Spor İçin İdeal Saatler

Spor meraklıları için en büyük sorulardan biri spor yapmak için en uygun zamanın ne zaman olduğudur Araştırmalara göre, egzersiz yapmak için en iyi zaman vücut saatimizle uyumludur. Biyolojik saat vücut ısısı, kan basıncı ve hormon seviyeleri gibi faktörleri düzenler. Daha fazla egzersiz yapmamıza yardımcı olacak spor için ideal saatlere bir göz atın.

Güne Hareket Patlamasıyla Başlayın

Sabah egzersizleri erken kalkmanızı gerektirdiği için zorlayıcı olabilir, ancak yağ yakmak için çok etkilidir. Sabah egzersizleri 30-45 dakikadan fazla sürmemelidir. Vücut ısısının daha düşük olduğu sabah saatlerinde ısınmak için ekstra zaman harcamak önemlidir. Araştırmalara göre, sabah ilk iş olarak aç karnına egzersiz yapmak daha fazla yağ yaktırır. Sabahları egzersiz yapmak stresi azaltır ve gün için size enerji verir.

Gün içinde sportif bir saatin tadını çıkarın

Kişiye göre değişmekle birlikte, öğle arası egzersiz yapmak için harika bir zamandır. Öğle tatilinizden önce yarım saat spor yapsanız bile gün boyunca ihtiyacınız olan dinlenmeyi sağlayabilirsiniz. Rahatınız ve sağlığınız için egzersizden sonra da öğününüzü hafif tutmalısınız.

Yukarıda vücut ısısı ile ne zaman egzersiz yapılması gerektiği arasındaki ilişkiden bahsettik. Vücut sıcaklığının en yüksek olduğu öğleden sonra saatlerinde egzersiz yapmak ideal olarak kabul edilir. Daha enerjikseniz, yüksek yoğunluklu egzersizi daha az eforla yapabilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra birkaç saat boyunca bir şey yemediyseniz karbonhidrat açısından zengin bir atıştırmalık iyi olabilir.

Gece egzersiz yapın ve uyuyun

Bazı insanlar gün içinde spor yapamadıkları için akşamları egzersiz yapmayı tercih ederler. Bu saatte egzersiz yapmak vücut ısısını artırabileceğinden biyolojik saatte bir kaymaya neden olabilir. Uykuya dalmakta zorlananlara akşamları egzersiz yapmaları önerilmez. Ancak uzmanlar bu konuda ikiye bölünmüş durumdadır. Akşamları egzersiz yapmak istiyorsanız, uzmanlar pilates veya yoga gibi düşük yoğunluklu aktiviteleri önermektedir.

Bonus: En İyi Yürüyüş Saatleri

Uzmanlar yürüyüşün en etkili egzersizlerden biri olduğu ve en verimli olduğu zamanın öğleden sonra olduğu konusunda hemfikir. Gün içinde veya sabahları 30 dakikalık yürüyüşler yaparak hayatınıza hareket ve sağlık katmaya devam edebilirsiniz.

Farklı zamanlarda egzersiz yaparak sonuçlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Egzersiz için en uygun zamanı belirlemek için vücudunuzu ve biyolojik saatinizi dinleyin. Koşu kıyafetlerinden basketbol ayakkabılarına kadar her türlü spor ekipmanı için bizi ziyaret edin!

Ayrıca, “Sporun Zihniniz ve Ruhunuz Üzerindeki Etkileri” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *