Muhammed Alli’nin Hayatı ve Unutulmaz Maçları

Muhammed Ali sadece tarihin en başarılı ve popüler boksörlerinden biri değil, aynı zamanda birçok sporcunun da idolüdür. O, dünyanın tanıdığı en hırslı, başarılı ve inatçı boksörler arasındaydı. Boks dünyasında ünlendi ve milyonlar her maçını büyük bir merakla izledi. Irkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı verdiği mücadeleyle bir sembol haline geldi. Hayatı, kariyeri ve mücadelesi de çok ilgi çekti. Muhammed Ali kaç kez yenildi ve hem ringde hem de özel hayatında kaç zaferi oldu? Muhammed Ali’nin boks kariyerindeki dönüm noktaları nelerdi?

Muhammed Ali kimdir?

Muhammed Ali (gerçek adı Cassius Marcello Clay Jr.) 1941 yılında doğdu ve son derece inatçı, dik başlı ve kararlı bir çocuktu. Boksla tamamen bir tesadüf sonucu tanıştı. Henüz 12 yaşındayken bisikleti çalındığında o kadar öfkelendi ki, kendisini dinleyen polis memuruna, sorumlu kişiyi ele geçirseydi neler yapacağını anlatmaya başladı. Bir polis memuru ve spor salonu sahibi olan Joe Martin, Cassius’un ciddiyetinden etkilendi. Cassius’a boks öğrenmesini ve daha sonra motosikletli hırsız olarak onunla istedikleri şekilde dövüşebileceklerini söyledi. Muhammed Ali’nin boks yolculuğu ve kariyeri o gün başladı. Yıllar sonra Muhammed Ali çalınan bisikletini bularak ikonik bir poz verecekti.

Muhammed Ali aslen nerelidir?

Muhammed Ali Louisville, Kentucky’de doğdu. Afro-Amerikan mirası nedeniyle çok küçük yaşlardan itibaren ırkçı önyargılara maruz kaldı. Boksa başladıktan kısa bir süre sonra Ulusal AAU Şampiyonası ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda kayıtlı bir amatördü. 18 yıl içinde Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Ve 22 yaşında Sonny Linston’a karşı kazandığı galibiyetle Dünya Şampiyonu oldu. Muhammed Ali Clay, büyük zaferinden sonra soyadını bıraktı ve Müslüman olduğunu açıkladı. Boksörün önceki adı olan Cassius Clay ya da Cassius X, artık Muhammed Ali olarak değiştirilmişti. Bu kez önünde yeni bir engel vardı. Muhammed Ali, ırksal adaleti savunduğu ve Vietnam Savaşı’na karşı olduğu için dört yıl boyunca boksu bırakmak zorunda kaldı.

Muhammed Ali Ringlere Geri Döndü

Muhammed Ali, 4 yıl süren hukuk mücadelesini kazandıktan sonra boks ringlerine geri döndü. Kariyerine tüm gücü ve hırsıyla devam etti. 1971 yılında Muhammed Ali, Joe Frazier ile yaptığı ilk maçı kaybetti. Bu maç “dünyayı değiştiren dövüş” olarak adlandırıldı. 4 yıllık eğitimden sonra uzmanlar Muhammed Ali’nin Frazier gibi bir rakiple dövüşmeye hazır olmadığı konusunda hemfikirdi. Sabırsızdı ama aynı zamanda kararlıydı. Dünya Şampiyonu unvanını yeniden kazanmak için birbiri ardına rakipleriyle dövüştü. Ken Norton’la yaptığı dövüşte çenesinin kırılması bile rövanşı kazanmasına engel olmadı. Frazier’ı yenmek onun hedefiydi ama onu kendisine katılmaya ikna etmek kolay olmadı. Frazier’ın evinin hemen önüne park edilmiş bir kamyonda megafonla bağırdıktan ve sokaklardan bahis masalarına kadar her yerde Frazier’la yüzleştikten sonra, korkunç boks amatörü sonunda bir unvan maçı için pazarlık yapmayı başardı.

Üç kez Dünya Şampiyonu

Muhammed Ali üç dünya şampiyonluğu kazanan ilk boksördür. L. Sprinks’i iki nakavtla yendikten sonra üçlü şampiyon oldu. Aslında 1978 yılında resmi olarak bokstan emekli oldu. Muhammed Ali, sağlığı ve hayatı için felaket olduğunu kanıtlayan bir risk aldı. 1984 yılında Muhammed Ali, Parkinson hastalığını gizleyerek iki maça daha çıktı. Kaybettiği ve ağır yenilgiye uğradığı iki maç da sağlığını etkiledi. Profesyonel boksörlük kariyeri boyunca çıktığı 61 maçtan sadece 5 kez yenildi.

“Senin İçin Dövüşeceğim”

Gelecek vaat eden bir boksör olan 14 yaşındaki bir çocuk, 1980 yılında Larry Holmes ve Muhammed Ali arasında yapılan dövüşte Muhammed Ali’nin bu kadar ağır darbeler aldığını görünce şok oldu. Çocuğun tam adı Mike Tyson’dı. Mike Tyson maçtan bir gün sonra Muhammed Ali’yi aradı. Antrenörü Cus DAmato Muhammed Ali ile konuşurken, Mike Tyson telefonu açtı. Muhammed Ali’ye büyüdüğünde Holmes ile dövüşeceğini ve onu yeneceğini söyledi. Muhammed Ali, çocuğun gelecekteki kariyerinde ne olacağını bilmeden gülümsedi. Telefonu kapattı. Tyson (Demir Yumruk olarak da bilinir) sözünü tuttu ve takvim 1988’i gösterdiğinde Holmes’u dört rauntta nakavt etti.

Jimnastikte Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *