İlginç Sporlar Serisi: Satranç Boksu

Hem eğlenceli hem de büyüleyici bir spor hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu spor hem zihnin hem de bedenin test edildiği bir spor. Her geçen gün daha popüler hale gelen bu sporun detaylarına bakacağız.

Satranç boksu nedir?

Satranç boksu zeka, strateji ve fiziksel güç gerektiren bir spordur. Satranç boksunun felsefesi sporcular tarafından hayatta kalma mücadelesi olarak tanımlanıyor. Başarılı olmak için güçlü bir satranç ya da boks oyununa sahip olmak yeterli değildir. Başarıya ulaşmak için her iki spor arasında iyi bir denge kurmak önemlidir. Satranç-boks maçlarının boks rauntlarında bir adrenalin dalgası yaşarsınız ve kalp atış hızınız 160’ın üzerine çıkar. Bir anda kendinizi satranç tahtasının başında hamlelerinizi düşünürken buluyorsunuz. Hemen sakinleşiyor ve tek bir hata yapmadan rakibinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Eğlenceli bir spor olan profesyonel satranç-boks müsabakalarına katılmak için 17 ila 35 yaşları arasında olmanız ve herhangi bir sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Ayrıca en az 50 amatör boks veya yakın dövüş müsabakasına katılmış olmalısınız. Satranç için en az 1800 Elo’ya (Uluslararası Güç Derecesi) sahip olmalısınız. Amatör olarak bu sporu yapmanıza izin verilir.

Satranç Boksu Nasıl Oynanır

Yarışma 11 turdan oluşmaktadır: 5 tur boks ve 6’şar tur satranç. Maç bir satranç oyunu ile başlar ve bir boks maçı ile sona erer. Rauntlar arka arkaya oynanır. Satranç turu 4 dakika, boks turu ise 3 dakika sürer. Bir satranç ve boks maçı 39 dakika sürer. Her raunt arasında 1 dakikalık hazırlık molası verilir. Satranç-boksta amaç, her satranç turundan sonra rakibinizi nakavt etmek veya mat etmektir. Rakibinizi hem satranç tahtasında hem de boks tahtasında yenerseniz maçı kazanabilirsiniz. Bir tur sırasında zaman biterse satranç oyununu kaybedersiniz. Satranç maçları berabere biterse, boks maçını kim daha yüksek skora sahipse o kazanır. Ancak her iki spor da berabere biterse, siyah satranç taşıyla oynayan sporcu kazanmış sayılacaktır. En ilginç sporlardan biri olan satranç-boks sporunun Türkiye’deki ilk turnuvası Mart 2019’da gerçekleşti ve hızlı bir şekilde federasyonlaşmayı başardı.

Siz de hem güç hem de zeka gerektiren bir spor arıyorsanız satranç boksuna başlamak isteyebilirsiniz.

Gölge boksu nedir ve nasıl yapılır? hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *