Futbol Terimleri Sözlüğü

Futbol dünyasında birçok ortak terim vardır. Bu terimler mahalle maçlarından profesyonel maçlara kadar her zaman kullanılır. En sık kullanılan futbol terimlerinden bazıları nelerdir ve ne anlama gelirler? Futbol sözlüğü, futbol maçları, futbolcularla yapılan röportajlar ve yorum programları sırasında duyduğunuz terimlerin anlamlarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Futbolda kullanılan terimler nelerdir?

Futbol terimleri aşağıdaki listeyle bitmiyor. Ancak sık sık karıştırılan futbol terimlerinden küçük bir derleme yaptık. Terimlere bir göz atacağız ve ne anlama geldiklerini bilip bilmediğinizi göreceğiz. Hazır mısınız?

Yardım nedir?

Bir oyuncunun gol vuruşundan önce takım arkadaşına verdiği son pas asisttir. Gol pası başarısız olursa bu bir yardım olarak kabul edilmez.

Baş üstü vuruşu nedir?

Bir oyuncunun kaleye veya takım arkadaşlarına doğru hava topu atmasıdır. Oyuncu topun dibine girecek ve yumuşak bir vuruş yapacaktır. Oyuncu topu diğer takımın kalecisinin üzerinden kaldırarak gol atabilir. Atışın orta olarak değerlendirilebilmesi için doğrudan kaleye ve kaleciye şut çekilmesi gerekmez. El üstü sadece pas vermek için de kullanılır.

Aut nedir?

Top oyun dışı olduğunda, ya hücum eden takımın oyuncuları topu kale çizgisi üzerinden vurduğunda ya da top oyun dışına çıktığında gerçekleşir.

Ortalama nedir?

Averaj değeri, takımlar arasında puanların eşit olması durumunda kullanılır. Averaj, bir maçta atılan ve yenilen goller arasındaki farkı belirlemek için kullanılan değerdir. Bu kriter hem kupa hem de lig maçları için geçerlidir.

5’li skor nedir?

Beşli, bir takım oyuncusu topu bacaklarının arasından başka bir oyuncuya aktardığında oluşur.

Ceza alanı nedir?

Ceza sahası veya bazen kullanılan adıyla ceza alanı, bir futbol sahasındaki her kalenin önünde bulunan alandır. Penaltı noktası, kale merkezinden 11 metre uzaklıkta bu alanda yer alır. Ceza alanı, kale çizgisinden 16,5 metre uzağa çizilen paralel ve dik çizgilerle tanımlanabilir.

Açıklık nedir?

Bu degajdır. Bir takımın kalecisinin rakip ceza sahasına ulaşmak ve maçı yeniden başlatmak için futbol topunu havaya atması, ancak daha sonra top yere değmeden ayaklarıyla vurmasıdır.

De-marke nedir?

De-marke, rakip takım oyuncularının bir oyuncuyu işaretlememesi, yani serbest bırakmasıdır.

Dripling nedir?

Dripling, bir oyuncunun topu ayağından çıkarmadan kontrollü bir şekilde sürmesi anlamına gelir.

Endirekt Serbest Vuruş (Endirekt Vuruş) nedir?

Çift vuruş veya endirekt serbest vuruş, bir oyuncunun hareketleri nedeniyle hakemin rakip takım lehine verdiği bir karardır. Örneğin, bir oyuncu faul yapmış veya tehlikeli bir şekilde oynamış olabilir. Bir endirekt vuruş sayılabilmesi için, topa vuran oyuncunun önce başka bir takım arkadaşına pas vermesi gerekir. Ardından ikinci pası almalı ve topu tekrar oyuna sokmalıdır.

“Faul” nedir?

Faul, bir maç sırasında futbolcular tarafından yapılan ve futbol kurallarına aykırı olan bir harekettir. Eğer oyuncu ceza sahası içinde rakip oyuncuya faul yapmışsa faul verilir.

Fikstür nedir?

Fikstür, belirli bir sezon boyunca gerçekleşecek olan futbol maçlarının haftalar süren programıdır.

Forvet Oyuncusu Nedir?

Forvet veya hücum oyuncusu, kaleye en yakın oynayan kişidir. Gol atmayı hedeflerler.

“Serbest vuruş” nedir?

Serbest vuruşlar, rakip takımın ceza sahasına yakın bir pozisyondan hücum oyuncusu tarafından yapılan vuruşlardır. Oyunu yeniden başlatırlar.

Hat Trick nedir?

Tarihsel olarak “hat trick” terimi, bir futbol maçı sırasında arka arkaya 3 gol atan bir oyuncuyu ifade etmek için kullanılırdı. Ancak günümüzde oyuncular aynı maçta üç gol atarlarsa hat trick yapmış sayılırlar.

Diziliş nedir?

Defansif ve ofansif oyuncuların mücadele ettiği bir maçta birbirlerine yakın duran defansif oyunculara step denir.

Markaj nedir

Markaj, bir oyuncunun takım arkadaşı veya rakip takım oyuncuları tarafından baskı altına alınmasıdır. Bu, futbol kuralları dahilinde hareketlerini kısıtlamak için yapılır.

Ofsayt nedir?

Bir oyuncu rakip kalenin aksi yönünde topla oynuyorsa, kendisi ile kalesi arasında iki rakip savunma oyuncusu olmalıdır. Bu kurala uyulmalıdır, aksi takdirde top serbest vuruş olarak diğer takıma verilir.

Ön Libero Nedir?

Libero, beklerin arkasında oynayan bir savunma oyuncusunu ifade eder. Ön libero, sahanın ortasında, orta saha oyuncuları ile savunma oyuncuları arasında oynayan kişidir. Ayrıca topu tehlike bölgesine doğru taşırlar.

Ceza nedir?

Bir oyuncu kendi ceza alanı içindeyken rakip takım arkadaşına karşı FIFA 10 faullerinden birini veya daha fazlasını yaptığında cezalandırılır.

Plonjon nedir?

Futbolda kullanılan bir terim olan plonjon, kalecinin topu yakalamak için yaptığı paralel sıçrama hareketini tanımlar. Kaleci iki ayağıyla zıplar, öne doğru uzanır ve futbol topunu yakalamaya çalışır.

Ters vuruş nedir?

Ters vuruş, topa tek ayağıyla vuran ve havadayken ters takla atan bir oyuncu tarafından gerçekleştirilir. En zorlu ve estetik vuruşlardan biri olarak kabul edilir.

Futbolda başlama vuruşu nedir?

Orta saha, maçların gollerden sonra, uzatmalarda veya bir devrenin başlangıcında yeniden başlatıldığı orta alandır. Başlama vuruşları orta sahanın ortasından yapılır. Çember 9 metre ve 15 cm çapındadır.

Santrafor nedir?

Santrfor, bir takımda rakip kaleye en yakın forvet pozisyonunda oynayan oyuncuyu veya karşı uçtaki oyuncuyu tanımlamak için kullanılan terimdir. Santrafor terimi daha yaygın olarak kullanılsa da TDK santrfor yazımını kabul etmektedir. “Orta uç” kelimesinin sözlük anlamı “oyuncu “dur.

Stoper nedir?

Stoper, savunma hattının ortasında yer alan bir defans oyuncusudur. Hava hakimiyetine sahiptirler ve merkez beklerin gol atmasını engellemeyi amaçlarlar. Stoper pozisyonundaki bir oyuncunun birçok beceriye sahip olması ve bunları aynı anda kullanması beklendiğinden, bu pozisyonu genellikle fiziksel olarak güçlü bir kişi seçer.

Taç atışı nedir?

Taç atışları, top bir takım oyuncusu tarafından atıldığında ve top saha sınırlarının dışına çıktığında gerçekleşir. Topa en son dokunan oyuncunun rakibi maçı yeniden başlatır. Taç atışını kullanırken rakip oyuncu topu iki eliyle tutmalı ve yüzü sahaya dönük olmalıdır. Taç atışı, rakip taraftaki tüm oyunculara 2 metre mesafeden kullanılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *