Sinan Erdem kimdir?

Sinan Erdem’in ismi Türkiye’deki tüm sporseverlere tanıdık geliyor. Türkiye’nin en büyük spor salonu olan İstanbul’daki Sinan Erdem Spor Salonu’nun ilham kaynağı olan bu tarihi şahsiyet hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Sinan Erdem Hayatı

Sinan Erdem, 19 Mayıs 1927 tarihinde Manisa’da doğdu, 23 Temmuz 2003 tarihinde vefat etti. Türk voleybolunun efsane ismi ve olimpiyat şampiyonu olan Erdem, eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 16 yaşında tenis ve voleybol ile spor hayatına başlayan Erdem, 1949 yılında Beyoğlu Spor Kulübü’nde profesyonel olarak voleybol oynamaya başladı. Erdem, 1951 yılında liseyi okuduğu Galatasaray’a transfer oldu. Erdem hem antrenör hem de kaptan olarak görev yaptı. Ayrıca 12 kez A Milli Erkek Voleybol Takımı formasını giydi.

Sinan Erdem Spor Yöneticiliği Kariyeri

Sinan Erdem, voleybolun önemli atılımlarının önünü açmasıyla tanınır. 1957-1967 yılları arasında Türkiye Voleybol Federasyonu Sekreteri olarak görev yaptı. Yedi yıl sonra TMOK Başkanı seçildi ve ölümüne kadar bu görevi sürdürdü.

Sinan Erdem uzun yıllar Türkiye’nin Olimpiyat zaferini savundu. Türkiye’de 2000 Olimpiyatları’nın düzenlenmesini destekleyen bir kampanyaya öncülük etti. Erdem, spor yöneticisi olarak birçok uluslararası kuruluşun üyesiydi. Bir dönem Galatasaray Kulübü Divan Kurulu üyeliği de yaptı. Erdem, 1983 İslam Oyunları Konferansı ve 1988 Akdeniz Oyunları Teknik Komitesi’nde yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Sinan Erdem, spora katkılarından dolayı Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda ödül aldı. Sinan Erdem, spora katkılarından dolayı Türkiye’de ve yurt dışında birçok ödüle layık görülmüştür.

Sinan Erdem Spor Salonu

Sinan Erdem Spor Salonu - Anadolu Efes Spor Kulübü

Sinan Erdem’in cenaze töreni 23 Temmuz 2003 tarihinde İstanbul’da yapıldı. Erdem Paris’te tedavi görürken hayatını kaybetmişti. Türkiye’nin önde gelen kulüpleri taziye mesajları gönderdi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Sinan Erdem’in adının yaşatılması gerektiğini söyledi ve yapımı devam eden ve 2010 yılında tamamlanan çok amaçlı spor salonuna Sinan Erdem Spor Salonu adı verildi. Zaman zaman Efes Pilsen, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi önde gelen basketbol takımlarına ev sahipliği yapan salon, uluslararası basketbol ve tenis turnuvalarına da ev sahipliği yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *