Ferahlatıcı ve Sağlıklı Spor İçecekleri

Örneğin spor, hızlı elektrolit ve su kaybına neden olabilir. Bu nedenle hidrasyon çok önemlidir. Basit bir egzersiz veya koşu ile yoğun kardiyo için farklı sıvı seviyelerine ihtiyacınız vardır. Spor içecekleri işte bu noktada faydalıdır. Spor içecekleri iyileşmek ve sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur.

Sporcu İçecekleri Ne İşe Yarar?

Dehidrasyon riskini en aza indirmek için sporcu içecekleri kullanılır. Bunlar, çeşitli egzersizler veya spor aktiviteleri sırasında elektrolit ve sıvı kaybını önlemek için özel olarak formüle edilmiştir. Bu içecekleri mağazalardan satın alabilir veya evde yapabilirsiniz. Bunlar, bir sporcunun veya egzersizcinin performansını olumsuz etkileyen sıvı kaybını önlemek için üretilmiştir. Tatlandırıcı, renklendirici veya koruyucu gibi herhangi bir kimyasal madde içermeyen birçok sporcu içeceği mevcuttur.

Spor içecekleri ne zaman içilmelidir?

Spor içecekleri sadece yoğun egzersiz yapanlar veya profesyonel olarak spor yapanlar için değildir. Günlük hayatta da tüketilebilirler. Spor içecekleri, düzenli ve zorlu bir şekilde egzersiz yapmayan kişiler için önerilmez. Tek yaptığınız her gün yürümek veya koşmaksa, sıvı almak için basit içecekleri tercih edebilirsiniz. Tüm sporcu içecekleri spor ve egzersiz öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmelidir. Sağlığınız için olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir spor veya aktiviteye başlamadan önce bu içecekleri tüketmek risklidir.

Spor içecekleri nelerdir?

Spor içecekleri üç ana kategoriye ayrılır. Bu içecekler vücudun sıvı yoğunluğuna göre sınıflandırılır ve hipotonik, izotonik ve hipertonik olarak bilinir. Bu üç isimden birini taşıyıp taşımadıklarını kontrol ederek sporcu içecekleri ile enerji içeceklerini kolayca ayırt edebilirsiniz. İşte hipotonik, hipertonik ve izotonik spor içecekleri ile ilgili detaylar;

HipotonikSpor İçeceği Hipotonik içecekler, vücut sıvı yoğunluğundan daha düşük bir yoğunluğa sahip olan içeceklerdir. Daha az glikoz ve mineral içerirler. Bu nedenle vücudun ihtiyacını karşılamak için saf bir sıvı olarak kullanılmalıdırlar. Hipotonik spor içecekleri kısa veya düşük yoğunluklu egzersizler için idealdir.

İzotonik Spor İçeceği: İzotonik içecekler kendi vücut sıvınıza benzer bir yoğunluğa sahiptir ve hipotonik içeceklerden daha fazla glikoz ve mineral içerir. İzotonik spor içecekleri, orta ila yüksek yoğunluklu kısa süreli egzersizler için uygundur. Bununla birlikte, uzun süreli ve düşük ila orta yoğunlukta da kullanılabilirler.

Hipertonik spor içeceği: Kendi vücut sıvınızdan daha yoğun yapıda olan hipertonik sporcu içecekleri, mineral ve şeker bakımından yüksektir. Yorucu ve zorlu aktiviteler için birebir olan hipertonik sporcu içecekleri, sıcak ortamlarda da en fazla serinletici etkiyi sağlar. Hipertonik sporcu içecekleri de sadece yoğun ve uzun egzersiz programları sırasında tüketilmelidir.

Ferahlatıcı ve Sağlıklı Spor İçecekleri Nelerdir?

Orta yoğunluktaki egzersizler sırasında serinlemek için meyve aromalı spor içeceklerini, özellikle de “izotonik” olarak etiketlenmiş olanları tercih edebilirsiniz. Egzersiz sırasında veya diğer zamanlarda tüketilebilecek farklı spor içecekleri vardır. Mineral bakımından zengin olan doğal maden suyu en iyi seçenektir. Sıvıları geri kazanmak için doğal maden suları içmek bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Ancak, maden suyu ve sodanın tamamen farklı ürünler olduğunu bilmelisiniz.

Hindistan cevizi suyu, antrenmandan sonra serinlemenize yardımcı olabilecek harika bir hidrasyon içeceğidir. Antrenmandan sonra daha az yorgun hissetmek için mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olan karpuz tüketebilirsiniz. Spor içeceği olarak çikolatalı süt tercih etmek tuhaf görünebilir, ancak bu karbonhidrat ve protein kombinasyonu toparlanma için mükemmeldir. Bu besinlerin her ikisi de çikolatada yoğunlaşmıştır.

Evde Spor İçeceği Yapın

Hipotonik (izotonik), izotonik (hipertonik) veya hipertonik (izotonik) ihtiyacınız olup olmadığını belirleyerek kendi ferahlatıcı, sağlıklı sporcu içeceklerinizi yapabilirsiniz. Birkaç sebze, meyve ve baharatla kendi ev yapımı sporcu içeceğinizi yapabilirsiniz. Bu bir spor içeceği tarifidir:

Malzemeler

1,5 litre su

Yarım salatalık

Üç küçük limon

Bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı şeker

i̇stenirse 100 ml hindistan cevizi suyu

Hazırlanışı:

Yarım salatalığı ve püre haline getirdiğiniz ya da suyunu sıktığınız 3 küçük limonun suyunu 1,5 litre suya ekleyin. Daha hoş bir aroma ve tat için karışıma 100 ml hindistan cevizi suyu ekleyin. 1,5 çay kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *