Egzersiz Yaparken Su İçmeli miyim?

Su, sağlıklı bir yaşam tarzı için gereklidir. Yeterince su içmezseniz ağrı veya yorgunluk yaşayabilirsiniz. Birçok çalışma, spor sırasında kaybedilen sıvıları yenilemenin önemli olduğunu göstermiştir. Bazı sporcular egzersiz yaparken su içmenin zaman kaybı olduğuna veya kilo alımına neden olabileceğine inansa da, gerçekte antrenman verimliliğinizi artırır. Egzersiz yaparken su tüketiminin faydalarını tartışalım.

Egzersiz yaparken su içmek mümkün mü?

Aktif olduğunuzda vücudunuz çok fazla sıvı kaybedecektir. Hareketlerinizin yoğunluğuna ve enerji harcamanıza bağlı olan bu miktar, vücudunuzda karşılanması gereken bir ihtiyaç yaratır. Vücudunuzun kaybettiği sıvıyı yerine koymanın en basit yöntemlerinden biri su içmektir.

Spordan Önce Su İçmek

Uzmanlar egzersize başlamadan önce su içmenizi öneriyor. Egzersize başlamadan önce sıvı dengenizi korumak, çabuk susamanızı önleyecek ve vücudunuzun ter atmasına yardımcı olacaktır. Egzersize başlamadan önce 250 ila 500 ml arasında su içmelisiniz.

Spor yaparken ne kadar su içmeliyim?

Spor sırasında ne zaman su içmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı net değildir. Uzmanlara göre, küçük su molaları vermeden önce susuzluk hissi gelene kadar beklemenize gerek yok. Bu molalar sırasında nefes almanızı sağlamak için 100 ml’ye (yarım bardak) kadar su içebilirsiniz.

Spor yaparken su içmenin faydaları

Dehidrasyon vücudunuzun etkinliğini ve verimliliğini etkiler. Bir spor matarası taşıyarak istediğiniz zaman su içebilirsiniz. 1,5’lik bir sıvı kaybı, performans ve güçte %10’luk bir düşüşe neden olabilir. Sıvı kaybını telafi etmek için metabolizmanız kalp atış hızını ve kan basıncını dengelemek için nefes alıp vermeyi artırabilir. Vücudunuz potasyum ve sodyum gibi temel maddelerden mahrum kalır ve yorgunluk, kramplar ve spazmlar yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için spor yaparken su içmelisiniz.

Spor yaparken çok fazla su içmek size zarar verir mi?

Su, sağlıklı bir yaşam tarzının hayati bir parçasıdır. Birçok faydası vardır. Su spor için gereklidir. Ancak ölçülü tüketilmelidir. Çok fazla su sağlığınız için zararlı olabilir. Aşırı su tüketiminden kaçınmak mide bulantısı ve baş dönmesini önlemenize yardımcı olacaktır. Konuyu inceleyen doktorlar 500 ml’nin spor için ideal olduğunu söylüyor. Ancak bu konuda en iyi tavsiyeyi almak için bir uzmana danışmalısınız, çünkü kişiden kişiye ve antrenman yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Sorunun cevabı: “Egzersiz sırasında su içilmeli mi?” Uzun araştırmalardan sonra cevap verilmiştir. Yine de bir doktorla konuşup daha fazla bilgi almakta fayda var.

Sporunuz için doğru su şişesini seçin

Su mataraları tüm spor ekipmanları için bir gerekliliktir. İster evde, ister dışarıda, hatta spor salonunda spor yapıyor olun, yanınızda taşıdığınız spor şişesi, sıvıları rahat bir şekilde rehidre etmek için mükemmeldir. Nalgene şişelerin kullanımı kolay, renkli ve temizdir. Şıklık ve verimlilik gerektiren sporlar için kullanılabilirler. Tek kullanımlık plastik şişeler yerine BPA içermeyen Nalgene şişeyi tercih ederek kendinize ve çevreye iyilik yapmış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *