Temel Voleybol Terimleri

Voleybol maçlarını takip edebilmek için voleybol terimlerinin anlamlarını bilmek önemlidir. Hem İngilizce hem de Türkçe’de voleybol terimleri farklı isimlerle anılıyor. Bu nedenle terimler konusunda kafanızın karışması çok olasıdır. Voleybol terminolojisi nedir? Spiker sunumlarını ve yorumlarını daha keyifli bir şekilde takip edebilmeniz için voleybol terimlerinin anlamlarını öğrenmek üzere kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Lift nedir?

Lift, bir smaçörün omuz hizasında bir takım arkadaşına saldırmasıdır.

Beton Blok nedir?

Voleybol bloğu, rakibin hücumunu durdurmak için yapılan kasıtlı bir girişimdir. Blok yapan oyuncular topun kendi taraflarına geçmesini engellemeye çalışırlar.

Blok Çıkışı Nedir?

Blok out, bir oyuncu hücum oyunu sırasında başka bir oyuncuyu blokladığında gerçekleşir. Bu durumda top, oyuncuyu engelleyen rakip takım oyuncusundan sekecektir.

Direkt faul nedir?

Doğrudan faul, bir takım veya oyuncu top başka bir oyuncuya değmeden faul yaptığında meydana gelir.

Sıra numarası nedir?

Diziliş hileleri rakip oyuncuların kafasını karıştırmak için kullanılır. Bu taktik, öndeki smaçörlerin arkadaki smaçörlerle pozisyon değiştirmesini veya oyuncuların pasör önde veya arkadaymış gibi görünmeye çalışmasını içerir.

Kurşun Pas Nedir?

Kurşun pas, pasör tarafından karşı tarafa ve 1 – 3 metre uzağa atılan son derece alçak ve hızlı bir pastır.

Libero Nedir?

Voleybolda savunma oyuncuları hücuma katılabilir. En yaygın voleybol terimlerinden ve pozisyonlarından biri olan Libero, bir oyuncunun sadece savunma yapmasına izin veren bir pozisyonun adıdır. Liberolar hücum oynayamadıkları için oyun alanının arka tarafıyla sınırlandırılırlar. Topun yere temas etmesini engellemeli ve ardından hücumdaki takım arkadaşlarına pas vermelidirler.

Manşet nedir?

Manşet veya bir voleybolcunun başparmak vuruşu, topa iç kolla vurma eylemidir. Manşetler hücum oyuncularına topu smaçlama veya filenin karşı tarafına gönderme şansı vermek için kullanılabilir.

Pasör nedir?

Pasörler, topu takım arkadaşlarına aktaran oyunculardır. Takımın yönü de topu smaçörlere dağıtan veya topun şiddetini ayarlayan pasörler tarafından belirlenir. Bir takımın hücum etkisini sürdürebilmesi için pasörlerin iyi yön verebilmesi önemlidir.

Yerleştirme nedir?

Voleybol topunu filenin üzerinden geçirip diğer takımın alanına sokmak için üç vuruş kullanılır: Smaçlar, Smaçlar ve Paslar. Smaç vuruşu smaça benzer ancak çok daha yumuşaktır. Smaçörler diğer takımın sahasında bir boşluk gördüklerinde sayı yapmaya çalışırlar. Bunu alttan bir yerleştirme atışı kullanarak yaparlar. Smaç düz bir vuruşken, yerleştirme vuruşu parabolik bir yol izler.

Plonjon (Dive Dive Roll) nedir?

Dive dive roll, topu kendi sahasının sonuna düşmekten kurtarmak için öne ve yere paralel olarak dalan voleybol oyuncusuna verilen isimdir.

Sekiz Saniye Kuralı Nedir?

Düdük çaldıktan sonra oyunculara servis atmaları için sekiz saniye verilir. Eğer servis atan oyuncu sekiz saniye içinde servis atamazsa sayı verilir ve servis diğer takıma geçer. Bu kural sekiz saniye kuralı olarak bilinir.

Servisin tanımı nedir

Bir voleybol oyuncusunun topu oyuna sokmak için kendi saha çizgisinin gerisinden yaptığı tek atış servis olarak bilinir. Servis, her seti başlatmak ve rakip sayı aldığında oyunu yeniden başlatmak için kullanılır. Top tek vuruşla filenin diğer tarafına geçerse servis geçerlidir.

Kaç set vardır?

Voleybolda bir sette rakibinden 25 sayı önde olan takım galip sayılır. Set sayıları, bir takım 24 sayıya ulaştığında ve ardından servis attığında verilir. Eğer 24 sayıya ulaşan takım set sayısını alamazsa set bitmiş sayılmaz. Bu nedenle set sayıları bir maç sırasında birden fazla kez kullanılabilir.

Smaç nedir?

Smaç, voleybolcuların topu avuç içleriyle çarptırmasıdır. Filenin arkasında bekleyen oyuncular topu doğrudan filenin karşı tarafına geçirerek rakip takımın sahasına değecek şekilde smaç vurmaya çalışır. Smaç güçlü bir vuruş içerdiğinden, rakip oyuncular top kendi sahalarına çarpmadan önce hızlı tepki veremeyebilir.

Smaçör nedir?

Smaçör, filenin arkasında duran ve takım arkadaşlarının topunu rakip takımın sahasına göndermek için smaç kullanan bir voleybol oyuncusudur. Smaçörün rolü takımı için sayı yapmak ve diğer takımın atışlarını engellemektir.

Eşitlik bozma nedir?

Bir maçın tek takımla sonuçlanabilmesi için kazanan takımın kaybeden takımdan üç set önde olması gerekir. Çekişmeli geçen voleybol maçlarında, birbirini takip eden dört setin sonunda her iki takım da iki set kazanabilir. Bu durumda, final maçına 25 sayı yerine 15 sayı ile karar verilecektir. Kısa eşitlik bozma, beraberlik bozma olarak bilinir.

Futbol terimleri sözlüğü hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca, “Tanım nedir? Nasıl Uygulanır?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *