Ronaldinho’nun Hayatı

Ronaldinho (Ronaldo de Assis Moreira) 21 Mart 80’de Brezilya’da doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, babası o 7 yaşındayken öldü ve üç kardeşten biriydi. Assis, Brezilya’da bir futbol fanatiği olan ağabeyidir. Onun futboldan kazandığı parayla geçiniyorlardı ve Assis, Ronaldinho’nun kahramanı oldu. Ronaldinho’ya Ronaldinho lakabı, gençliğinde FC Internazionale Milano’da oynayan Ronaldo’ya olan hayranlığı nedeniyle verilmiştir. Futbol kariyerinde birçok başarıya imza atmıştır. Brezilyalı dansçı Janaína Mendes’ten 1 oğlu vardır.

Hangi takımlarda oynadı?

Mısır’da düzenlenen 17 Yaş Altı Dünya Kupası’nda attığı gollerle adını duyurdu. 1998 yılında Gremio Kulübü ona profesyonel futbol oynaması için bir sözleşme teklif etti. Gremio Kulübü Ronaldinho’nun tüm astronomik tekliflerini reddetti. 2001 yılında Ronaldinho nihayet menajeri ve ağabeyi Paris Saint-Germain FC ile tanıştı.

Paris Saint Germain Dönemi

Ronaldo de Assis Moreira PSG’deki ilk sezonunda gece hayatına olan düşkünlüğü nedeniyle zorlandı. Ancak ertesi yıl yeniden yükselişe geçti ve bir kez daha taraftarların gözdesi oldu. Ne zaman taşınmak istese, sözleşmesi buna engel oldu. Ronaldinho 2003 yılında takım Avrupa Kupası’na katılmaya hak kazanamayınca PSG’den ayrıldı.

FC Barcelona Dönemi

FC Barcelona 19 Temmuz 2003’te son dakika transferi için yüksek bir ücret teklif etti. Manchester United ile sözleşme imzalamak üzereydi. İlk maçı olan 27 Temmuz 2003’ten itibaren başarılı bir futbol oynadı ve mücadeleyi hiç bırakmadı. İlk sezonunda Barcelona La Liga’da ikinci sırada yer aldı. 2004-2005 sezonunda ise İspanya Ligi Şampiyonu oldu. Ronaldinho 32 maçta on beş gol attı. Ayrıca FIFA Dünya’da Yılın Futbolcusu ödülüne layık görüldü. Sonraki sezonlarda o ve takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Barcelona’daki ikinci yılında FIFA Dünya Yılın Futbolcusu ve Ballon d’Or ödüllerine layık görüldü. Sadece 41 maçta 23 gol attıktan sonra bir futbol süperstarı haline geldi.

Milan ve CR Flamengo

2007-2008 sezonunun sonunda Milan’a transfer oldu. ronaldinho, 2011’den bugüne kadar Milan’da oynadıktan sonra CR Flamengo ile dört yıllık bir sözleşme imzalamaya karar verdi. Yine gece hayatı sorunlara neden oldu. Kulübün mali sorunları maaş gecikmelerine neden olunca, menajeri Assis sözleşmesini feshetti ve kulübe 14 milyon sterlinlik dava açtı. Flamengo yıl bitmeden onunla yollarını ayırdı.

Atlético Mineiro ve Querétaro FC

2012 yılında Atlético Mineiro için oynamaya başladı. 2012 yılında, annesinin doğum yılı şerefine formasını 10 numaradan 49 numaraya değiştirdi. Bu dönemde 63 maçta 24 gol attı ve takımının Copa Libertadores’i kazanmasında büyük rol oynadı.

2015 yılında Meksika takımı Querétaro FC’ye transfer oldu. 35 yaşındaki oyuncu düşüş belirtileri göstermeye başlamıştı. Kulüpte sadece dokuz ay kaldı ve eli boş ayrıldı.

Brezilya kulübü Fluminense ile 18 aylık bir sözleşme imzaladı. Orada kalışı sadece 2 ay sürdü. Ronaldinho bu süre zarfında futbol oynamak istemediğini açıkladı.

Ronaldinho futbolu ne zaman bıraktı?

2015 yılında futbolu bıraktı, ancak emekliliği ancak üç yıl sonra resmiyet kazandı. Ronaldinho 2016 Paralimpik Oyunları’nda elçi olarak seçildi. Ayrıca Hindistan Futsal Ligi’nde iki maçta oynadı. Ronaldinho hayatı boyunca 8 farklı takımda oynamıştır. Bu takımlar Gremia, Paris Saint Germain, Barcelona, Milan, Plamengo, Atlético Mineiro, Querétaro FC ve Fluminense’dir. Ronaldinho Ocak 2018’de resmi olarak futboldan emekli oldu. O zaman 37 yaşındaydı.

Ronaldinho kaç gol attı?

Milli takım kariyerinde 97 maçta 33 gol attı.

Oynadığı 529 maçta 196 kez fileleri havalandırdı ve 161 kez de asist yaptı.

Ronaldinho’nun Başarıları

2004-2005 İspanya Ligi Şampiyonluğu

2002 FIFA Dünya Kupası Şampiyonası

1999 America’s Cup Şampiyonası

1997 17 Yaş Altı Dünya Şampiyonası

2004 FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu Ödülü

2006 UEFA Yılın Futbolcusu ödülü

1997 17 Yaş Altı Dünya Şampiyonası Gol Kralı

3 kez UEFA Yılın Takımı seçildi.

FIFA 100 Yaşayan En İyi Futbolcular Listesi’ne seçildi.

Ballon d’Or ödülüne layık görüldü.

Ronaldinho neden hapse girdi?

Temmuz 2019’da, ödenmemiş vergi ve para cezaları nedeniyle 57 mülküyle birlikte Brezilya pasaportu ve İspanya pasaportuna el konuldu. Mart 2020’de Asuncion’da (Paraguay) bir hayır etkinliğine katılmak için sahte pasaport kullanarak ülkeye giriş yaptığı iddia edildi. Bu nedenle altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak 32 gün sonra 1.6 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. Cezası ev hapsine çevrildi. Cezalarının geri kalanını Paraguay’da 4 yıldızlı bir otelde geçirmelerine karar verildi.

Ayrıca, “Pep Guardiola Kimdir?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *