Mekik nedir ve nasıl çekilir

Genel sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirmek için karın bölgenizdeki fazla yağlardan kurtulun. Ayrıca daha fit görünecek, daha dinamik ve genç bir görünüme sahip olacaksınız. Karın kaslarınızı sıkılaştırmak için en temel ve popüler egzersiz mekik çekmektir. Mekik, daha düz ve sıkı bir karına sahip olmak için harika bir yoldur. Kondisyon seviyenize en uygun mekik türünü seçin ve önemli noktalara dikkat edin. Düzenli egzersizi bir beslenme programı ile birleştirerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Mekik çekmenin amacı nedir?

Mekik, sırt üstü yatarak ve vücudunuzun üst kısmını kaldırarak yapılabilir. Bu egzersizin çeşitlendirilmiş olması ve bu nedenle farklı zorluk seviyelerinde yapılabilmesi, karın kaslarını güçlendirmek isteyenler arasında bu kadar popüler olmasını sağlar. Mekik sadece karın kasları için değildir. Boyun, göğüs ve yan karın kaslarınızı güçlendirmek için de kullanılabilir. Hatta çeşitli mekik türleriyle kalça kaslarınızı, belinizi ve karnınızı da çalıştırabilirsiniz. Doğru şekilde yapılan mekik, daha güçlü bir karın ve daha belirgin bir karın bölgesi elde etmenize yardımcı olabilir.

Mekik nasıl çekilir?

Size yardımcı olacak mekik makineleri ve banklar mevcuttur, ancak bu egzersiz evde sadece bir mat, düz ve düz bir zemin kullanılarak yapılabilir. Mekik çekerken doğru formu korumak önemlidir. Egzersizden en fazla faydayı elde etmek için, tekrarları yavaşça ve kontrollü bir şekilde yapmak, acele etmekten daha iyidir. İlerledikçe farklı mekik türlerini deneyebilirsiniz.

Düz Mekik

Mekik çekmeyi düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey klasiktir. Egzersizi yatak gibi daha yumuşak bir yüzeyde yaparsanız, bu sakatlanmalara yol açabilir. Bu nedenle, mümkünse sert bir zemin yerine pilates matını kullanmayı tercih etmelisiniz. Matınızın üzerinde geriye doğru uzandıktan sonra ayak tabanlarınız yerdeyken dizlerinizi bükün. Üst bedeninizi yerden kaldırmak için karın kaslarınızı sıkın. Oturur pozisyona geçin, ardından yatar pozisyona dönün. Mekik çekerken parmaklarınızı arkanızda kenetlemediğinizden emin olun. Bunu yaparsanız boynunuzu incitebilirsiniz.

Yarım Mekik

Yarım mekik sadece karın kaslarını hedef alır. Düz mekik göğüs, karın, bel ve kalça dahil olmak üzere birçok kas grubunu çalıştırır. Bu egzersiz, düz mekik çeker gibi yere sırtüstü uzanarak yapılabilir. Eller kulağınızın yanına yerleştirilebilir veya göğsünüzün üzerinde çaprazlanabilir. Tam bir üst vücut kaldırma hareketi yapmak yerine, karın kaslarınızı sıkarken başınızı ve omuzlarınızı kaldırın. Yere dönerken derin bir nefes alın ve yükselirken nefes verin.

Ters Mekik

Bu hareket kalça, bel ve karın kaslarınızı çalıştıracaktır. Ters mekikte düz mekik veya yarım mekik yerine yere yüzüstü uzanın. Kollarınızı vücudunuzun sağ ya da sol tarafında paralel tutabilirsiniz. Sadece başınızı ve göğsünüzü yukarı kaldırmanız, birkaç saniye beklemeniz ve ardından indirmeniz gerekir. Daha etkili bir ters mekik egzersizi için spor salonunuzdaki mekik banklarını kullanın.

Yan mekik

Yandan çıtırdatma, fazla karın yağlarını yakmanın bir başka yoludur. İç ve dış yan kaslarınızı hedef alır. Yere yan yatarken kolunuzu düz bir şekilde uzatın ve dizlerinizi bükün. Sol elinizi sol kulağınıza götürün ve ardından vücudunuzun üst kısmını yukarı kaldırın. Hareketi diğer tarafta da tekrarlayın.

Bu hareketler size kolay geliyorsa veya egzersiz rutininiz daha yoğunsa mekik hareketine ağırlık ekleyebilirsiniz. Egzersizinize ekleyebileceğiniz ağırlık eldivenleri, dambıllar ve ayak bileği ağırlıklarının yanı sıra mekik çekerken en temel ihtiyacınız olacak pilates matları ve rahat spor kıyafetleri için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *