Julian Nagelsmann kimdir?

Bayern Münih’in 33 yaşındaki yeni teknik direktörü: Nagelsmann

Bayern Münih, 33 yaşındaki savunma oyuncusu Julian Nagelsmann ile beş yıllık sözleşme imzaladı. Busözleşme ile Nagelsmann Bundesliga’nın gelmiş geçmiş en genç teknik direktörü oldu. Nagelsmann, sezon sonunda Bayern Münih’ten ayrılacak olan Hansi Flick’in yerine 1 Temmuz’da göreve başlayacak. Hayatının bu kadar erken döneminde başarıya ulaşmış bir teknik direktörün kariyerinden ve geçmişinden çok şey öğrenebiliriz.

Julian Nagelsmann kimdir?

Julian Nagelsmann - Vikipedi

Julian Nagelsmann Almanya doğumlu bir sporcudur. 23 Temmuz 1987’de Landsberg Am Lech’te doğdu. Her zaman futbol tutkunu olmuştur. Nagelsmann‘ın en büyük hayali bir takımda oynayabilmekti. Memleketinin kulübü olan FC Issing için oynamaya başladı. 2006 yılında Julian Nagelsmann 1860 Münih’e katıldı. Birkaç sakatlıktan sonra serbest bırakıldı ve Ausburg’a katıldı. Aynı dönemde babasını da kaybetti (20 yaşında). Bu süre zarfında bir sakatlık daha geçirdi ve futbol oynamayı bırakmak zorunda kaldı. Ausburg’un altyapısında çalışmaya devam etti ve antrenörlük kariyerine başladı.

Julian Nagelsmann’ın Hayatı

Julian Nagelsmann and Thierry Henry could form PSG management team as  'advanced talks' held - Mirror Online

Kariyerindeki hızlı ilerleyişini sürdürdü ve 1860 Münih’in 17 yaş altı takımını yönetme sorumluluğu verildi. İki yıl boyunca 1860 Münih’te antrenörlük yapan Julian Nagelsmann, 2010 yılında Hoffenheim 17 yaş altı takımını çalıştırmaya başladı. 2011 yılında takımın antrenörlüğüne getirildi. 2013 yılında Hoffenheim yardımcı antrenörlüğüne terfi etti. Aynı yıl Hoffenheim 19 yaş altı takımının da antrenörü oldu. 2016 ve 2019 yılları arasında Hoffenheim’da teknik direktörlük yaptı. Hubb Stevens, takımın Şampiyonlar Ligi’nden elenmesinden hemen önce Hoffenheim’daki teknik direktörlük görevinden ayrılıyordu. Takım 17. sırada yer alıyordu. Nagelsmann 14 hafta üst üste 7 maç kazanarak takımı ilk 15’te tutmayı başardı. Nagelsmann 2019’da RB Leipzig’de teknik direktör olarak işe alındı ve ardından 2021’de Bayern Münih’e katıldı.

Bayern Münih, Nagelsmann ile başarıya koşuyor

Genç teknik adam en zor zamanlarının babasını kaybettiği ve sakatlandığı dönemler olduğunu belirtiyor. Julian Nagelsmann finansal bir kriz ve zihinsel bir çöküş yaşıyordu. Futbol kariyerinin sonunun yaklaştığını düşünüyordu. Ancak babasının olumlu tutumunu bir rehber olarak kullandı ve yeniden ayağa kalktı. Nagelsmann kariyeri boyunca kendini sosyal ve teknolojik olarak geliştirdiğini söylüyor. Oyuncularıyla daha iyi iletişim kurabilmek için bir sömestr boyunca ders almış. Bir röportajında şöyle demişti: “Koçluk iki bölüme ayrılır: taktikler ve sosyal beceriler.” Görünen o ki genç yetenek, karşılaştığı tüm zorlukların bir şekilde üstesinden gelerek kendini geliştirmeye devam ediyor.

Julian Nagelsmann’ın başarısının Bayern Münih’te de devam edeceğinden eminiz. Onun hikayesinden başarının gerçek anahtarını öğrenebiliriz: pes etmemek ve çalışmak…

Jürgen Kloppun hayatı hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *