Evde Yapabileceğiniz Sırt Egzersizleri – Home Fitness

Sırt kasları sağlık ve güzelliğin önemli bir parçasıdır. Güçlü ve şekilli bir sırt kası sadece kıyafetlerinizin daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duruşunuzu düzeltmeye ve oturma bozukluklarını gidermeye de yardımcı olur. Evinizde yapabileceğiniz egzersizlerle istediğiniz sırt kaslarını kolayca hedefleyebilirsiniz. Herhangi bir spor ekipmanı kullanmadan evde yapabileceğiniz sırt egzersizleri nelerdir? Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Süpermen Hareketi

Superman evde yapabileceğiniz bir egzersizdir. Sırt kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Yere yüzüstü uzanarak ve ellerinizi dışa doğru uzatarak başlayın. Kollarınızı, göğsünüzü ve bacaklarınızı aynı anda yerden kaldırırken, pozisyonu 3 saniye boyunca koruyun. Yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Yukarı doğru hareketi yaparken nefes verdiğinizden ve aşağı doğru hareketi yaparken nefes aldığınızdan emin olun. Süpermen hareketleri sırt egzersizleri yaparken 10-15 tekrarlı iki set halinde yapılabilir.

Kuş Köpeği Hareketi

Kuş köpeği sırt kaslarını geliştirmek için harika bir egzersizdir. Bu hareket kalça kaslarınızı ve sırt kaslarınızı güçlendirmede oldukça etkilidir. Ellerinizi ve ayaklarınızı yere koyarak başlayın. Sağ bacağınızı yerden kaldırın ve dirseğinizi kırmadan kolunuzu sola doğru uzatırken öne doğru uzatın. Bu pozisyonu iki saniye boyunca koruyun, ardından yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Ardından, aynı hareketleri sol bacağınız ve sağ kolunuzla tekrarlayın. Kolunuzu uzatırken nefes alıp vermeyi unutmayın.

Köprü Hareketi

Köprü, belinizi güçlendirmek için evde yapabileceğiniz bir başka egzersizdir. Köprüye başlamak için yere yüzüstü uzanın. Ayak tabanlarınızı yüzeye düz bir şekilde yerleştirin. Bu, belinizdeki kasların etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayaklarınızla kalçanızı ve belinizi kaldırın. Başınız ve omuzlarınız yerde kalan tek şey olana kadar gövdenizi yukarı kaldırmaya devam edin. Üst vücudunuzun, üst bacaklarınızın ve karnınızın düz bir çizgi oluşturduğu noktada durun. Yavaşça ve dikkatlice orijinal pozisyonunuza dönün.

Dips

Dips, sırt kasları egzersizleri listenize eklemek için harika bir egzersizdir. Dips, sırt kaslarınız için harika bir egzersizdir. Başlamadan önce sandalyeyi ellerinizi üzerine koyabileceğiniz şekilde ayarlayın. Daha sonra elleriniz sandalyenin üzerinde ve topuklarınız yerde olacak şekilde bacaklarınızı uzatarak bir duruş alabilirsiniz. Dirseklerinizi kırarak gövdenizi indirin. Dirsekleriniz 90 dereceye ulaşır ulaşmaz vücudunuzu kaldırın ve başlangıç pozisyonunuza dönün. Gövdenizi kaldırırken nefes verin ve indirirken nefes alın.

Şınav

Şınav, sırt kaslarını geliştirmek için ev egzersizinize dahil edilebilir. Şınav, genellikle göğüs egzersizi olarak bilinse de sırt kaslarını güçlendirmede de çok etkilidir. Ayaklarınızı yere koyarak ve ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha açık tutarak şınav pozisyonu alın. Nefes alarak gövdenizi indirin ve göğsünüzü yere yaklaştırın. Ardından, ellerinizle zemini yukarı doğru iterek gövdenizi yukarı kaldırın.

Sırt egzersizleri kaslarınızı güçlendirmenize ve sırtınızdaki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görünüşünüzü de iyileştirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *