Olimpiyat Dosyası Paralimpik Oyunlar nedir?

2016 yılında Rio’da düzenlenen Paralimpik Oyunlarına 159 ülkeyi temsilen 4300’den fazla sporcu katılmıştır. 2.15 milyon bilet satıldı ve oyunları 4,1 milyar televizyon izleyicisi izledi. Japonya’nın Tokyo kenti 24 Ağustos 2021 ile 5 Eylül 2021 tarihleri arasında 2020 Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Paralimpik Oyunları hakkındaki bu makalenin keyfini çıkarın. Dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biridir.

Paralimpik Oyunları nedir?

Fiziksel engelli sporcular için uluslararası bir spor yarışması olan Paralimpik Oyunları, küresel ölçekte gerçekleşen bir spor etkinliğidir. Paralimpik kelimesi iki kelimeden oluşmaktadır: olimpiyatlara atıfta bulunan “olympic” ve felçli anlamına gelen “paralyzed”. Paralimpik Oyunları, Olimpiyat Oyunları gibi Kış ve Yaz Oyunları olarak ikiye ayrılır. Ayrıca her iki yılda bir düzenlenirler. Paralimpik Oyunlar, Olimpik sporların birçoğunu içerir ve sporcuların sporcular için özel olarak tasarlanmış ekipmanları kullanmalarını gerektirmesi dışında çok benzerdir.

1948 yılında Sir Ludwig Guttmann İngiltere’de İkinci Dünya Savaşı Gazileri için bir yarışma düzenlemiş ve bu yarışma Uluslararası Paralimpik Oyunlarının başlangıcı olmuştur. 190 yılında Roma’da engelli sporcular için ilk Olimpiyat tarzı yarışmalar düzenlendi. Bilet satışları açısından Paralimpik Oyunları, Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyanın en büyük üçüncü spor etkinliğidir. 2001 yılında Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan şehrin Paralimpik Oyunlarına da ev sahipliği yapmasına karar verilmiştir. Bu oyunlar Olimpiyatlardan sonraki günlerde düzenlenmektedir.

Paralimpik Sporcular

Trischa Zorn Paralimpik tarihinin en çok madalya kazanan sporcusu. Paralimpik yüzücü olarak 24 yıldır yarışan Zorn, 41’i altın olmak üzere 55 madalya kazandı. Norveçli sporcu Ragnhild Mklebust, Paralimpik Kış Oyunları’nda en çok madalya kazanan sporcu. Farklı kategorilerde 17’si altın olmak üzere 22 madalya kazanmıştır. Neroli Fairhall, Olimpiyat Oyunlarında yarışan ilk Paralimpik sporcu olan Yeni Zelandalı felçli bir okçudur.

Paralimpik Oyun Disiplinleri nelerdir?

Paralimpik sporcular fiziksel engellerine bağlı olarak 10 farklı kategoride yarışırlar. Ayrıca katıldıkları spor dalına göre de alt dallara ayrılırlar. Genel kategorilerde toplam 28 spor dalı yer almaktadır. 22 kış ve altı yaz etkinliği. 2020 Tokyo Oyunlarında Badminton, Tekvando ve diğer uluslararası Paralimpik Sporlar da yer alacaktır. Paralimpik Oyunlar ayrıca tekerlekli sandalye basketbolu ve yüzme, bisiklet okçuluğu, atletizm triatlon tekerlekli sandalye rugby kürek powerlifting masa tenisi gibi diğer yaz sporlarına da ev sahipliği yapacak.

Farklı engelleri olan sporcular 1960 yılından bu yana atletizmi popüler hale getirmektedir. En popüler Paralimpik spor olan atletizm, 120’den fazla ülke tarafından oynanmaktadır.

Olimpiyatlarda olduğu gibi Paralimpik Oyunlarında da yüzme popüler bir spordur. Roma’da 1960 yılında düzenlenen ilk Paralimpik Oyunlarından bu yana yüzlerce sporcu engelli olarak yarışmıştır.

Oldukça rekabetçi bir spor olan tekerlekli sandalye basketbolu, 1960 yılından beri Paralimpik Oyunların bir parçasıdır. Tekerlekli sandalye basketbolu, olimpik ölçülerdeki bir basketbol sahasında, aynı ölçülerdeki potalarla oynanır. Serbest atış ve 2 sayılık atışlar söz konusu olduğunda Olimpik basketbola benzer.

Paralimpik sporcular hem stadyumlarda hem de açık alanlarda yarışabilirler. Bisiklet yarışları bireyler veya takımlar tarafından oynanabilir.

Tekerlekli Sandalye Ragbisi, Paralimpik Oyunların en heyecan verici sporlarından biridir. Bu spor, Atina’da düzenlenen 1996 Oyunlarında ilk kez sahneye çıktığından bu yana popülaritesini artırmıştır.

Fiziksel engelli sporcuların oyunların önemli bir parçası olduğu Paralimpik sporlar, Olimpiyat Oyunları’ndakilere benzer. Hem Olimpiyat Oyunları hem de Paralimpik Oyunları yakında burada olacak, bu nedenle ulusumuzu temsil edecek sporculara büyük başarılar diliyoruz!

Ayrıca, olimpiyatlarda tarih yazan türk atletler hakkında olan makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *