Vücut Ağırlığı ile Yapılan Sporlar

Evde kalmayı tercih ettiğiniz bu günlerde spor salonuna gitmeye isteksiz olmanız anlaşılabilir bir durum. Ancak, antrenman rutininizi kesintiye uğratmak istemezsiniz. Spor salonunda bulunan ağırlıklara ve ekipmanlara erişiminiz olmayabilir. Vücut ağırlığı egzersizleri size vücudunuzun en iyi antrenman aracı olabileceğini hatırlatır.

Sadece kendi ağırlığınızı ve evdeki eşyaları kullanan bir vücut ağırlığı programı olan Calisthenics çok popülerdir. Evde ev eşyalarıyla yapabileceğiniz ağırlıksız egzersizler hızlı ve etkili sonuçlarıyla biliniyor. Tüm vücut egzersizlerinin kralı olan calisthenics hakkında daha fazla bilgi edinin.

Calisthenics nedir?

How to get started with Calisthenics

Calisthenics ya da Türkçe adıyla kalistenik, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz bir tür fiziksel egzersizdir. Kelime Yunanca Kalos (güzellik) ve Sthenos (güç) kelimelerinden türetilmiştir.

Son yıllarda popüler olan bir egzersiz olan Kalistenik, esneklik, denge ve koordinasyonu geliştirmek için vücut ağırlığınızı kullanır. Bu antrenmanda sadece vücut ağırlığınızı kullandığınız için sınırlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca daha güvenli ve sağlıklıdır.

Evde, parkta, ormanda, özgürce hareket edebildiğiniz her yerde yapabileceğiniz en iyi jimnastik egzersizlerini öğrenin!

Egzersizler Calisthenics

Dips

Dips, daha güçlü bir arka kola ve daha iyi şekillendirilmiş göğüs kaslarına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Dips, trisepslerinizi geliştiren bileşik çok eklemli bir egzersizdir. Elleriniz omuz genişliğinde açık olacak şekilde iki paralel çubuğu kavrayın ve dizlerinizi kendinize doğru çekin. Arka kol kaslarınızla vücudunuzu yavaşça yukarı kaldırın. Zirveye ulaştığınızda, aynı kasları yavaşça aşağı indirin. 15-20 tekrardan 3 set yaparak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Göğüs kası çalışması için üst vücudunuzu 30 derece öne eğerek ve göğüs kaslarınızı kullanarak kendinizi yukarı kaldırabilirsiniz.

Dips Hareketi Nasıl Yapılır? Hangi Bölgeyi Çalıştırır? Bilinmesi Gerekenler  - Sağlık Haberleri - Spor

Barfiks

Barfiks kasların gelişmesine yardımcı olur. Barfiks bar olmadan da yapılabilir. Kollardaki, sırttaki ve kanatlardaki kasları çalıştırır. Kapınızın hareket etmesini önlemek için altına bir havlu sıkıştırın. Kapının üst kenarından tutun ve kendinizi yukarı çekin. Dışarıdaysanız çoğu parkta bulunan barfiks çubuklarını da kullanabilirsiniz.

Barfiks Çekmek Egzersiz Açık Crossfit Çapraz Eğitim Fitness Doğal Kadın  Güzel Samimi Bir Gülümseme Ile Stok Fotoğraflar & 20'lerinde'nin Daha Fazla  Resimleri - iStock

Burpees

En popüler jimnastik egzersizi, neredeyse tüm kaslarınızı çalıştıran burpee hareketidir. Bu hareket, düz olduğunu bildiğiniz herhangi bir yüzeyde yağ yakacak ve kaslarınızı geliştirecektir. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durarak egzersize başlayın. Hızlı bir şekilde çömelin ve ardından bacaklarınızı öne doğru uzatıp şınav pozisyonuna getirin. Hareketi bitirmek için bacaklarınızı squat pozisyonuna geri getirin ve hızla ayağa kalkarken ayaklarınız yerden kesilecek şekilde zıplayın.

How to do burpees: Step-by-step guide and tips for beginners | HealthShots

Koza

Koza, hem üst hem de alt karın kaslarınızı aynı anda çalıştırmanıza yardımcı olacaktır. Vücudunuzun denge merkezini ortalamanıza ve karın kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olan bu egzersize her iki kolunuzu da düz bir şekilde yere uzatarak başlayın. Kollarınız ve bacaklarınız yerde tamamen uzandığı anda, onları öne doğru getirin ve dizlerinizle ortada buluşun. Bacaklarınızı gövdenize doğru çekmek için dizlerinizi bükün. Aynı zamanda karın kaslarınızı kullanarak omuzlarınızı kaldırın.

Ayrıca, “Rahat Bir Uyku İçin: Yatmadan Önce Spor Yapmak” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *