Hem Spor Hem Moda İkonu: Stan Smith Kimdir?

Hem Spor Hem Moda İkonu: Stan Smith Kimdir?

adidas Stan Smith ayakkabılar 40 yılı aşkın süredir küresel bir efsane. Stan Smith koleksiyonu, adidas’ın ayakkabı endüstrisinde benzersiz başarı ve satış rakamlarına ulaşmasına yardımcı oldu. Spor ayakkabı tutkunlarının gönlünde bu koleksiyonların ayrı bir yeri var. Başlangıçta tenis ayakkabısı olarak üretilen ve satılan koleksiyonlar retro, ikonik ve modern stilleri bir araya getiriyor. Stan Smith ayakkabıların popüler olmasının tek nedeni sade ve özel tasarımları değil.

Adidas’ın koleksiyonlarına adını veren 1970’li yılların en popüler ve başarılı tenisçisi Stan Smith, imzaladığı sponsorluk anlaşmasıyla hem kendi kariyerini hem de markanın kariyerini dönüştürdü. Stan Smith’in dünyanın en başarılı tenisçilerinden biri olmasının ardında yatan hikâye nedir? Adidas Stansmith ayakkabıları dünya çapında nasıl bu kadar popüler oldu? Tüm cevapları keşfedecek ve Stan Smith efsanesini birlikte öğreneceğiz!

Stan Smith: Stan Smith kimdir?

Stanley Roger Smith 1946 yılında Kaliforniya’da doğdu. Tüm dünyadaki en başarılı tenis oyuncularından biridir. Stan Smith Birçok amatör sporcu onu ilham kaynağı olarak görüyor. Hayatı ve başarıları. Smith’in Davis Kupası için yaptığı başvuru çok dikkatsiz bulunduğu için reddedildi. Ancak tenise olan sevgisini ve tutkusunu kaybetmedi.

Smith 1968’de National Collegiate Athletic Association Tek Erkekler Şampiyonası’nın galibi oldu. Ayrıca partneri Bob Lutz ile birlikte çiftler klasmanında da birçok zafer elde etti. Kariyerinin zirvesindeyken dünya sıralamasında 1 numaraydı. İki Grand Slam kazandı ve dünyanın bir numarası oldu. Stan Smith Horst Dassler, adidas’ın kurucusu Adolf Dassler’in oğlu Stan Smith’ten de çok etkilenir.

Stan Smith Ayakkabı Hikayesi: Bir Başarı Öyküsü

Horst dassler, Stan Smith’in moda endüstrisinde ses getirmeye başladığı bir dönemde, sektörün dinamiğini değiştirecek bir koleksiyon arayışına girdi. Yeni ayakkabı serisinin yüzü olarak Robert Hailet’i kullanmak isteyen Dassler, dünya çapında bir tenis oyuncusu olan Hailet ile bir anlaşma yaptı. Anlaşma karşılığında adidas, dilinde Hailet’in imzası bulunan dünyanın ilk deri tenis ayakkabısını piyasaya sürdü. Stan Smith birkaç yıl içinde giderek daha popüler hale geldi. adidas 1971 yılında Stan Smith ile sözleşme imzaladı. Stan Smith’ler doğdu ve adidas’ın en popüler ayakkabılarından biri oldu.

Adidas Stansmith, köpük yeşili rengindeki özel tasarımı ile piyasaya sürüldükten sadece 2 yıl sonra pazar lideri oldu. Adidas Stan Smith arasındaki bu sponsorluk anlaşması dünyada 13. sırada yer alır. 1988 yılına gelindiğinde Stan Smith ayakkabı toplamda 22 milyon adet satan model Guiness Rekorlar Kitabı’na eklenir. Satış rakamları nedeniyle Guiness Rekorlar Kitabı arşivinde yer alan tarihteki ilk ayakkabı oldu. Stan Smith, adidas’ın 1971-2009 yılları arasında sattığı ve 65 milyon dolar gelir elde ettiği tek model oldu. Stan Smith tenis spor ayakkabıları, 2009 yılında toplam 8 koleksiyon ve özel malzemelerle en büyük tenis ayakkabısı portföyü haline geldi.

Stan Smith Geri Döndü

adidas, 2011 yılındaki büyük başarısına rağmen Stan Smith koleksiyonlarının üretimini durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından Stan Smith koleksiyonerleri farklı koleksiyon modellerini çok yüksek fiyatlara satın alarak koleksiyonlarını tamamlamaya çalıştı. Spor ayakkabı tutkunlarının 40 yılı aşkın süredir en çok tercih ettiği bu modeller 3 yıl sonra piyasadan kaldırıldı. Geniş bir kitlenin yoğun ilgisi nedeniyle adidas kayıtsız kalamadı.

Stan Smith modelleri 2014 yılında geri dönüyor. adidas Stan Smith’ler, alternatif tasarımlar ve klasik dokudan oluşan bir koleksiyonla Şubat 2014’te sporseverlerle buluştu. Jarren Benton’ın My adidas şarkısında Stan Smiths’in geri dönüşü ile ilgili bir mesaj yer alıyor. Oprah Winfrey ve Pharrel Willams, Stan Smith spor ayakkabılarını piyasaya çıkar çıkmaz destekleyen birçok ünlü arasında yer aldı. İlk parti spor ayakkabılar Mart ayı sonunda tükenmişti.

“Bazı insanlar benim bir ayakkabı olduğumu düşünüyor”

İronik bir şekilde, bugün Stan Smith’i tanımayan birçok kişi de adidas Stan Smith koleksiyonunu seviyor. Stan Smith’in dünya çapındaki başarısı, tenisle doğrudan ilgisi olmayan birçok sporseverin Stan Smith’in sadece bir ayakkabı olduğuna inanmasına yol açtı. Stan Smith’in kitabı “Bazı İnsanlar Benim Bir Ayakkabı Olduğumu Sanıyor!” başlığını taşıyor.

Kitap 336 sayfa uzunluğunda ve henüz Türkçe’ye çevrilmedi. Stan Smith, profesyonel kariyeri ve başarıları hakkında birçok anekdot ve komik anı içeriyor. Stan Smith, Some People Think It’s A Shoe kitabında altmıştan fazla adidas Stan Smith modelinden oluşan bir koleksiyona sahip olduğunu belirtiyor. adidas Stan Smith ayakkabıları o kadar popüler ki, markanın yüzünün şöhretini, başarısını ve başarılı spor kariyerini gölgede bıraktı.

Alexia Putellas hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *