Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır

Plaj voleybolu Bu heyecan verici ve rekabetçi bir spordur. Bu spor hem oyuncular hem de seyirciler için eğlencelidir ve özellikle yaz aylarında plajda çokça oynanır. Bu spor dünyanın her yerinde oynanır ve tatilden hoşlanan aktif insanların favorisidir. Plaj voleybolu, eğlenmenizi, sosyalleşmenizi ve enerjinizi boşaltmanızı sağlayan birkaç kuralı olan basit bir spordur.

Yazın Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır? - Skechers Blog

Oyunun kökenleri çok eskilere dayanır. Bu spor, 1996 yılında ABD’nin Atlanta kentinde düzenlenen Yaz Olimpiyatları sırasında oynandığında Olimpik bir spor haline gelmiştir. Plaj voleybolu Amerika ve Brezilya’da en başarılı olan Olimpiyat sporudur.

Plaj Voleybolu Kuralları ve Oynanışı

Balıkesir'de plaj voleybolu rüzgarı esiyor - Son Dakika Haberleri

Yaz aylarında bazı bölgelerde plaj voleybolu turnuvaları düzenlenmektedir. Tatil bölgelerinde popüler bir spor olan plaj voleybolu, salon voleybolundan farklıdır. Oyunun genel kuralları şöyledir:

Karşı takım yanlış bir adım attığında ve top rakip takımın oyun alanına düştüğünde oyunda puan kazanırsınız. Oyun iki set üzerinden oynanır. İki seti de kazanan takım oyunu kazanır. En çok sayı atan takım, rakibine karşı en az 2 sayılık bir avantaja sahipse oyunu kazanır. İlk iki setten sonra skorun hala eşit olması durumunda, 15 sayılık üçüncü bir set oynanır. Bu durumda oyun, iki takımdan biri iki sayılık avantaj elde edene kadar devam eder.

FIVB 19 Yaş Altı Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası Dikili'de Başlıyor -  Türkiye Voleybol Federasyonu | TVF

Salon voleybolu altı kişilik iki takım tarafından oynanır. plaj vo leybolu İkisi arasında bir fark olması alışılmadık bir durum değildir. İki takım arasında oynamak Aşağıdakiler hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz: İki oyuncu. Bu, oyuncuların farklı pozisyonlarda daha aktif ve dinamik bir oyun oynamasını sağlar. Oyuncu değişikliğine izin verilmez. Her takım her beş sayıda bir oyun alanını değiştirmelidir. Kum, oyuncuların üzerinde oynayabileceği tek yüzeydir. Kapalı alan voleybolu için sahanın boyutu (18×9 metre) plaj voleybolu için olandan (16×8 metre) daha küçüktür. Top daha yumuşak, daha ağır ve daha büyük olmalıdır. Top güneşe ve hava koşullarına dayanıklı, aynı zamanda koşullara uyumlu olmalıdır. Plaj voleybolunda topa ayakla da vurulabilir.

Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası İzmir'de başladı - Son Dakika Haberleri

İşte yazın plaj voleybolu oynamak için bazı ipuçları. Plaj voleybolu sahasının kumdan oluştuğunu unutmamak önemlidir. Koşmak, zıplamak ve manevra yapmak daha zor olacaktır. Hızlı hareket edebilmeniz gerekir. Yüzmek için kullandığınız kıyafetleri giyiyorsanız, yine de plaj voleybolu oynayabilirsiniz. Ancak terlediyseniz kum üzerinde kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Bu nedenle spor için özel olarak üretilen şortlar daha fazla konfor sağlayacaktır. Maçın heyecanına kapılıp kendinize dikkat etmeyi unutmayın. Güneş kremi kullanın ve sizi güneş ışığından koruyacak bir şapka takın.

Tatili keyifli kılan şeyin tatil sırasında yaptıklarımız olduğu açıktır. Tatilinizin tadını çıkarabilmeniz için plaj voleybolunun nasıl oynanacağını bilmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca, “Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol Kuralları” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *