Spor sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler

Spordan sonra asla yapmamanız gerekenler - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Spor yaparken yapılması gerekenler hakkında çok şey okumuş olabilirsiniz. Sizlere bu konuda birçok ipucu ve bilgi veriyoruz. Çoğu kişi spor sonrası nasıl hareket etmeli, hemen duş almalı mı almamalı mı, ne giymeli gibi soruları atlıyor. İşte spordan sonra yapmanız ve yapmamanız gerekenler. Bunlar, Spor Sonrası Kas Ağrısı İçin Ne Yapmalı yazımızda bahsettiğimiz ağrılardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarıdır.

Spordan sonra ne yapmalı?

Yoğun veya hızlı tempolu olmasa bile antrenmanınızdan sonra soğumalısınız. Bu, kalp atışlarınızın normale dönmesini sağlayacaktır. Koşu hızınızı yürüyüş benzeri bir tempoya düşürebilirsiniz. Aniden egzersizi bıraktığınızda nabzınızın normal seviyesine dönmesi biraz zaman alır. Soğuyarak hem yorgunluğunuzu azaltabilir hem de daha kolay normale dönebilirsiniz.

Spor kıyafetlerinizle durmayın

Spor sırasında ne kadar terlerseniz terleyin, işiniz biter bitmez spor giysilerinizi çıkarmanız önemlidir. Bakteriler nemli ortamları sever. Bu, yapabileceğiniz en sağlıklı ve hijyenik şeylerden biridir.

Esneme mutlaka yapılması gereken bir şeydir

Esneme hareketleri de en az soğuma kadar faydalı olabilir. Esneme hareketleri, aşırı çalışan ve yorulan kasları gevşetmenize ve spor sonrası ağrıları azaltmanıza yardımcı olabilir. Kasları dinlendirmek ve toparlamak için bu esneme hareketlerini yaparak sakatlanmaları da önleyebilirsiniz. Spor Sonrası Soğuma bölümümüzde spor sonrası soğuma ve esneme hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yemek Yemeyi Erteleyin

Zorlu bir antrenmandan sonra vücudunuzun yenilenmeye ihtiyacı vardır. Spor diyetisyenleri, sporcuların antrenmanı takip eden 30 dakika içinde protein ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmelerini önermektedir. Vücudunuza ve kaslarınıza ihtiyaç duydukları yapı taşlarını vermeniz gerekir. Egzersiz sonrası beslenme ihtiyaçlarını asla unutmamalısınız. Protein Deposu Sporcu menüleri, diyetinize daha fazla protein ve lezzet katmak için kullanabileceğiniz çeşitli tarifler içerir.

Yapılması Gerekenler – Sıvı Değişimi

Daha önce spor sırasında su içmenin öneminden bahsetmiştik. Spor sırasında su neden önemlidir yazımızda, spor sırasında ve sonrasında sıvı takviyesi yapmanın hayati önem taşıdığından bahsetmiştik. Bunun için sporcu içeceklerine gerek yoktur. İhtiyacınız olan mineraller ve sıvılar suyun içindedir. Bu nedenle, egzersiz sonrası sıvı ihtiyacınızı başka seçeneklere bakmanıza gerek kalmadan su ile karşılayabilirsiniz.

Spordan Sonra Ağır İşler Yapmayın

Bazı antrenmanlardan sonra yeterince yorulmamış olabilirsiniz. Yeterince tekrar yaparsanız ve hareketlerinizi doğru şekilde gerçekleştirirseniz kaslarınızı yeterince zorlayabilirsiniz. Antrenmandan sonra spor yapmak veya yorucu diğer faaliyetlerde bulunmak sakatlanmalara neden olabilir. Ağır bir iş yapmıyorsunuz diye dinlenmemelisiniz. Normal günlük rutininize devam edin. Spordan sonra hareket etmeye devam etmek önemlidir.

Spordan sonra soğuk duş alın

Profesyonel basketbol, futbol veya futbol oyuncularının yoğun antrenmanlardan sonra buz dolu havuzlarda veya küvetlerde ıslandıklarını görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, soğuğun yoğun egzersizden sonra kasları şok ederek iyileşmelerine yardımcı olmasıdır. Aşırı soğuk bir ortamda yaşamıyorsanız, tercih ettiğiniz günlük sıcaklıktan biraz daha düşük bir sıcaklıkta duş almak kaslarınız için faydalı olabilir. Bu aynı zamanda kas yorgunluğunu azaltmak için de iyi bir yol olabilir.

Antrenmanınızın değerini düşürmeyin

Egzersiz yaparken kas-beyin kordinasyonu için müzik dinlemek de fadalı olabilir.. Yaptığınız spora konsantre olarak ve sonuçları değerlendirerek bir sonraki egzersizinizden önce notlar alabilirsiniz. Az önce yaptığınız egzersizin kendiniz ve vücudunuz için önemini düşünün. Yaptıklarınızı takdir ederseniz, bir sonraki antrenmanınızdan sonra da aynı beklenti ve mutluluk hissine ulaşabilirsiniz.

Egzersiz sonrası aktivite seçiminiz, sporunuz üzerinde egzersiz sırasında yaptıklarınızdan daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Kas sağlığınızı, zihinsel huzurunuzu ve vücudunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursanız bir sonraki antrenman seansınızdan keyif alırsınız.

Eller doğru ve hijyenik şekilde nasıl yıkanır?” hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *