Rahat Bir Uyku İçin: Yatmadan Önce Spor Yapmak

Spora yeni başlayanlar veya yeni bir egzersiz rutini geliştirmek isteyenler genellikle aynı soruyu sorar. Egzersiz yapmak için en uygun zaman ne zamandır? Aç karnına egzersiz yapmak mümkündür. Gece veya yemek yemeden yapabilir misiniz? Yatmadan önce egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olur mu? Tüm bu soruların kilo verme ya da kas kazanma bağlamında değil, sağlık bağlamında yanıtlanması gerekir. Uzmanlar egzersiz için en uygun zaman konusunda hemfikir değil. Bazıları akşam veya gece yapılan spor ve aktivitelerin sabah yapılanlardan daha etkili olduğuna inanıyor. Sabah mı yoksa gece mi egzersiz yapmak daha iyidir? Cevabı birlikte bulalım.

Spor için saat sayısını nasıl belirliyorsunuz?

Spor severlerin farklı hedefleri olabilir. Kilo vermek veya kas kütlesini artırmak. Kilo almak. Zayıflamak. Sıkılaşmak. Tüm spor tutkunlarının nihai hedefi sağlıklı, fit ve enerjik bir vücuttur. Ancak seçilmesi gereken spor türü veya sporun yapılması gereken zaman dilimi konusunda kafa karışıklığı yaşanabilir. Her insanın biyolojik saati, günlük rutini ve fiziksel durumu farklılık gösterebilir. Bu nedenle spor için tek bir ideal zaman yoktur.

Eğer kilo ve yağ azaltmak istiyorsanız, sabah ilk iş olarak aç karnına egzersiz yapmanız tavsiye edilir. Çünkü vücudun glikojen depoları boştur, spor için enerji yağ rezervlerinden elde edilir. Bu spor aktiviteleri yemek yemeden yapılabilecek bir hızda ve seviyede gerçekleştirilmelidir. Akşam ve gece spor aktiviteleri vücudu rahatlatmak ve uyku düzenini sağlamak için çok etkilidir. Ayrıca uyku kalitesini de artırırlar. Aktivitenin süresi ve hızı önemlidir. Akşam Sporu Bu tür bir verim elde etmek için aktivitelerde bulunmanız önemlidir. Akşam Spor u aktiviteleri.

Akşam Sporlarında Uyku Bozuklukları

Uyku sorunu yaşayan insan sayısı Tasarruf edebileceğiniz para miktarı azımsanmayacak kadar çoktur. Uykusuzluğa ne sebep olur? Uykusuzluk belirtileri kişiden kişiye değişebilir. İnsanlar bir sağlık sorunundan muzdaripse, uykusuzluk bir belirti veya yan etki olabilir. Bir sağlık sorunu olmasa bile uykusuzluk çeken kişiler sağlıksız beslenme, aşırı kahve tüketimi, stres veya alışkanlıklar nedeniyle sıkıntı çekiyor olabilir.

Rahat ve kaliteli uyumakta zorlanıyorsanız, uyumadan önce egzersiz yapın Bu kulağa korkunç bir fikir gibi gelebilir. Bir anlamda haklısınız. Gece egzersiz yapın Kalp atış hızınızı veya adrenalini artıran egzersizleri tercih ederek daha da uykulu hale gelebilirsiniz. “Evet!” diyenlerin sonuçları ne oluyor? “Evet!” diyenler ne demek istiyor? Gece Egzersizi için önerilerin neler olduğuna bir göz atın Uyku, üretkenlik ve kalite için gereklidir.

Vücudunuzu Gerin, Kaslarınızı Rahatlatın

Günlük temponuz ne olursa olsun akşama kadar yorgun olma ihtimaliniz yüksektir. Bütün gün bacaklarınızı, kollarınızı ve sırt kaslarınızı kullandığınız için zaten yorgun olabilirsiniz. Bu kas yorgunluğu iyi bir gece uykusu çekmenizi de engelleyebilir. Akşam veya gece spor aktiviteleri kas yorgunluğunu azaltmayı ve vücudu rahatlatmayı hedeflemelidir. Rahatlamış Uykulu Hissedin.

Kendinizi daha tazelenmiş hissettiğinizde, yoğun kardiyo, HIIT ve ağırlık kaldırma antrenmanlarınızı sabah yapabilirsiniz. Daha tazelenmiş hissetmek istiyorsanız yoğun kardiyo, HIIT, ağırlık ve koşu antrenmanlarınızı sabah yapın. Gece egzersiz yapın Kaslarınızı rahatlatırken kalp atış hızınızı azaltan egzersizler daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Doğrudan soğumak için düşük tempolu Pilates, yoga ve esneme egzersizlerini tercih ederek vücudunuzu esnetebilirsiniz. Bu tür egzersizler stresi azaltmak ve zihninizi kendinize odaklamak için mükemmeldir.

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını teşvik etmek için akşamları egzersiz yapın

Geceleri gözleriniz kapalıyken ve kendinizi aşırı yorgun hissederken kendinizi egzersiz yapmaya zorlamanın bir anlamı yoktur. Günün yorgunluğunu ve stresini hala hissediyorsanız ve huzurlu ve rahatlamış bir halde uyumak istiyorsanız, düşük tempolu, rahatlatıcı sporlar mükemmel bir çözüm olabilir. Gece egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmak için günlük alışkanlıklarınızı da gözden geçirmelisiniz. Kafein ve sağlıksız yiyecekler gibi uykusuzluğa neden olabilecek şeyleri sınırlayın. Ayrıca, akşam yemeğinden sonra yeterli zamanınız olduğundan emin olun.

Doğru spor kıyafetlerini ve ekipmanlarını seçin

Doğru kıyafet ve ekipman, rahatlatıcı gece sporlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın bir diğer altın kuralıdır. Gece sporları vücudu rahatlatmak ve kasları esnetmek için tasarlandığından, kendinizi yaralamamaya veya dikkatsiz davranmamaya özen göstermeniz önemlidir.

Yavaşça soğuyarak ve gerinerek başlamalısınız. Dizlerinizi korumak için dizlik ve pilates ekipmanları kullanabilirsiniz. Akşam sporu yaparken rahat, koruyucu ve hafif spor kıyafetleri tercih edin. Antrenmanınızdan sonra rahatlamak için ılık bir duş alın.

Ayrıca, “Vücut Ağırlığı ile Yapılan Sporlar” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *