Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar?

Ölçülü tüketildiğinde kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı ve vücuda fayda sağladığı iyi bilinmektedir. Bu bağlamda, spordan önce bir fincan kahve içmenin faydaları sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Antrenmandan önce kahve tüketimi metabolizma hızını %2 ila %12 arasında artırır.

Kahve içmenin vücut üzerindeki etkisi nedir?

Kahve konsantre olmanıza yardımcı olur ve enerjinizi artırır. Kahvenin ham maddesi olan kafein, size enerji veren şeydir.

Kafein bulunduğunda, sinir sisteminiz üzerinde çalışan ve sizi sakinleştiren kimyasal adenozin bu etkisini kaybeder. Enerji seviyeniz artar. Her gün doğru miktarda kahve tüketerek bu etkiyi sürdürmek önemlidir. Kafein toleransı çok hızlı yükselebilir.

Türk kahvesinin mi, filtre kahvenin mi yoksa her ikisinin de mi metabolizma hızınıza olumlu etki edeceğini kahve tüketim alışkanlıkları belirler. Günde iki fincandan fazla tüketirseniz kafein toleransı artar.

Egzersiz Öncesi Kahve: Faydaları

Kahve kan dolaşımını artırır, bu da metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Kafein kasları korumaya yardımcı olur ve yorgunluğu azaltır.

Spordan sonra doğru şekilde soğumak önemlidir.

Konsantrasyonu artırdığı için kafein tükettiğinizde sporunuza çok daha iyi odaklanabilirsiniz.

Kahve İçerken Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Egzersiz öncesi kahvenin bir saatlik egzersiz sırasında performansınızı yaklaşık %30 oranında artırabildiği bilinmektedir. Spor kahvesi olarak adlandırılan bu kahve, egzersize başlamadan 20 dakika önce tüketilmeli, ancak 30 dakikayı geçmemelidir. Bu noktada kahve çalışmaya başlar ve spor üzerinde maksimum etkiye sahiptir.

Öğleden sonra kahve içmek için en kötü zamandır, çünkü aldığınız uyku kalitesini düşürebilir ve ertesi sabah ne kadar iyi performans göstereceğinizi etkileyebilir.

Kahvenin içindeki şeker ve krema uyarıcı etkisini azaltabilir ve gereksiz kalori depolanmasına neden olabilir. Düşük kalorili diyet yapanların krema ve süt yerine badem sütü kullanmaları ve kahveyi tatlandırmak için tarçın eklemeleri önerilir.

Egzersizden önce tüketilen kahvenin ilk etkisi birkaç hafta sonra kaybolur. Orijinal etkiyi korumak için kafein alımınızı düzenli olarak artırmanız gerekir. Bu sağlığınız için zararlı olabilir. En iyi sonuçlar için haftada üç kereden fazla kahve içmeyin. Doğru ekipmanla çalışmak da performansınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Çok daha keyifli antrenmanlar için bizi ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan tüm spor ekipmanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Not: Spordan önce kahve tüketmek için en uygun zaman kişiden kişiye değişir. Spor yapmadan önce spor danışmanınıza danışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *