Sporun Zihniniz ve Ruhunuz Üzerindeki Etkileri

Spor hem beden hem de ruh için iyidir. Sporun zekayı geliştirip geliştiremeyeceği her zaman ilgi çekici olmuştur.

Spor, çeviklik ve hızlı düşünme yeteneklerinin hepsi zihinsel sağlığımız için faydalıdır. Çocukların sporu günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri ve yaşamları boyunca sürdürebilecekleri alışkanlıklar oluşturmaları daha kolaydır. Ancak yetişkinler de fiziksel ve zihinsel gelişimlerini artırmak için spor yapabilirler.

Spor yapmanın zihinsel faydaları nelerdir?

Spor ve Bilim - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor haber kaynağı

Egzersizin genellikle fiziksel faydaları olduğu düşünülür. Bununla birlikte zihinsel faydalarını bilmek spora olan motivasyonumuzu ve hevesimizi artıracaktır. Egzersiz yaparken salgılanan dopamin ve artan kan basıncı hafızayı, yaratıcılığı ve eleştirel düşünme yeteneğimizi geliştirir. Sporun depresyon üzerinde olumlu bir etkisi vardır çünkü stres hormonu olan kortizolün salgılanma oranı azalır.

Wendy Suzuki bir dizi çalışma yürütmüş bir nörobilimcidir. Spor sırasında dopamin, adrenalin ve serotonin gibi hormonların salgılandığından daha önce bahsetmiştik. Sonuç olarak konsantrasyonumuz, ruh halimiz ve hafızamız gelişir. Artık düzenli egzersizin zinde ve sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Vazgeçmeden ya da pes etmeden egzersizi hayatınızda tutmak önemlidir. Yeni bir alışkanlık yaratmak için bunu sık sık tekrarlamalıyız ki hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelsin. Yoğun iş temponuza ve kısıtlı özel zamanınıza rağmen spora nasıl zaman ayırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Çözümlerimiz pratik ve uygulaması kolay! Ofiste, uyurken veya ilk uyandığınızda yapabileceğiniz küçük egzersizlerle başlayın. Kendinizdeki farkı görmeye başladıkça daha da fazlasını yapmak isteyeceksiniz.

Peki ya beyin egzersizi?

Beyin egzersizi nedir?

Zihinsel Güç ve Daha Akıllı Bir Beyin İçin 8 Egzersiz | AB Proje Yönetimi

Spor deyince aklımıza ter, spor salonları ve yorgun duşlar gelir. Spor sadece ter, spor salonları ve yorgun duşlardan ibaret değildir. Nasıl yapılır? Tıpkı vücudumuzla yaptığımız gibi, beyin sporları da sınırları zorlamayı içerir.

Okuduğumuz, izlediğimiz ve dinlediğimiz şeyler zaman geçtikçe zihnimizde kaos yaratır. Düşüncelerle aşırı yüklendiğimiz günlerde net düşünemediğimizi, hatırlayamadığımızı ya da odaklanmakta zorlandığımızı söyleriz. Dış ve iç faktörler rol oynar. Vücudumuza gösterdiğimiz özeni beynimize de göstermemiz gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız?

Cevabı hepimiz biliyoruz. Bu yöntemlerden bazıları satranç oynamak, bulmaca çözmek, matematik problemleri çözmek ve hafıza oyunlarıdır. Diğer seçenekler ise sanatla uğraşmak, yazı yazmak, konuşmak ya da bilmece çözmektir. Tüm bu aktiviteler konsantrasyon, hafıza ve hızlı düşünme gibi beyin kaslarımızı geliştirir. Ayrıca problem çözme becerilerini, çevikliği ve esnekliği de geliştirirler. Bizler çocuklar için bunları okuyor ve yapıyor olsak da, bu faaliyetlerin faydaları ve önemi tartışılmaz.

Beyin sporları en az fiziksel sporlar kadar hayati öneme sahiptir ve bunları hayatınıza dahil etmeye başladığınız anda farkı fark edeceksiniz. Beyin güçlü ve mucizevi bir yapıdır. Onu her gün aynı işler için monoton bir şekilde kullanmak onu yaşlandıracak ve ağırlaştıracaktır. İşte bu nedenle, tıpkı fiziksel zindelikte olduğu gibi, beyin zindeliğini de günlük rutininizin bir parçası haline getirmenizi öneriyoruz. Bir deneyin ve sonuçları görün!

Ayrıca, “Spor İçin İdeal Saatler” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *