Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur

Kilo kaybı küresel bir sorundur. Tüketim arttıkça restoran sayısı da artıyor. Türkiye’de de fast food zincirleri artıyor. Bu da sağlıksız beslenmenin sürekli bir nedenidir. Spor ve beslenme bunu önlemeye yardımcı olabilir. Yediklerinize dikkat etmenize yardımcı olmak için size nasıl kalori açığı yaratacağınızı anlatacağız.

Kalori açığı nedir?

Bir kişi belirli bir süre boyunca kalori açığını takip ederek kilo verebilir. Bir gün içinde tükettiğiniz kalori miktarı yaktığınızdan daha az ise kalori açığınız var demektir.

Kalori açığı nasıl oluşturulur?

Doktorların tavsiyelerine göre haftalık kalori açığı 3500 kaloridir. Tıp alanındaki uzmanlar bu sayının günde 500 kaloriye karşılık geldiğini söylüyor. Sahip olduğunuz vücut kitle endeksine bağlı olarak günlük kalori ihtiyacınızdan 500 kalori kesmeniz yeterlidir. Bu tür bir beslenme, kalori fazlası yaratarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sağlığınız göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur. Sağlığınız sizin önceliğinizdir.

Spor da yapabilirsiniz. Sabahları aç karnına kardiyo egzersizleri yaparak kilo verebilirsiniz çünkü vücudunuz enerji ihtiyacını karşılamak için depolanmış yağları kullanacaktır. Bu beslenme programı ağırlık antrenmanları ile desteklenebilir. Kalori fazlası oluştururken dengeli bir diyet uygulayamazsanız kas kütlenizi kaybedebilirsiniz. Protein açısından zengin bir diyet, ağırlık antrenmanı ile birlikte kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Kalori ihtiyacı

Ortalama yaştaki (18-45) bir erkeğin 2700 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu sayı kadınlar için 2100’dür. Doğru bir rakam elde etmek istiyorsanız, BMI bunu sağlayabilir. Ortalamaları kullanmayı tercih edenler için, verilerden 500 kalori daha az yiyerek kalori fazlası yaratabilirler.

Daha fazla ayrıntıya giremeyeceğimi düşünenler son bir yöntem bulacaktır. Mevcut vücudunuzun ağırlığını manuel olarak 15 ile çarparak, açıkla yeni bir kalori ödeneği elde edebilirsiniz.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her vücut kendine özgüdür ve bir diyetisyen rehberliğinde sağlıklı bir diyet uygulamanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *