi bitirmiş olmaları ya da böyle bir durum söz konusu değilse liseden son dört yıl içinde mezun olmuş olmaları gerekir. Uluslararası oyuncular için bu yaş sınırı 20’ye indirilmiştir. WNBA’de uluslararası kategori, Amerika Birleşik Devletleri dışında doğan ya da orada yaşayan ve üniversite liginde oynamayan oyuncular içindir. Amerikalı oyuncular ise yurt dışında doğmuş ancak lise sonrası eğitimlerini ABD’de tamamlamış oyunculardır.

En iyi WNBA oyuncuları hangileridir?

WNBA tarihinin en iyi 25 ismi - Eurosport

Her basketbolseverin WNBA için farklı bir sıralaması olabilir. WNBA gelmiş geçmiş en iyi 20 oyuncunun fotoğrafını paylaştı. Lisa Leslie, WNBA tarihinde etki yaratmış pek çok oyuncudan biri. Diğerleri arasında Sue Bird, Maya Moore ve Maya Moore yer alıyor. Swin Cash, Lauren Jackson, Tina Thompson Becky Hammon, Deanna Nolan, Swin, Cash, Swin, Maya Moore. WNBA’de Türk oyunculara pek sık rastlanmıyor. WNBA draftında seçilen ilk ve tek Türk basketbolcu, 2013 yılında New York Liberty tarafından 3. tur 27. sıradan seçilen Olcay Çakır Turgut’tur. WNBA’de oynayan tek Türk basketbolcu ise 1,94 metre boyundaki milli pivot Nevriye Yılmaz’dır. Yılmaz, 2003 yılında Phoenix Mercury ve 2004 yılında San Antonio Silver Stars takımlarında oynadı. Margo Dyedk, 2,18 m boyuyla WNBA’in en uzun boylu sporcusudur.

WNBA MVP Ödülü nedir?

WNBA yıldızı Breanna Stewart Fenerbahçe'de! - Haber 7 Basketbol

Her yıl verilen En Değerli Oyuncu Ödülü (MVP), WNBA’in en başarılı oyuncusuna verilir. ABD’li spor yazarları ve radyo yayıncılarından oluşan bir panel tarafından karar verilir. Sheryl Swoopes Lisa Leslie Lauren Jackson üç kez WNBA MVP ödülünü kazanmıştır. Elena Delle Donne, ödülü iki farklı takımla ve iki kez kazanan tek oyuncu olma özelliğini de taşıyor.

WNBA’de bir periyot kaç dakikadır?

WNBA basketbol liglerinde bir oyun 10 dakikalık 4 periyoda bölünmüştür. Bu FIBA’daki ile aynıdır. NBA liglerinde periyotlar 12 dakikadır. WNBA maçları daha önce 20 dakikalık iki devre halinde oynanıyordu. NCAA bu kuralı 2015 – 2016 sezonu için değiştirdi ve artık maçlar dört çeyreğe bölündü.

WNBA kadın basketbolunun zirve noktasıdır.

Ayrıca, “Tenis Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *