NBA’in Kralı: LeBron James kimdir?

“Vay anasını, LeBron James!” ifadesini muhtemelen duymuşsunuzdur. “Vay anasını, LeBron James!” ifadesi bize bir televizyon reklamı tarafından tanıtıldı. O zamandan beri insanların şaşkınlıklarını ifade etmelerinin popüler bir yolu haline geldi. NBA’in en etkili basketbolcularından biri ve birçok basketbol meraklısı tarafından dünyanın en iyi oyuncusu olarak kabul edilen LeBron James, bu reklamda attığı şutlarla spikeri şaşkına çevirdi. LeBron James kariyerinde ve hayatında gerçek bir başarıya imza attı. LeBron James’in başarıları onu şimdiden basketbol tarihinde bir efsane haline getirdi. Onu bir basketbol dünya yıldızı yapan neydi? LeBron James basketbol kariyerine kaç yaşında başladı? LeBron James mücadelelerle dolu bir çocukluktan bugünkü şöhretine nasıl ulaştı? LeBron James efsanesinin geçmişi ve bugünü.

LeBron James’in Mücadele Dolu Çocukluk Yılları

1984’te Ohio’nun Akron kentinde doğan LeBron James’in çocukluğu zor koşullarda geçti. Gloria James o doğduğunda 16 yaşındaydı. Sürekli iş araması nedeniyle sürekli ev değiştirmek zorunda kaldı. LeBron da biyolojik babasından habersizdir. Ona yardım edebilecek tek kişi annesidir. LeBron rekorlar kırdığı dönemde verdiği bir röportajda çocukluğundan bahsetmiştir. Annesinin kendisi için hem bir ebeveyn hem de anne olduğunu ve başka kimseye ihtiyacı olmadığını belirtti.

Here's How LeBron James Became the NBA's First Billionaire

LeBron James’in annesi, büyüdükçe zamanını daha verimli geçirebilmesi ve sosyalleşebilmesi için onu Amerikan futbolu oynamaya teşvik etti. LeBron, arkadaşları ve Bruce Kelker bir gün bir parkta birlikte futbol oynarken Bruce Kelker yanlarına yaklaşır. Kelker, LeBron’a, arkadaşlarına ve kendisine bir koşu yarışması için meydan okur. Yarışın galibi otomatik olarak takıma eklenir. LeBron yarışın galibi olur. En yakın rakibine yaklaşık 20 metre fark atar. LeBron James, yerel Amerikan futbolu kulübünü de önceki takımları listesine ekler. LeBron takım için oynadığı sürece yaşını da kanıtlamak zorundadır. Boyu ve futboldaki başarısı nedeniyle rakipleri onun iddia ettiği yaşta olduğuna inanmıyor.

LeBron: Bir Yıldız Doğuyor

LeBron dokuz yaşındayken annesiyle birlikte bir kez daha evsiz kalır. Frank Walker daha sonra LeBron’a evini açar. Walker, LeBron’un hayatını değiştiren pek çok insandan biriydi. Walker, LeBron’u onu bir süperstar yapacak olan basketbolla tanıştırdı. LeBron, basketbolla tanıştıktan sonra Kuzeydoğu Ohio Shooting Stars takımında basketbol oynamaya başladı. LeBron James genç yaşına rağmen basketbolda çok yetenekli olduğunu kısa sürede kanıtladı. LeBron, takımının başarısı nedeniyle lise için birçok teklif aldı. Ama o St. Vincent-St. Mary Lisesi’ne gitmeye karar verdi. Kısa bir süre sonra da onların as takımında oynamaya başladı. LeBron henüz lise ikinci sınıftayken NBA hayranlarının ilgisini çekmeye başladı. Lisedeki ikinci yılında LeBron, tarihte Bay Basketbol tacını takan ilk oyuncu oldu. Slam Magazine muhabiri Ryan Jones onu “Amerika’daki en büyük lise basketbolcusu” olarak tanımlıyor.

LeBron başarılarına devam etti. Lisedeki üçüncü yılını 29 sayı, 8.3 ribaunt, 5.7 asist ortalamalarıyla tamamladı ve bir kez daha Bay Basketbol seçildi. Sezon sonunda 2002 NBA Draft’ına girmek istedi ancak lise mezunu olmadığı için bir yıl daha beklemek zorunda kaldı. Boyu 2.06 metre olan basketbolcu LeBron James, NBA hayranları tarafından son senesinde tanındı. Son senesinde LeBron James, maçları ulusal televizyonda yayınlanan ilk liseli oldu. Önemli maçlarda oynadı ve Bay Basketbol unvanını tekrar kazandı. LeBron istatistiklerine göre 2003 yılında NBA takımlarının favorisiydi. Artık NBA Draft’ının yapılma zamanı gelmişti.

LeBron James ve Cleveland Cavaliers : çaylak sezonu (2003-2004)

LeBron James'in muhteşem kariyeri! - Basketbol NBA - Sporx Galeri

LeBron 2003 yılında NBA Draftında Cleveland Cavaliers tarafından birinci sıradan seçildi. Sacramento Kings’e karşı oynadığı ilk maçta NBA’in en çok sayı atan çaylağı oldu. Aynı yıl, NBA tarihinde 1.000 sayıya ulaşan en genç oyuncu olarak da tarihe geçti. LeBron, hangi takımda olursa olsun rekorlar kırmaya devam ediyor. Sonunda Çaylak Ödülü’ne layık görüldü ve bu ödülü alan ilk Cavaliers oyuncusu oldu. Michael Jordan ve Oscar Robertson’dan sonra, çaylak sezonunda maç başına 20.9, 5.5 ve 5.9 sayı ortalaması tutturan tarihteki üçüncü oyuncu oldu. Bu, LeBron ve Michael Jordan arasındaki karşılaştırmalarda kullanılacak ilk istatistik oldu.

Cleveland Cavaliers – Miami Heat: Büyük bir karar

LeBron Cleveland’daki ilk iki yılını Cavaliers ile geçirdi. Ancak sonraki üç sezonda şampiyonluk kazanamadılar ya da finallere bile ulaşamadılar. LeBron bu iki sezonda da MVP ödülünü kazanmayı başardı. 2006-2007 sezonunun başındaki kötü performansı nedeniyle bazıları tarafından eleştirildi. Ancak yılın ikinci yarısında toparlandı ve 27.3 sayı, 6.7 ribaund, 6 asist ve toplamda 27.4 sayı kaydetti. Konferans finallerinin beşinci maçında şimdiye kadarki en iyi performanslarından birini sergiledi. Sadece maç boyunca iyi bir performans sergilemekle kalmadı, aynı zamanda maçın son iki saniyesinde galibiyet basketini de attı.

2007-2008 sezonunda LeBron MVP seçildi ve bu ödülü alan ilk Cavaliers oyuncusu oldu. Ciddi bir sakatlık onu 2009 – 2010’da takımın yeni oyun kurucusu olmaya zorladı. Sakatlığına rağmen 29,7 sayı, 8,6 asist, 7,3 ribaund ve 1,6 top çalma ile üst üste ikinci kez MVP ödülünü kazandı. 2010 yılında Cavaliers’tan ayrılmaya karar verdi. Bu karar kamuoyunda ciddi bir tepkiyle karşılandı. LeBron James, Miami Heat ile anlaştığını iddia ettiğinde Cavaliers taraftarları tarafından yaptığı açıklamalar ve söylediği sözler nedeniyle bir hain ve ABD’nin en nefret edilen oyuncusu olarak damgalandı. Cavaliers taraftarları o kadar öfkeliydi ki LeBron James’in ayakkabılarını ve formalarını yaktılar. LeBron uzun yıllar boyunca seyircilerin önünde 23 numaralı formayı giydi. Şimdi Miami Heat’te altı numaralı formayla boy gösteriyor.

Miami Heat Yılları – Tepkiler ve Başarılar

LeBron 2010 yılında Miami Heat ile altı yıllık bir sözleşme imzalamıştı. 2010-2011 sezonu boyunca LeBron, Miami Heat taraftarları dışında herkesin tepkisiyle karşılaştı. Cavaliers taraftarları LeBron’u Cleveland maçlarında topa her dokunduğunda yuhaladı. Bu sezonki kötü performansının NBA’in en büyük düşüşlerinden biri olduğu söyleniyor. LeBron James 2011 – 2012’de çok daha iyi bir sezon geçirmişti. 27.1 sayı ve 7.9 ribaund ortalamaları yakaladı ve üst üste üçüncü kez MVP ödülüne layık görüldü. Playoff finallerinde de MVP seçildi. Ve 2012-2013 sezonunda yeni rekorlar kırdı.

2012-2013 sezonunda üst üste altı kez 30 sayı attı ve %60 şut yüzdesi yakaladı. Bu daha önce hiç ulaşılmamış bir rekordur. Üst üste dördüncü sezon MVP seçildi. Charlotte Bobcats karşısında attığı 62 sayıyla kariyer rekorunu kırdı. James’in imajı da art arda gelen zaferlerin bir sonucu olarak büyük ölçüde gelişti. Miami Heat 2012 ve 2013’te iki kez şampiyon oldu LeBron James 2014’te 1 yıllık kontratını iptal ederek Cleveland Cavaliers’a döneceğini açıkladı.

Lebron James, Cedios Osman aynı takımda mı? Cavaliers’a Geri Dönüyor

Çaylak LeBron James'e rekor fiyat! - Son Dakika Spor Haberleri

LeBron 2014-2015 sezonunda 6 olan numarasını 23 olarak değiştirdi ve ayrıldığı takıma geri döndü. Sırtındaki ağrılar nedeniyle istediği kadar iyi performans gösteremese de Cavaliers’ın tüm zamanların asist lideri oldu. 2015-2016 sezonunda, bu sezonki finallerde sırt ağrıları nedeniyle şampiyonluğu kaçırdıktan sonra takım tekrar Golden State Warriors ile karşılaştı. Aynı zamanda LeBron’un intikamı olan final maçı 4-2’lik skorla sona erdi ve Cleveland Cavaliers tarihte ilk kez şampiyonluk kupasını kazanmayı başardı. Cedi Osman bir Türk milli kahramanıydı ve LeBron ile aynı takımda oynuyordu. Bu da LeBron’un eski takımıyla arasındaki buzları eritmesini sağladı.

LeBron James ve 2018’den bugüne Los Angeles Lakers

LeBron 2018 yılında Los Angeles Lakers ile dört yıllık bir sözleşme imzaladı. Lakers’a katıldığında 23 numarayı tercih eden LeBron James, 2019 yılında altı numaralı formaya geçiş yaptı. Takıma 2019 yılında katılan ve takıma yardımcı olmak için maaşında indirime gitmeyi kabul eden Anthony Davis de 6 numaralı formayı seçti. LeBron James ise maaş fedakârlığını karşılıksız bırakmak istemediğini belirterek Davis’e 23 numaralı formasını verdi. LeBron James tarihin en başarılı basketbolcularından biri. Halen Los Angeles Lakers’ta oynamaktadır.

LeBron James’in kaç yüzüğü var?

LeBron James dünya çapında bir basketbol oyuncusu ve bunu kanıtlayacak çok sayıda yüzüğü var. LeBron 2 Olimpiyat altın madalyası, 3 NBA şampiyonluğu ve 4 NBA MVP ödülü sahibidir. Kendisi 10 kez NBA Sayı Kralı ve bir kez de NBA All Star seçildi. LeBron’u Kobe Bryant ile karşılaştırırken yüzük sayısı da istatistikler kadar önemlidir. LeBron’u Kobe Bryant ve Michael Jordan gibi eşit öneme sahip diğer yıldızlarla karşılaştırırken, istatistikleri ve başarıları karşılaştırmak yeterli değildir. Bu oyuncular farklı takımlarda yer aldılar, farklı koşullar altında oynadılar ve farklı pozisyonlarda görev aldılar. Basketbol hayranları bu tür karşılaştırmalar konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da, bu üç büyük oyuncunun tarihte her zaman yıldız olarak hatırlanacağına şüphe yok.

LeBron James, bir eş ve baba

LeBron James 2.06 metre boyunda, ayak numarası 15 ve 113 kg olan bir oyuncudur. LeBron James 2,06 metre boyunda, ayak numarası 15 ve 113 kg ağırlığında. Yıldız oyuncu 2020 yılında 35 yaşına girdiğinde 37,44 milyon dolar kazanacak.

LeBron’un özel hayatından bahsederek bitirelim. LeBron James 2013 yılında lise aşkı Savannah Brinson ile evlendi. LeBron Jr. ve Bryce Maximus adında iki oğulları ve Zhuri adında bir kızları olan çift halen birlikte. LeBron oğluna kendi adını verdiği için pişman olduğunu söyledi. Bugün genç bir AAU Ligi oyuncusu olan LeBron James Junior’a onun adı verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *