Progresif Aşırı Yüklenme Nedir? Nasıl Uygulanır?

Fitness, vücut geliştirmenin bir numaralı sporudur. Bu spora iyi niyetle başlayıp büyük ilerleme kaydedenler olduğu gibi başlar başlamaz bırakanlar da var. Sabır, metanet ve istikrar gerektiren bir spor olan vücut geliştirme giderek daha da zorlaşıyor. Gelişmek için zorlanma, yoksunluk ve zevklerden fedakarlık gerektiren bir spor.

Progressive Overload Nedir | submaksimal.com

Aşamalı Aşırı Yüklenme Nedir?

Vücut geliştirmeye başlamak isteyen veya şu anda bunu yapan herkes için bir plan şarttır. Kilonuzu geliştirmek ve artırmak için belirli taktikleri uygulamanız gerekir. Basit bir ifadeyle, aşamalı aşırı yüklenme, zaman içinde ağırlığın zorluk derecesinin kademeli olarak artmasıdır.

Progressive overload nedir? | Diyetkolik

Aşamalı Yük Nasıl Uygulanır?

Vücut geliştirme gelişmekle ilgilidir. Vücut ölçülerinizde, aynada nasıl göründüğünüzde veya kaldırdığınız ağırlıklarda bir artış görmüyorsanız muhtemelen hata yapıyorsunuz demektir. Aşamalı aşırı yüklenmenin amacı, ağırlık miktarını veya antrenman sıklığını kademeli olarak artırmaktır.

Aşamalı Yükleme) Progressive Overload Nedir? Nasıl Yapılır?

Aşamalı aşırı yüklenme sadece kilo almak anlamına gelmez. Aşamalı aşırı yüklenmenin farklı türleri vardır. Egzersiz üzerine araştırma yapan bilimsel kuruluşlar, tekrar sayısının 8-12, set sayısının ise 4-6 olması gerektiğini söylemektedir. Eğer tercih ettiğiniz ağırlıkta 12 tekrarlı dört set yapabiliyorsanız, tekrar sayısından ziyade set sayısını artırmalısınız. Maksimuma ulaştığınızda set artışını durdurarak maksimum etkinlik elde edebilirsiniz.

Aşamalı Aşırı Yüklenme iyileşme sağlamazsa, işte nedeni

The Progressive Overload Guide

Aşamalı aşırı yük antrenmanının amacı, kısa sürede maksimum sonuç elde etmektir. Ancak, bu sadece ağırlık veya zamandan daha fazlasıdır. Vücut geliştirme de farklı değildir. Gün boyunca bizi motive ve mutlu edebilecek birçok şey vardır. Bu antrenmanları uygularken, beslenme akılda tutulması gereken bir şeydir. Karbonhidratlar ağırlık antrenmanları için enerji kaynağıdır. Karbonhidrat eksikliği bu seviyelerin düşmesine, hatta artmasına neden olabilir. Bu nedenle karbonhidrat alım oranlarına sadık kalmak sizin yararınıza olacaktır.

Uyku sağlığımız için çok önemlidir. Uyku vücudunuzu birçok hastalık ve durumdan korur. İlerleyen aşırı yüklenmede, yetersiz uyku kilonuzun artmasını engelleyebilir. Kilo almaktan kaçınmak için yeterince uyumak veya programa sadık kalmak önemlidir.

Ayrıca, “Zumba Nedir ve Nasıl Yapılır?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *