Sporcuların Yememesi Gereken Besinler

Herkesin spor yapmak için farklı nedenleri vardır. Bazıları için bu bir yaşam biçimi, bazıları içinse formda kalmak ve kilo vermek için bir yoldur. Sebebiniz ne olursa olsun, egzersiz yaparken tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmeniz önemlidir. Tükettiğiniz yiyecekler yaptığınız sporu mahvedebilir. İyi bir vücut için sağlıklı beslenmek şarttır. Spor yapıyorsanız belirli besin gruplarından kaçınmalısınız.

Fast Food Ürünleri

Areda Piar araştırdı: Türk halkı en çok hangi 'fast foodlar'ı tüketiyor?

Fast food, bir sporcunun kaçınması gereken ilk yiyecek olmalıdır. Fast food yağ oranı yüksektir ve tadı tatlı olabilir, ancak aşırı tüketimi özellikle bel, kalça ve göbek çevresinde aşırı kiloya yol açabilir. Kilo alımı hızlanır ve sporda yağ kaybı zordur. Çok fazla yemek yemek kilo alımının yanı sıra obeziteye de neden olabilir.

Hamur İşleri ve Tatlılar

Tatlı Hamur İşleri: Kolay ve Farklı 15 Tatlı Hamur İşi Tarifi - Yemek.com

Kurabiye, börek ve baklava gibi şeker ve un oranı yüksek hamur işleri ve unlu mamullerden kaçının. Bu ürünler yağ depolayarak kilo alımını hızlandırır ve obeziteye ve buna bağlı hastalıklara neden olabilir.

Gazlı içecekler ve hazır meyve sularının yanı sıra şekersiz ürünler

Gazlı içecek ve meyve sularındaki tehlike ne?

Asitli ve gazlı içeceklerin şeker oranı yüksektir. Şeker içeriği ve eklenen katkı maddeleri nedeniyle hazır meyve suları yağ yakmayı zorlaştırabilir. Az miktarda taze sıkılmış meyve suyu ya da sadece su içmeyi tercih edebilirsiniz. Sporcular ayrıca yapay tatlandırıcı içerdikleri için şekersiz gazlı içeceklerden de kaçınmalıdır. Bazı yapay tatlandırıcıların insülin direncine neden olduğu bilinmektedir. Su ve soda gibi düşük kalorili içecekler sporcuların sıvı ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabilir.

Yağ ve sodyum oranı yüksek gıdalar

Besin Değeri Yüksek Gıdalar Nelerdir? • İlaçsız Yaşıyoruz

Tuz, sodyum ve klordan oluşur. Sodyum vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında hayati bir rol oynar. Vücudumuz her gün yaklaşık 6 gram tuza ihtiyaç duyar. Vücudumuzun ihtiyacı olan yaklaşık 6 gr. tuz çok yüksek miktarlarda alınabilir ve böbrek ve tansiyon gibi sorunlara neden olabilir. Vücutta yağ birikimine aşırı yağ ve özellikle donmuş yağlar neden olur. Tuz ve aşırı yağdan kaçınılmalıdır.

Sporcuların tüketmemesi gereken yiyecek ve içecekler bunlardır. Dengeli beslenme, spor yaparken yeterli protein, karbonhidrat, sebze ve meyve tüketmekle mümkündür. Bu size arzu ettiğiniz fit ve sağlıklı görünümü verecektir. Sporun hem fiziksel hem de zihinsel faydaları vardır.

Ayrıca, “Spor sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *