Hamilelikte Egzersize Ne Zaman Başlanmalı?

*Bu içerik tavsiye niteliğindedir. Hamileyken egzersiz yaparken bir uzmana danışmalısınız.

Hamilelikte Egzersize Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Sağlıklı bir anne, bebeğin hem anne karnında hem de doğumdan sonra daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Anne adayları hamilelik süresince kendilerine dikkat etmelidir. Egzersiz hem anne hem de çocuk için çok önemlidir. Hamilelikte düzenli egzersiz aşırı kilo alımını önlemeye yardımcı olur, gebelik Diyabeti, obezite ve sırt ve bel ağrısı riskini azaltır. Omurganızdaki duruş bozukluklarından kaçınarak, bunları da önleyebilirsiniz. hamilelik sırasında egzersiz yapmak.

Egzersizler her ay için uyarlanmalıdır. Hamilelikte egzersiz 8 ila 10. haftalarda bir spor aktivitesine başlanması önerilir. Yürüyüş, hamilelik sırasında en yaygın spor egzersizidir. Haftada beş gün olmak üzere her gün 30-40 dakika yürümek yeterlidir. Daha önce yapılmadıysa, hamilelik sırasında yeni bir spora başlamanız önerilmez. Yoga veya pilates gibi sporlara bir eğitmen eşliğinde başlamak en iyisidir.

İlk Üç Ayda Hamilelik Egzersizleri

İlk üç aylık dönemde kaslarınızı zorlayan hareketlerden kaçının ve ağır yük kaldırmayın. Pilates lastiği bu dönemde egzersiz yapmak için idealdir. İlk üç aylık dönemde tempolu yürüyüş en rahat egzersiz şeklinizdir. Omurga için sırt egzersizlerine başlayın.

Gebeliğin İlk 3 Ayık Döneminde Güvenli Egzersiz Nasıl Yapılır?

Hamileliğin ilk 3-6 ayı boyunca egzersiz

Yüzme, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ve sonrasında faydalıdır. Bazı sporlar artan ağırlık ve bozulan denge nedeniyle tehlikelidir. Tüm su egzersizleri hamile kadınlar için güvenlidir. Su dışında yapılan egzersizler sırasında annenin ısısında ani bir değişiklik meydana gelebilir. Bebeğin ısısı da bu değişiklikten etkilenir. Su içinde yapılan egzersizler hızlı ısı değişimlerini önlemeye yardımcı olur.

Hamile kadınlar bisiklete binmekten faydalanabilir. Bu egzersiz kalp ve akciğerler için harikadır çünkü eklemlerinizi zorlamaz. Bisiklete binmek vücudunuz için iyidir ancak tehlikeli de olabilir. Yaralanma, düşme ve kayma riskini en aza indirmek için bunlardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Açık havada bisiklete binmek yerine evde veya spor salonunda fitness bisikletine binebilirsiniz.

Buse Terim | Hamilelikte egzersiz yapılır mı?

Hamilelik sırasında egzersiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Hamilelik sırasındahafif egzersizlerle başka şeyler de yapabilirsiniz Kendinizi zorlamamalısınız. Bir egzersiz planı oluşturmadan önce doktorunuza danışın ve önerdiği kısıtlamalara uyun. Doğru miktarda su için ve egzersiz sırasında vücut ısınızın aşırı yükselmediğinden emin olun. Sık sık mola vererek ve aşırı egzersizden kaçınarak nefes nefese kalmaktan kaçının. Egzersizden önce ve sonra ısınmayı ve soğumayı unutmayın. Kendinizi rahat hissetmek için nefes alabilen, esnek ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Özellikle hamileyseniz, rahat spor ayakkabılar giyerek daha etkili egzersiz yapabilir ve ayaklarınızdaki ağrıyı azaltabilirsiniz.

Her anne adayı hamileliğin son derece özel bir dönem olduğunu bilir. Hamile olan ve bu dönemde formda kalmak isteyen kadınlar için özel egzersiz programları mevcuttur. Bir profesyonel ile kişisel bir egzersiz programı tasarlayabilir, hamile kadınlar için özel derslere katılabilir veya hafif sporlar yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *