Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol Kuralları

Ülkemizde popüler olan bir spor olan voleybolun ilk adımına hoş geldiniz. Her saniyesi heyecan dolu! Voleybol hakkında sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Voleybol hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı ziyaret edin.

Voleybol Nedir?

Voleybol, ikiye bölünmüş bir sahada altışar oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan bir atletizm dalıdır. 1800’lü yılların sonlarından bu yana voleybolun amacı ya topu rakibin sahasına düşürmek ya da top oyun alanını son rakibin dokunacağı şekilde terk ettiğinde penaltı kazanmaktır. Şimdi voleybol oynayan kişi sayısına ve kurallara geçelim.

Voleybol nasıl oynanır?

Her biri altı oyuncudan oluşan iki takım 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir sahada voleybol oynar. Kadınlar ve erkekler için voleybol sahası boyutları aynıdır, ancak voleybol filesi yüksekliği farklıdır. Filenin yüksekliği erkekler için 2,43 metre, kadınlar için ise 2,24 metredir.

Voleybolda ralli olarak bilinen bir seride topu ilk servis eden takım topu oyuna sokarak başlar. Rakip takımlar tarafından en fazla 3 dokunuşla diğer tarafa gönderilmesi gereken topa bloklar müdahale edebilir. Voleybolda blog 3 dokunuştan sayılmaz. Bir ralli, bir takımın rakip sahada yere dokunarak veya topu alanın dışına göndererek gol atmasıyla sona erer.

Bir voleybol seti 25 sayı olana kadar sürer. Ancak 24-24’te eşitlik olması durumunda set, bir takım 2 sayılık avantaj elde edene kadar devam eder. Voleybolda kaç set vardır? Voleybol beş set üzerinden oynanır. Skorlar 3-0 veya 3-1 olduğunda maç sona erer. Eşitlik durumunda bir eşitlik bozma seti oynanır. İlk dört set 25 sayı ile oynanır. Ancak, eşitlik bozma seti veya son set 15 sayı ile oynanır. Voleybol maçının süresi, dakika değil kaç sayı kazandığınıza göre belirlenir.

Voleybol takımındaki pozisyonlar

Voleybolda her takım, ilk 6 oyuncu ve yedek 6 oyuncu dahil olmak üzere 12 oyuncudan oluşur. Öndeki üç oyuncu ve sahanın ortasındaki arkadaki üç oyuncu tarafından farklı pozisyonlar oynanır. Öndeki 3 oyuncu daha ofansif, arkadaki 3 oyuncu ise defansiftir.

Pasör, çapraz pasör, smaçör ve libero dahil olmak üzere bu pozisyonların her birinin farklı sorumlulukları vardır. İki smaçörün bulunduğu bir sahada, bir takım gol attıktan sonra genellikle bir pozisyonu saat yönünde döndürür. Bu rotasyon her sayı alındığında gerçekleşmez. Ardışık sayılardan sonra rotasyon olmaz. Rotasyon, rakibin ilk sayısından sonra gerçekleşir. Libero olan oyuncular pozisyonlarını değiştirmezler, aynı yerde kalırlar. Liberolar ayrıca takımlarının formasından farklı renktedir ve savunma yaparlar.

Voleybol Kuralları

Voleybolda oyun bir takım gol atana kadar devam eder. Bir set 25 sayıya ulaşan takım tarafından kazanılır.

Bir oyun sırasında, top bir takımın yarı sahasına gelirse, o takım topa rakip sahaya gönderilmeden önce sadece üç kez dokunabilir (bloklar hariç). Bir oyuncu topa tekrar tekrar dokunamaz. Oyun sırasında topa elle dokunmak yasaktır. Oyun sırasında topa dokunmak yasaktır.

Her takımın bir sette 6 oyuncu değişikliği yapma hakkı vardır. Oyun durdurulduğunda, oyuncular aynı anda değiştirilebilir. Koçlar her biri 30 saniyelik 2 mola alabilir. Bunlar her setten sonra yenilenir. Voleybolda bir de teknik mola kavramı vardır. Her setin 8. ve 16. sayıları teknik mola için zorunlu zamanlardır. Beşinci sette teknik mola yoktur.

Voleybol cezaları uyarılar, ihtarlar, ihraçlar ve diskalifiyelerdir. Beş voleybol hakemi vardır. Beş hakem şunlardır: baş hakem (“başhakem” olarak da bilinir), yardımcı hakem (“yazı hakemi” olarak da bilinir), iki çizgi hakemi ve bir masa hakemi. Voleybolda uyarı, başhakem ihlalde bulunan oyuncuya sarı kart gösterdiğinde verilir. Bu önce sözlü, sonra sarı karttır. Hakem sarı kart gösterdiğinde ihtar verilir ve takım bir sayı kaybeder. Hakemin elinde hem kırmızı hem de sarı kart varsa, ihlalde bulunan takım üyesi veya oyuncunun set bitene kadar oynamasına izin verilmez. Hakemin elinde hem kırmızı hem de sarı kart varsa, hakem suçluyu diskalifiye etmelidir.

Hentbol oyun kuralları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca, “Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *