Sağlıklı Kilo Alma Rehberi: Kilo Almanın Yolları

Siz de “ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum” diyenlerden olabilirsiniz. İşte”ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum”un cevabı. Sağlıklı kilo alma rehberi! Zayıflık, kiloya bağlı birçok sağlık sorununun da nedenidir. Öncelikle “Kimler zayıf kabul edilir?” sorusuna yanıt verelim. Vücut kitle indeksi 18,5’in altında olan bireyler zayıf kabul edilir. Vücut Kitle İndeksi Hesaplama makalemiz, VKİ’nizi hızlı bir şekilde hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın, herkesin İdeal kilo durumu vücut özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. İşte detaylı kilo alma rehberi…

Zayıflığın nedenleri

“Nasıl kilo alabilirim?” sorusuna cevap vermeden önce vücut ağırlığınızla ilişkili olarak neden fazla kilolu olduğunuzu belirlemelisiniz. diyet listelerini takip edebileceksiniz. Uzmanlar, düşük kilonun hipertiroidizm veya sindirim sistemi bozuklukları gibi hastalıklardan kaynaklanabileceğini söylüyor. Ayrıca bağırsak parazitlerini ve tip 1 ve 2 diyabeti de listeliyorlar. Zayıf olmanın diğer nedenleri arasında daha fazla kilo alma korkusu, iştah kaybı, düzensiz beslenme alışkanlıkları, uzun süreli açlık, aşırı fiziksel aktivite ve düzensiz yeme düzeni sayılabilir.

Zayıflığın Olumsuz Etkileri

Zayıf bir vücut, özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde büyümenizi olumsuz etkileyebilir. Düşük kilolu olmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücudun bağışıklığı azalır ve enfeksiyonlar çok uzun süre devam edebilir. Çok zayıf olmak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, özellikle de vücudunuzun aşırı dirençli olması gereken bir pandemi sırasında. Deri altı yağ eksikliği vücudunuzun soğuğa karşı daha hassas olmasına neden olabilir.

Sağlıklı Kilo Almanın On Yolu

Bu sorunun cevabı “Zayıf olmanın sağlığınız için neden iyi olabileceğinden ve etkilerinden bahsettikten sonra, tartışmanın bir sonraki bölümüne geçelim.Nasıl daha fazla kilo alabilirim? Uzmanlardan daha fazla kilo almanın yollarını önermeleri istendiğinde, her zaman sağlıklı beslenme ile başlarlar Kilo alma diyetleri deneyiminizi kişiselleştirin. Hepimizin kendine özgü bedenleri var. Ne yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Kilo alma Aynı yöntem herkes için etkili olmayabilir. Listelediğimiz kilo alma tekniklerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora ve diyetisyene danışın. Listemize göz atın. kilo alma yöntemleri!

Güne sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile başlayın

Uzmanlara göre kahvaltı tüm günün en önemli öğünü. “Günün en önemli öğünü nedir?” sorusunun yanıtlarından biri de kahvaltıyı atlamamak ve tüm besin gruplarını içeren sağlıklı bir kahvaltı yapmaktır. Bunu başarabilmek için sadece kahvaltıda değil tüm öğünlerde karbonhidrat, protein ve yağ dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Protein tüketiminizi artırın

Kilo almak için ne yemeliyim? Sorduğunuzu duyar gibiyiz. Uzmanların önerdiği ilk şey protein alımınızı artırmaktır. Bir beslenme uzmanının rehberliğinde günlük protein ihtiyacınızı karşılamanız önemlidir. Protein, kas ve yağ kütlenizi artırmak için önemlidir. Diyetinize peynir, süt gibi süt ürünleri veya sütle yapılan tatlılar ekleyerek kalsiyum ve protein alımını artırabilirsiniz.

Vücudunuzun yaktığından daha fazla kalori tüketin

Basit matematik kullanarak kilo alabilirsiniz. Yaktığınızdan daha fazla kalori tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Bir diyetisyen günlük kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu ve kaç kalori yaktığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Kalori kontrollü diyet, sağlıklı beslenmenizi ve kilo almanızı sağlar. kilo almak için diyet listesi Diyetisyeniniz tarafından hazırlanmıştır.

Ara öğünlerinize ve yemeklerinize dikkat edin

Kilo almak sabır ve zaman gerektiren uzun bir süreçtir. Öğün atlamamak ve düzenli olarak atıştırmak önemlidir. Midenizin hacmini kademeli olarak artırmanız gerekir, bu nedenle günlük toplam gıda alımınızı küçük porsiyonlarda artırmak kilo alımı için gereklidir.

Yemeğinize kuru meyve ve kuruyemiş ekleyin

Atıştırmalıklarınıza badem fındık fıstık ceviz gibi kuruyemişler ve kuru meyveler ekleyin. Bunlar kalori ve protein ile doludur. Fındık ve fıstık ezmelerinin yanı sıra taze meyveler de atıştırmalıklarınızı renklendirmek için kullanılabilir.

Yüksek kalorili sağlıklı içecekler için

Çeşitli öğünlerde yüksek kalorili içecekler içmek sorunun bir cevabıdır: “Gün boyunca nasıl sağlıklı içecekler tüketebilirim? Nasıl kilo alabilirim?”. Kışın boza içerek, gün içinde smoothie tüketerek ve kahvaltıda meyve suları tüketerek kilo alımınıza yardımcı olabilirsiniz.

Yemeklerden önce sıvı alımını azaltın

“Kilo almak mı istiyorsunuz?” dediğinizde, yemeklerden önce veya yemek sırasında içmekten kaçınmak en iyisidir. Mideniz küçüktür ve su, çorba veya ayran onu çok çabuk dolduracaktır. Yemeklerden en az 45 dakika önce ve sonra sıvı içtiğinizden emin olun.

Yemek pişirirken, yemeğinizin besin içeriğini artırabilirsiniz

Yemeklerinize baharat ve salça da ekleyebilirsiniz. Ayrıca yemeklerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Onları daha lezzetli hale getirmek için. Salatalar, besin açısından zengin ve doğal zeytinyağından yapılmış soslarla tatlandırılabilir. Besin değerini artırmak için makarnalara peynir veya et kıyması da ekleyebilirsiniz. Çorbalarınıza bulgur, patates ve erişte ekleyerek daha doyurucu hale getirebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapın

Spor yaparak kilo almak Kilo almak denilince akla ilk gelen spor değildir ancak bu süreçte çok önemli bir rol oynar. Düzenli egzersiz, bölgesel yağlanmayı ve sarkmaları azaltmanın bir yolu olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ana öğününüzden 1 saat önce yaptığınız egzersizin iştahınızı açtığını da fark edeceksiniz. Spor yapmak kilo almanıza yardımcı olabilir. Yürüyüş, koşu ve yoga gibi hafif egzersizlerle başlamalısınız. Evde spor egzersizleri için önerilerimiz, arzu ederseniz tüm vücudunuzu harekete geçirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca fitness ekipmanlarıyla evdeki egzersizlerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kardiyo ve ağırlık egzersizleri

Ağırlık çalışması ve kardiyo yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, çok fazla enerji gerektiren egzersizlerden kaçınmaktır. Birden fazla kası kullanan egzersizleri seçerek, sağlıklı kilo alımını teşvik ederken kas kütlesini artırabilirsiniz. Kas kütlenizi artırmaya yardımcı olmak için kendi evinizin rahatlığında barfiks, squat veya şınav çekebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *