Futsal Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Uruguay futsalın evidir. Güney Amerika’nın dünyanın geri kalanına bu hediyesi estetik bir şölen. Brezilyalılar onlarca yıldır futsal tarihine hükmediyor. Salon futbolu ya da minyatür futbol olarak da bilinen futsal, kendine has kuralları olan bir spordur. Futsal nasıl oynanır ve kuralları nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız.

Futsal nedir?

Salon futbolu veya futsal, hentbol ve basketbolun bir kombinasyonudur. Kapalı alanda ya da açık havada oynanabilir. Bu yazıda futsalın ne olduğunu ve nasıl oynandığını anlatacağız. Futsal futbola benzer. Kaleciler de dahil olmak üzere beşer oyuncudan oluşan iki takımla sahada oynanır. Yedek kulübesinde en fazla yedi yedek oyuncuya izin verilir.

FIFA bu sporu 1989 yılında kabul etmiştir ve şu anda birçok uluslararası organizasyon bulunmaktadır. 2005 yılında Türk Futsal takımı kurulmuştur. Türkiye Futbol Federasyonu bir Türkiye Futsal Ligi düzenlemektedir ve İstanbul Üniversitesi SBK birçok şampiyonluk kazanmıştır.

Futsal Kuralları

Futsal, futbol, hentbol ve basketbola benzer bir oynanışa sahiptir. Ellerini kullanabilen tek oyuncular kalecilerdir. Oyuncu değişiklikleri kısıtlı değildir. Oyuncu değişikliği sayısı sınırsızdır. Bir oyuncu maçtan çıktıktan sonra oyuna geri dönebilir.

Futsal, saha boyutları söz konusu olduğunda çeşitli seçeneklere sahip bir spordur. Standart bir saha boyutu yerine, sistem minimum ve maksimum değerlere dayanır. Sahanın uzunluğu minimum 38 metre ve maksimum 41 metre olarak belirlenmiştir. Genişlik minimum 18 metre ve maksimum 25 metredir. Futsal kale ölçüleri 3 metreye 2 metredir. Futsal kalesinin derinliği 80 santimetre veya daha fazla olmalıdır. Penaltı noktası kaleden 6 metre uzakta bulunur. Futbolda olduğu gibi, her iki kalede de ceza alanı vardır.

Futsalda biri başhakem olmak üzere dört hakem vardır. Futsal hakemleri, baş hakemin tüm kararlarda son söz sahibi olduğu hiyerarşik bir sisteme sahiptir. Hakemler bir baş hakemin yanı sıra bir de ikinci hakemden oluşur.

Biri kaleci olmak üzere beş kişi futsal oynayabilir. Diğer dördü oyuncudur. Her iki takımın da beş oyuncuya sahip olduğu bir maçta yedi yedek oyuncu kullanılabilir.

Futsal, oynadığınız kadar çabuk biten bir oyun olabilir. İki yarıya bölünen futsalda her yarı yirmi dakika oynanır. Eğer maç uzatılırsa, beşer dakikalık iki devre oynanır.

Futsalda mola vardır, ancak futbolda yoktur. Futsalda takımların her yarıdan sonra bir molası vardır. Bu molayı taktik değiştirmek veya dinlenmek için kullanabilirler.

En çok gol atan takım maçı kazanır. Maçta eşitlik varsa, turnuva kurallarına göre ya beraberlik olur ya da oyun uzatmaya gidebilir.

Fussal, temas sporları ve şarj sporları gibi belirli sınırlar dahilinde faullere izin verir. Fauller çeşitli nedenlerle verilebilir. Örneğin, oyuncular spor etiğini ihlal eden hareketlerde bulunduğunda veya sert müdahaleler yaptığında faul çalınır. Faulün yapıldığı yere göre serbest vuruş veya penaltı verilebilir.

Bir futsal topu genellikle küresel olacaktır. Deriden ya da benzer bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Çevresi 62 cm ile 64 cm arasında olmalıdır.

Futsal hakkında bilgi edindikten sonra ve futbol sevginiz bu bilgilerle harekete geçtiyse, harekete geçme zamanı gelmiştir. Futsal ayakkabısı, forma şort, smaç, kaleci eldiveni gibi spor ekipmanlarını seçin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *