Şınav Çeşitleri Nelerdir?

Bir önceki yazımızda bu sorunun cevabını ele almıştık: Şınav nasıl çekilir? Şınav, çeşitli şekillerde yapılabilen temel bir egzersizdir. Bu alternatif seçenekleri kullanarak hareketinizin verimliliğini artırabilirsiniz. Farklı şınav türlerinden bazılarına bir göz atın ve ardından en etkili varyasyonların neler olduğunu bulabileceğiniz bir listeye göz atın.

Yukarı doğru eğimli şınav

The Best Workout You Can Do In Your Living Room​ | Men's Health

Aşağı doğru eğim veya eğimli şınav, eğimli bir sehpaya çok benzer. Standart şınavların aksine, eğimli şınavlar ellerinizi sabit bir pozisyona getirerek şınav çekmenizi gerektirir. Bu egzersiz göğsün üst kısmını hedef alır ve yükseklik arttıkça daha da zorlaşır.

Aşağı Eğimli Şınav

9 Ways to Change Up Your Pushups and Strengthen Your Chest | Muscle &  Fitness

Yukarı doğru şınavın tersini gerçekleştirmek için vücudunuzu kollarınızdan daha yükseğe kaldırmalısınız. Aşağı doğru şınav çekerseniz kollarınız daha fazla çalışacaktır.

Tek Elle Şınav

En yüksek pozisyona ulaştığınızda elinizi uzatarak şınavı daha zor hale getirebilirsiniz. Kolunuzu ileri doğru uzattıktan sonra normale döndürmeyi unutmayın. Ardından standart şınavınıza devam edin. Bir sonraki hareket tek elle şınav olacaktır. Alternatif olarak kollarınızı öne doğru uzatmak her iki kolunuzu da çalıştırmanıza yardımcı olabilir.

Tek Kolla Şınav

Tip: How to Do REAL One-Arm Push-Ups

Tek kol şınavı, standart şınavlarınızın zorluğunu artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu egzersizdeki zorluk seviyesini size hatırlatmak istiyoruz. Bu egzersizde, yorgunluk ve sakatlanmayı önlemek için kollarınızı değiştirmelisiniz. Bunu yapmak için, bir kolunuzu alın ve gücü başka bir kola verirken sırtınızın arkasına yerleştirin.

Alkış şınavı

Hand Clap Push Ups – DMoose

Alkış şınavı, standart şınavda ustalaştıktan sonra yapabileceğiniz bir varyasyondur. Bu egzersiz daha fazla güç ve koordinasyon gerektirir. Şınavı tamamladıktan sonra kendinizi geriye doğru atacaksınız. Daha sonra vücudunuzun üst kısmı havaya kaldırılır. Alkışlayacak ve normal pozisyonunuza döneceksiniz. Kendinizi yaralanmalardan korumak için dikkatli olun.

Şınav çekmek için farklı alternatiflerin yanı sıra sizi zirveye taşıyabilecek hareketleri inceledik. Şınav herhangi bir ekipman olmadan yapılabilse de giydiğiniz spor kıyafetleri önemlidir.

Ayrıca, “Şınav Nedir ve Nasıl Yapılır?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *