Michael Jordan’ın Hayatı – Başarıları ve Sözleri

Tarihin en büyük basketbol figürlerinden biri olan Michael Jordan, hikayesini sonraki nesillere aktarmıştır. Michael Jordan’ın mirası, bugün özel bir öneme sahip olan 23 sayısı ve birçok insanın onun sayesinde basketbol oynamak için ilham aldığı gerçeğiyle karakterize edilir. Jordan’ın kariyerine birçok başarının yanı sıra birçok sporcunun hayranlık duyduğu zihinsel dayanıklılığı ve başarma arzusu damgasını vurmuştur.

Kolejde Erken Bulls Kariyeri

Legends profile: Michael Jordan | NBA.com

Michael Jordan Şubat 1963’te Brooklyn’de doğdu. Hayatı boyunca en üst düzey yarışmalarda mücadele etti. Michael Jordan’ın kısa boyu (1.80m) lise ikinci sınıfta basketbol takımına girmesine engel oldu. 1980’in yazında 10 cm uzayan ve lisenin son iki yılında harikalar yaratan MJ, Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Kültürel Coğrafya Bursu almaya hak kazandı. Michael Jordan başarılı bir kolej kariyeri geçirdi ve 1984 NBA Draftına katıldı. Chicago Bulls onu ilk draftın üçüncü turunda, ilk turda seçti.

Michael Jordan’ın 1984 yılında Los Angeles’ta düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı altın madalya ile başlayan hikâyesi, kariyerinin en başından itibaren kendini belli etti. Gelecek yıllarda da büyük bir etki yaratacaktı. MJ, NBA’deki çaylak yılında 28,2 sayı, 6,5 ribaunt ve 5,9 asist ortalamaları tutturduktan sonra bir sonraki adımı bekledi. Yılın çaylağı ödülünü kazandı.

Jordan Kuralları: Yıldızlığa yükseliş

Michael Jordan Was an Activist After All - The New York Times

Basketbol dünyasının Michael Jordan’ın gerçek anlamını kavramaya başladığı yıl 1986/87 NBA sezonuydu. 37.1 sayı ortalamasıyla bitiren MJ, 1987’de All-Star Hafta Sonu’nda bir smaç yarışmasını kazandı. Air Jordan olarak tanınmaya başladı. Jordan ve Bulls, o dönemin “Bad Boys” lakaplı efsanevi takımı Detroit Pistons ile karşılaştı. Koç Chuck Daily’nin, MJ’in üç yıl üst üste konferans yarı finallerinde durdurulmasının ardından oluşturduğu “Jordan Kuralları”, henüz ilk şampiyonluğunu kazanmamış bir oyuncu için sinir bozucuydu. Jordan 1988/89’da durdurulamazdı. Hayatının en iyi istatistiksel sezonuydu. 32.5 sayı, 8 ribaund ve 8 asist ortalamaları yakaladı. The Shot, 1988/89 sezonunun playoffları sırasında Cavaliers’a karşı attığı inanılmaz maç kazandıran baskete verilen isimdi.

Phil Jackson’ın Gelişi ve İlk Üç Pat Dönemi

Phil Jackson, NBA Lakers and Bulls Legendary Basketball Coach Reflects - AARP

Jordan’ın Bulls’u 1990/91 sezonunda Phil Jackson’ın koçluğunda Los Angeles Lakers karşısında NBA Finallerini 4-1 kazandı. Bu, sonraki iki sezonun şampiyonlukları için zemin hazırladı. Bulls, 1992/93 ve 1991/92 sezonlarında şampiyon olarak asla unutamayacakları bir başarıya imza attı. Michael Jordan babasının ölümünün ardından emekli olmaya karar verdikten sonra beyzbola başladı. Bu, Bulls efsanesinin iki sezon ara vermek zorunda kaldığı anlamına geliyordu.

İkinci Üçlük ve Emeklilik

Money talks: Michael Jordan and the impact of not being an athlete activist | CNN

Jordan 1995/96 sezonunda ikinci kez basketbola döndü ve Scottie Pippen ve Dennis Rodman’ın da yardımıyla sezonu 72 galibiyetle tamamlayan bir Bulls takımı yaratmayı başardı. Aslında, Golden State Warrios 2015/16 sezonunda 73 galibiyetle rekoru kırana kadar 72 galibiyetlik rekor kırılmamıştı.

Bulls 1995/96/96/97/98 sezonlarında şampiyonluk kazanarak bir başka efsanevi dönemi geride bıraktı. MJ, Bulls’un şampiyon olduğu altı NBA Finalinin de MVP’siydi. Bulls, aralarında Lakers, Trail Blazers Suns Supersonics ve Jazz’ın da bulunduğu beş farklı takımı yenerek finalleri tekrar kazandı. Bulls’un Phil Jackson ve Dennis Rodman ile olan sözleşmeleri 1997/98 sezonunun sonunda sona erdi. Pippen da Bulls’tan ayrılmak istiyordu, bu yüzden MJ üst üste ikinci kez emekli oldu. Jordan Washington Wizards için iki sezon daha oynadı. Bu iki sezon onun veda turuydu. Michael Jordan’ın en iyi sözü şudur: “Sınırlamalar korkular gibidir; yanılsama olabilirler.”

Michael Jordan: G.O.A.T.

Tüm zamanların en iyisi (GOAT) olarak kabul edilen Michael Jordan, film endüstrisinde iz bırakmıştır. Michael Jordan, 1996 yılında Space Jam ile büyük ses getirdikten sonra yapımcılığını üstlendiği belgesel The Last Dance ile manşetlere çıktı. ESPN yapımı belgesel, efsanevi Bulls basketbol takımının hikayesini Michael Jordan üzerinden derinlemesine anlatırken, takımın tarihine de ışık tutuyor.

Kobe Bryant: Elveda

Michael Jordan Kobe Bryant karşılaştırması 1990’ların sonuna doğru dikkat çekmişti çünkü NBA kariyerine yeni başlayan Kobe Bryant açıkça MJ’in izinden gitmek istiyordu. Hayatı boyunca bu kariyer yolunu izleyen ve 2020 yılında bir helikopter kazası sonucu trajik bir şekilde hayatını kaybeden Kobe Bryant’ın cenaze töreninde Michael Jordan’ın yaptığı açıklamalar ise oldukça derindi.

Michael Jordan, Kobe’yi yakın bir arkadaşı olarak tanımladı ve onu küçük bir kardeş gibi gördüğünü söyledi. Herkes Kobe’nin kendisiyle nasıl kıyaslandığıyla ilgilenirken, kendisinin Kobe’ye odaklanmak istediğini de sözlerine ekledi. MJ, Black Mamba’ya duyduğu saygıyı ifade etmek için tüm konuşma boyunca ağladı.

Başarılar

 • 2009’da Hall of Fame
 • Altı NBA Şampiyonluğu
 • 6 NBA finalleri MVP’si
 • NBA Normal Sezon MVP’si
 • NBA’in en iyi takımı 11 kez üst üste
 • 14 kez All-Star
 • 3 kez All-Star MVP’si
 • 1984/85 sezonunda yılın çaylağı ve yılın çaylakları takımı ödülü
 • 1987/88 sezonunda Yılın Defans Oyuncusu
 • 9 kez en iyi savunma takımı
 • On kez gol kralı
 • Üç kez mücadele şampiyonu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *