Sporla Kilo Verme Ne Zaman Başlar?

İdeal vücut ağırlığınızı koruyarak birçok sağlık sorunundan kaçınabilirsiniz. Aşırı kilolu olmak diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara yol açabilir. Aşırı kilo, eklemler üzerindeki ek yük nedeniyle yaşamın ilerleyen yıllarında eklem sorunlarına ve ağrıya da yol açabilir. İdeal kiloya ulaşmak birçok insanın kendini harika hissetmesini sağlayabilir.

Kilo vermenize yardımcı olacak gerçekçi hedefler belirleyin. Bu sizi zaman içinde motive edecektir. Sağlıksız diyetler veya hızlı kilo kaybı vaat eden ürünlerle kilo kaybı mümkün değildir. Kilo kaybı kademeli olmalı ve sağlığınıza zarar vermemelidir. Kilo vermek istiyorsanız düzenli uyumalı, sağlıklı beslenmeli, bol su içmeli ve egzersiz yapmalısınız.

Sporun etkisi ne zaman görülür?

Günlük alınan enerji harcanan enerjiden fazlaysa vücutta kilo artışı meydana gelebilir. Kilo vermek için vücudunuzda aldığınızdan daha fazla enerji olmalıdır. Egzersiz yaparak ve diyetinizi düzenleyerek bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sporla kilo vermeye ne zaman başlanır? Spor yapmaya başladığınız anda vücudunuz yağ yakmaya başlayacaktır. Düzenli egzersiz yapar ve yediklerinize dikkat ederseniz kilo verebilirsiniz. 2-4 hafta içerisinde spor yaparak kilo vermeye başlayacaksınız. Kitlenize bağlı olarak ayda belirli bir miktar kilo vermeniz gerekecektir. Vücut kitle indeksiniz 30’dan yüksekse ayda 5-7 kg verebilirsiniz. Vücut kitleniz 25-30 arasındaysa, her ay 2 ila 4 kilogram vermelisiniz.

Düzenli egzersiz yapıyor olsanız bile kilo vermek için çeşitli nedenleriniz olabilir. Öncelikle, hormonal sisteminizin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için bir doktora danışmalısınız. Diyetinizi değiştirmezseniz istediğiniz sonuçları alamazsınız. Egzersizden önce veya sonra protein açısından zengin bir öğün yiyerek kas büyümesini ve yağ kaybını hızlandırabilirsiniz. Vücuttaki kasların artmasının bazal metabolizmanızı hızlandırabileceğini ve yağ yakmanızı kolaylaştırabileceğini unutmamak önemlidir. Düzenli diyet ve egzersiz yapan kişilerde kilo alımı meydana gelebilir. Yağ hücresinden gelen trigliserit hücreyi terk ettikten sonra, boyutunu korumak için su ile dolar. Cesaretiniz kırılmasın. Sadece devam edin. Birkaç gün sonra su hücreden atıldığında kilo vereceksiniz.

Sporla Zayıflama Programı

İdeal kilonuza ulaşmak istiyorsanız bir program oluşturun ve başlayın. Ayrıca bir program oluşturarak daha sağlıklı ve fit olabilirsiniz. Bir profesyonelden yardım almak süreci daha kolay ve hızlı hale getirecektir. Spor programınızı kilo ve sağlık analizine göre oluşturmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *