Türkiye’deki Ünlü Trekking & Yürüyüş Rotaları

Türkiye’nin iklimi ve coğrafyası, burayı açık hava sporları için harika bir yer haline getiriyor. Dünya Günü: Doğa ile İç İçe Sporlar Yazımızda doğa yürüyüşü ve trekking ile ilgili örnek seyahat rotaları sunuyoruz. Türkiye’nin ünlü yürüyüş yollarına birlikte daha yakından bakacağız.

Kocaeli Yürüyüş Parkurları

Belediye, Kocaeli’ndeki sporcular için bir dizi yürüyüş parkuru geliştirmiştir. Bu büyük ölçüde İstanbul’a çok yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Farklı zorluk derecelerine göre rotalar sunan bu bölgeye her seviyeden sporcu kabul edilmektedir. Spor yapmayı seven yürüyüşçüler ve kampçılar için önerilen bir rota olan Serindere Doğa Yürüyüşü, gitmek için harika bir yerdir. Parkurun bazı bölümleri sadece doğru ekipmana ve kaya tırmanışı deneyimine sahip olanlar tarafından tırmanılabilir.

Pürenli Yaylası – Düzce

Düzce’nin Gökyaka ilçesinde bulunan 1.400 metre yüksekliğindeki Pürenli Yaylası, günübirlik ya da birkaç günlük geziler için görülmesi gereken yürüyüş rotalarından biri. Küçük bir gölet ve çevresi doğayı doyasıya yaşamanızı sağlıyor. Bu alanda ayrıca estetik şölene katkıda bulunan şelaleler de bulunuyor.

Aladağlar – Niğde

Niğde’de bulunan Aladağlar, 1955 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Rota yaklaşık 80 kilometre uzunluğunda ve zorluk derecesi yüksek. Trekking severler için oldukça keyifli ve zorlu bir deneyim sunan Aladağlar, zaman zaman yükselen ve alçalan rakımıyla klasik bir yürüyüşten fazlasını vadediyor!

Ihlara Vadisi – Kapadokya / Aksaray

Kapadokya kendine has cazibesi olan bir yer. Tarihi ve coğrafyasıyla ziyaretçilerine unutulmaz zamanlar yaşatan Ihlara Vadisi, Güvercinlik ve Keşişler gibi vadilerin yanında yeşilliğiyle de öne çıkıyor. Vadide yürüdükten sonra yürüyüşünüzü sonlandırdığınız köy, lezzetli bir yemeğin tadını çıkarmak için harika bir yer.

Likya Yolu – Muğla / Antalya

Dünyanın en uzun ve en ünlü trekking rotalarından biri olan Likya Yolu, en popüler trekking rotalarından biridir. Tarih severler bunu kaçırmak istemeyecektir. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan 509 kilometrelik rota 18 Likya kasabasından geçiyor. Dilerseniz rotanın en popüler bölümü olan Kaş ve Çıralı arasındaki 110 kilometrelik parkuru deneyerek bu eşsiz keyfi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca, “Yürüyüşün Faydaları” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *