Koşu Ayakkabısı Seçme Rehberi

Hangi spor dalında olursa olsun, sporda performansınızı artırmanın yollarını aradığınızda genellikle okuduğunuz ilk şeyin doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmak olduğunu görürsünüz. Koşu söz konusu olduğunda da aynı şey geçerlidir. Koşu ayakkabıları normal spor ayakkabılardan farklıdır. En iyi koşu ayakkabısını nasıl seçeceğinizi bilmek ister misiniz? Doğru yere geldiniz. Bu yazıda, koşu ayakkabısı satın alırken ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

Koşu Ayakkabısı Nedir?

Koşu ayakkabısı nedir? Koşu ayakkabıları daha rahat koşmanıza ve performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Koşu ayakkabısı özellikleri, hangi yüzeyin kullanıldığına bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak tüm koşu ayakkabıları darbeyi emecek ve denge sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Gözenekli dış yüzeye sahip koşu ayakkabıları rahatsızlığı azaltmak için tasarlanmıştır. Koşarken vücut ısınız artarsa ayaklarınız terleyebilir. Tüm bu özellikler koşu ayakkabıları ile yürüyüş ayakkabılarını birbirinden ayırır. Bir ayakkabı satın alırken yürüyüş ve koşu ayakkabıları arasındaki farkları göz önünde bulundurmalısınız.

How to Pick the Right Running Shoes | Running Shoe Fit Guide 2022

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Kadınların ve erkeklerin ayak yapıları farklıdır. İster erkek ister kadın ayakkabısı seçiyor olun, aynı noktalar geçerlidir. Koşu ayakkabısının nasıl seçileceğine dair rehbere geçmeden önce, neden koşu ayakkabısı almanız gerektiğine kısaca değinelim.

Her sporun vücut üzerinde kendine özgü bir etkisi vardır. Koşmak, yürümekten daha fazla baskı yaratır. Doğru ayakkabıyı seçmezseniz antrenman sonrasında kas ağrıları çekme olasılığınız daha yüksektir. Koşu ayakkabıları ayak şeklinize uymalı ve ona uygun olmalıdır. Bu, daha rahat koşmanızı sağlar.

Koşu ayakkabınızı seçmeden önce nerede koşacağınıza karar verin.

Koşu ayakkabıları, koştuğunuz yüzeyin türüne göre değişiklik gösterir. Asfalt, çim, toprak veya kum gibi farklı yüzeylerde koşabilirsiniz. Ancak en önemli şey, bu yüzeylere uygun bir ayakkabı seçmektir. Sahilde olduğu gibi beton veya asfalt yüzeylerde koşuyorsanız, darbelere karşı daha dayanıklı spor ayakkabı modellerine bakmalısınız.

How to Pick Running Shoes | Running Warehouse

Ayak Yapınıza Uygun Koşu Ayakkabısı Seçin

Koşu ayakkabısı satın almadan önce ayak yapınızı bilmeniz en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Koşu ayakkabılarının tabanlarının nasıl olması gerektiği sorusuna her insanın kendine özgü bir cevabı vardır. Ayak parmakları ile ayak soketi arasındaki mesafenin yanı sıra ayak parmakları ve topuklar arasındaki taban yapısı da dikkate alınmalıdır. Ayağın nasıl bastığına bağlı olarak (içe doğru, önce topuk veya dışa doğru) düz tabanlar, normal tabanlar ve çukur tabanlar arasında seçim yapın. Ayağınız kemerli ise şok emici ve yüksek esneklik özelliklerine sahip ayakkabı modellerini karşılaştırmanın sizin için daha rahat olduğunu görebilirsiniz. Ayak tipinize en uygun koşu ayakkabısını bulmak için bir uzmandan da yardım isteyebilirsiniz.

Doğru ayakkabı numarasını bulun

Doğru ayakkabıyı seçmezseniz koşunuzda sorun yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için doğru ayakkabı numarasını seçmek önemlidir. Diğer ayakkabılarınız için giydiğiniz numaradan yarım numara daha büyük koşu ayakkabıları seçmek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, koşarken ayaklarınızın şişebilmesidir. Örneğin, normal ayakkabılarınız 37 numara ise 37,5 ve 38 numara koşu ayakkabılarını deneyebilirsiniz. Bu, hangi bedeni tercih ettiğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Ayakkabıları akşamları ya da yorgun olduğunuzda denemelisiniz. Bunun nedeni, ayaklarınızın koşu sırasında olduğu gibi akşamları da şişmesidir. Koşarken rahat olup olmadığınızı belirlemek daha kolaydır. Başparmağınızın genişliği ile elinizin genişliği arasında bir boşluk bırakarak doğru ayakkabı numarasını seçebilirsiniz. Ayakkabının yapısının ayağınızı sardığından emin olun. Dar kalıplı koşu ayakkabılarını seçmekten kaçının.

How To Pick The Right Running Shoes: Our Complete Guide

Koşu ayakkabıları ne kadar dayanabilir?

Diğer tüm ayakkabılar gibi koşu ayakkabıları da zamanla yıpranır ve orijinal konforunu kaybeder. Düzenli olarak koşuyorsanız koşu ayakkabıları her üç ila dört ayda bir değiştirilmelidir. Koşu ayakkabıları, antrenmanlarına bağlı olarak kadın veya erkek sporcular için daha uzun süre dayanabilir. Ayakkabı tabanındaki basınç, kilo ve ayak şekli gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Yeni bir çift satın almak için doğru zaman olup olmadığını bilmek istiyorsanız, konfor, şok emilimi ve dikiş durumu gibi birçok faktörü göz önünde bulundurun.

Karpal Tünel Sendromu: Nedir ve Nasıl Önlenir? hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *