Tüm Spor Dallarında En Çok Kupa Kazanan Takımlar

Her spor dalında, bir takımı efsanevi yapan şey başarılarıdır. Şampiyonluklar kazanmanın ve rakiplerini yenmenin başarılı bir takımın tek ölçütü olmasa da ana ölçütü olmasını bekleyebiliriz. Örneğin Real Madrid, dünyanın en iyi futbol takımı olarak kabul edilir. Bunun ana nedenlerinden biri, UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinde en iyi takım olmalarıdır. Bu yazıda basketbol, voleybol ve futbolun en iyi takımlarını ve farklı liglerdeki performanslarını inceleyeceğiz. FIFA Dünya Kupası ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’ndan kendi liglerinde en çok kupa kazanan takımları içeren bir liste hazırladık.

FIFA Dünya Kupası

Dünya Kupası listenin en üst sırasında yer alıyor. Brezilya, 2002 Dünya Kupası’nı kazandığı için Türkiye’deki futbolseverlerin favorisi. En çok Dünya Kupası zaferi kazanan ülke. Brezilya ilki 1958’de olmak üzere iki Dünya Kupası kazanmıştır. Ayrıca ikinci ve üçüncü oldu. Ronaldinho, Ronaldo, Alex de Souza ve Roberto Carlos’un ülkesi Brezilya, 2014 kupasını dördüncü sırada tamamlamıştır.

UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en çok şampiyonluk kazanan takıma bir göz atalım. Real Madrid. Tahmin etmesi kolay. Futbol tarihinin en iyi takımlarından biri olarak kabul edilen Real Madrid, David Beckham, Christina Ronaldo ve Raúl González gibi birçok efsane oyuncunun formasını giydiği 13 UEFA Şampiyonluğuna sahip. Real Madrid 13 kez UEFA Şampiyonluğunu kazandı. David Beckham, Christina Ronaldo ve Raul Gonzalez gibi birçok efsane oyuncu bu formayı giymiştir. UEFA Kupası Real Madrid, son altı yılda kulübünün adını dört kez altın harflerle yazdırdı.

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligidir. Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligidir. En çok kupa kazanan takım 22 Türkiye şampiyonluğu ile Galatasaray’dır. Galatasaray, 2014-2015 sezonunda Süper Lig’e dördüncü yıldızı kazandırdıktan sonra başarısını sürdürmüştür. Ayrıca 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında da birinci olmuştur. Galatasaray aynı zamanda uluslararası başarılarıyla da tanınıyor. Örnek olarak, Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazanan ve bunu yenilgisiz yapan ilk Türk takımı olması verilebilir.

NBA

Dünya Kupası’nın ardından liste devam ediyor. İşte basketbol ile kazanılan kupalar açısından en iyi takımlar. Dünyanın en iyi basketbol takımı olarak bilinen Boston Celtics, 17 kez NBA şampiyonluğunu kazandı. Celtics son yıllarda kötü bir dönem geçirdi ve son NBA şampiyonluğunu 2008 yılında kazandı. Boston Celtics, NBA tarihinin en büyük takımlarından biri olarak kabul ediliyor. NBA finallerinde Los Angeles Lakers’ı 39 sayı farkla yenmişlerdir.

EuroLeague

EuroLeague (EuroLeague olarak da bilinir) profesyonel bir futbol ligidir. Avrupa ligi Anadolu Efes, Fenerbahçe ve diğer erkek basketbol kulüpleri tarafından düzenli olarak Türkiye’de oynanmaktadır. Real Madrid 10 şampiyonlukla ligde en çok şampiyonluk kazanan takımdır. Real Madrid son şampiyonluğunu 2017-2018 sezonunda finalde kazanmıştır. Bir önceki sezonun şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla yendiler. Bir sonraki yıl ise ligi üçüncü sırada tamamladılar. Anadolu Efes, pandemi nedeniyle iptal edilen EuroLeague’in 2019-2020 sezonunu kazandı.

Basketbol Süper Ligi

EuroLeague sona erdi ve şimdi en başarılı Türk basketbol takımlarının kimler olduğunu görme zamanı. Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu. Ayrıca kupayı 14 kez daha kazandılar. Takım, 10 yıl boyunca her yıl ligde şampiyonluğu kazanamadıktan sonra, 2009’dan başlayarak 2019’da bir kez daha Basketbol Süper Ligi’ni kazandı. Anadolu Efes’in ayrıca ligi 12 kez ikinci sırada bitirmesi de başarısının bir başka göstergesi.

FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası

İlki 1991 yılında Brezilya’da düzenlenen şampiyonanın en başarılı takımları Vakıfbank İstanbul ve Eczacıbaşı oldu. Türkiye, Türk takımlarıyla elde ettiği başarı sayesinde Şampiyona’da en fazla madalyaya sahip ülke konumunda. Türk takımları ülkemize 6 altın, 4 bronz ve 2 gümüş madalya kazandırdı. Şampiyonada en fazla birincilik elde eden takım ise 2013, 2017 ve 2018 yıllarında Brezilya takımlarını arka arkaya mağlup eden Vakıfbank İstanbul.

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi

Dinamo Moskova, ligin kurulduğu 1960 ile 1977 yılları arasında CEV Kupası’nı on bir kez kazandı. Dinamo Moskova ligin en başarılı takımıydı. Ancak Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra çalkantılı dönemler geçirdiler. Ligde en çok kupa kazanan Türk takımı, 2010’lu yıllardaki başarılarıyla lig tarihine geçen Vakıfbank İstanbul’dur. Vakıfbank İstanbul’un tamamı 2010’lu yıllarda olmak üzere dört şampiyonluğu bulunuyor.

Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi

2016 yılından bu yana Sultanlar Ligi olarak anılan ligde en iyi takımları sıraladığımızda Eczacıbaşı ilk sırada yer alıyor. 2012 yılından bu yana birinciliği tatmamış olsa da Eczacıbaşı’nın 16 şampiyonluğu bulunuyor. Eczacıbaşı’nın şampiyon olmaması başarısız olduğu anlamına gelmiyor. AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası gibi ulusal turnuvalarda ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası gibi uluslararası turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazandı. Sultanlar Ligi’nde Vakıfbank İstanbul 11 şampiyonlukla en çok kupa kazanan ikinci takım.

Bu listemizdeki son takım. Tüm bunlardan sonra oturup spordan bahsedemezsiniz, değil mi? İhtiyacınız olan birçok farklı spor ekipmanını kolayca satın almak için hemen bizi ziyaret edin!

Türk CS:GO Takımı hakkındaki makalemize de bakabilirsiniz. Ayrıca, “Sporcuların Yememesi Gereken Besinler” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *