Futbol Tarihinin En İyi Kalecileri

Futbol istatistiklerine göre, işte bir liste En iyi kal eciler Dünyanın en iyi kalecileri listesi periyodik olarak güncellenmektedir. Kaleciler, forvetlerin yanı sıra tüm zamanların en tanınmış oyuncuları arasındadır.

İyi bir kalecinin uzun topları, takım arkadaşlarına yeni ataklar yaratma fırsatı verir. En iyi kal ecileri görmek için Dünya futbol tarihinde tüm bu özelliklere sahip oyuncular hakkında bilgi edinmek için lütfen okumaya devam edin.

Lev Yashin

Lev Ivanovich Yashin listede bir numarada yer aldı. En iyi kaleciler Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu, Lev Yashin’i Sovyet milli takımı tarafından 20. Yüzyılın en iyi oyuncusu olarak seçti. Lev Yashin, yaptığı birçok kurtarışın yanı sıra, ceza sahasını terk eden ilk kaleciydi. 1950’lere kadar kaleciler ceza sahasını ve kale çizgisini terk etmiyorlardı.

Gordon Banks

Gordon Banks 1970 yılında İngiltere’nin en iyi kalecisiydi ve IFFHS listesinde ikinci sırada yer aldı. En iyi kal eciler 20. yüzyıl. Kaleci Banks kritik top kurtarışlarıyla tanınıyordu. İngiltere milli takım formasını 73 kez giydi. Banks, 1970 Dünya Kupası’nda Pele’nin kafa vuruşunu kale çizgisinden çevirdi. Bu kurtarış onun efsanevi kaleciler arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Dino Zoff

En iyi kaleciler listesinde üçüncü sırada yer alan Dino Zoff, IFFHS’nin 20. yüzyıl için yüzyılın oyuncusu seçildi. İtalya liginde 500’den fazla maça çıkan Zoff, 112 kez de İtalya Milli Takımı formasını giydi. 1970’lerin en popüler kalecilerinden biri olan Dino Zoff kaptan olarak görev yaptı. Zoff, milli maçlarda 1193 dakika boyunca tek bir gol yemeyerek dünya rekoru kırmıştır. Kalecilikten emekli olduktan sonra teknik direktörlük yaptı.

Peter Schmeichel

Peter Schmeichel 1990’ların en ünlü kalecilerinden biriydi. Manchester United için oynarken muhteşem kurtarışlar yaptı. Peter Schmeichel, ülkesi Danimarka’nın da katıldığı 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası’na damgasını vurmuş bir kalecidir. Schmeichel, FIFA’nın yaşayan en iyi 125 futbolcu listesinde yer almaktadır.

Oliver Kahn

Biri diğerinin bir parçası olabilir. Ayrıca aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Bayern Münih’in en iyi kalecileriOliverKahn sadece kalecilik becerileriyle değil, aynı zamanda takımına olan bağlılığıylada hatırlanacak. Bundesliga’da sekiz şampiyonluk, bir UEFA Kupası ve bir Şampiyonlar Ligi kazandı.

Gianluigi Buffon

Bugün 41 yaşında olan kaleci Gianluigi Buffon, UEFA Yılın Futbolcusu Ödülü’nü kazanan tek kaleci oldu. Gianluigi Buffon bugün 41 yaşında. Kendisi en yaşlı futbolculardan biridir.

Futbol sahası hakkında bilmeniz gerekenler hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *