Kış Sporları Nelerdir?

Kış sporları, karlı veya buzlu koşullarda gerçekleştirilen her türlü sportif faaliyettir. Kış sporları artık her mevsimde yapay buz ve kar üzerinde oynanabilmektedir.

Kayak Sporu

Kış sporları denince akla ilk gelen kayaktır. Türkiye’de kayak yapılabilecek çok sayıda doğal alan bulunmaktadır. Bazı kayak merkezlerinde ise kayak yapmak için yapay kar mevcuttur. Kayak yapmak için hafif, kısa montlar gerekir. Kayağın birçok farklı türü vardır. Kayak yedi yaşından yetmiş yaşına kadar herkesin severek yaptığı bir spordur.

Buz Pateni

Buz pateni gibi kış sporları yoğun ve disiplin gerektiren sporlardır. Buz pateni tek kişi ya da çiftler tarafından yapılabilen bir spordur. Ayrıca her mevsim için uygundur. Buz pateni, artistik patinaj (sürat pateni olarak da bilinir), buz dansı ve senkronize olmak üzere birçok alt dala ayrılabilir.

Snowboard

Snowboard bir kış ekstrem sporudur. Profesyonel snowboardcular bu spor için özel olarak tasarlanmış tahtaları kullanmayı tercih ederler. Hareket ve adrenalin tutkunları için uygundur. Uzmanlar da snowboardu izlemesi çok heyecan verici bir spor haline getirebilir.

Kızak

Kızakla kaymanın tadını çeşitli şekillerde çıkarabilirsiniz. Bu spor, köpekler tarafından çekilen arabalar kullanılarak düzenlenen yarışlarla da ünlüdür.

Buz Hokeyi

Buz hokeyi dünyanın her yerinde özel bir diskle oynanır. Türkiye’de de popülerdir. İki rakip takım, hokey sopalarıyla pakı kalenin içinden geçirmek için yarışır. Buz hokeyi iyi bir kondisyon ve buz üzerinde hareket edebilme yeteneği gerektirir.

Rafting

Kar üzerinde rafting versiyonu. Spor, bunun için özel olarak tasarlanmış şişme bir bot üzerinde oynanır. Adrenalin seven sporcular kar raftinginden keyif alacaklardır.

Curling

Curling Amerika’da popülerdir. Türkiye’de de bu sporu oynamanıza izin veren bazı bölgeler var. Özel bir taş kullanılarak oynanır ve oyuncular taşı belirli bir mesafede bir parkur boyunca kaydırarak durdurmaya çalışırlar. Curling gibi kış sporları yüksek düzeyde konsantrasyon gerektirir. Popülerliği giderek artan bir spordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *