Krampon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücudun ağırlığının 7-10 katı ayaklara bindiği için futbol çok etkili bir spordur. Hız, çeviklik ve dakiklik gerektirir. Bu nedenle, futbol kramponları diğer spor ayakkabı türlerine göre daha agresif bir şekilde tasarlanma eğilimindedir. Futbolcuların tercih ettiği kramponlar geniş bir seçenek yelpazesinde mevcuttur. Futbol kramponları için mevcut olan birçok seçenek, özellikle amatör oyuncular için kafa karıştırıcı olabilir. Kramponlar sahanın türüne göre farklı şekilde tasarlanır. Konfor çok önemlidir.

Krampon satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör, ayağı sıkmadan kavramanın yanı sıra bağcık yapısı ve zemini tutuşudur.

Krampon seçerken oynayacağınız zeminin türünü göz önünde bulundurmanız önemlidir. Seçeceğiniz krampon türü, oyun sırasında zemini kavrama şeklinizi belirleyecektir. Doğru krampon top kontrolünü ve maçın kalitesini artırabilir.

Kramponların sponsorluğundan en çok para kazananlar

Zemin Türüne Göre Kramponlar

Krampon seçerken insanlar farklı terimlerle karşılaşırlar. Aşağıda her bir yüzey için krampon türünü tanımlayan kısaltmalar verilmiştir.

Fairy Ground (FG) için krampon: Çim sahalarda kullanın.

Sert Zemin (HG) için Krampon Bu, çim sahaların yanı sıra sert yüzeyler için de iyi bir seçimdir.

AG (Artificiel Grass) Krampon: Bu model daha az çiviye sahiptir ve suni çim sahalar için kullanılır. Güneşte sertleşmiş toprak ve beton gibi sert ve düz olmayan yüzeyler için uygundur.

Çim Saha Kramponları: Suni çimde oynayanlar için daha az çivili krampon idealdir.

IC (salon müs abakası) Kramponu: Salon futbolu (kapalı alan). Tabana çekiş ve esneklik kazandırmak için kauçuk kullanılır. Taban balıksırtı ve esnek oluklara sahiptir.

Adidas X16.1 Fg Profesyonel Çim Saha Kramponu Art BB5619 Fiyatı

Farklı Krampon Tipleri ve Pozisyonları

Krampon seçerken oynadığınız mevkiyi de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Savunma, orta saha ve kanatların yanı sıra kaleciler ve forvetler de dahil olmak üzere farklı pozisyonlar için krampon modelleri mevcuttur. Futbol ayakkabıları hız, şut ve pasa bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Kramponların tabanındaki diş sayısı ve yerleşimi zemine ve duruma göre değişiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *