Evde Sabah Sporu

Sabahları egzersiz yapmak güne başlamak için yapabileceğiniz en sağlıklı şeydir. Vücudun tam olarak uyanabilmesinin tek yolu sabahları egzersiz yapmaktır. Sabah egzersizleri vücudun birçok farklı bölümünü harekete geçirir. Sabah jimnastiği gece boyunca hareketsiz kalan eklem dokularını canlandırır. Eklem ve kemik ağrıları azalacaktır. Bu faydalardan yararlanmak için sabahları düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Bugüne kadar hiç egzersiz yapmadıysanız endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine bir hedef belirleyin ve yarın başlayın.

Uyandıktan hemen sonra yapabileceğiniz egzersizleri gerçekleştirmek kolaydır

Sabah egzersizinize evde başlamak düşündüğünüzden daha kolaydır. Hatta sürece yataktan kalkmadan bile başlayabilirsiniz. İlk olarak, Yoga’daki temel pozlardan biri olan balasana’yı öneriyoruz.

6 Steps for a Healthy Morning Routine - Thrive Global

Karnınızın üzerinde başlayarak kollarınızı yavaşça öne doğru uzatın. Sırtınızın açıldığını hissedene kadar devam edin. Balasana ile kollarınızı ve belinizi balasana pozunda esnetebilirsiniz.

Mother Father And Kid Morning Exercising At Home Stock Illustration -  Download Image Now - Exercising, Sport, Healthy Lifestyle - iStock

Bitilasana yatağınızda uzanırken gerçekleştirebileceğiniz bir diğer yoga pozisyonudur. Dizlerinizin üzerindeyken kollarınızın sizi desteklemesini sağlayın ve ardından sırtınızı yukarı doğru itin. Sırtınızı ters yönde aşağı doğru çekin. Bu egzersiz birkaç kez tekrarlanmalıdır. Bu, sırtınızdaki, omzunuzdaki ve kolunuzdaki kasları tamamen açmanızı sağlayacaktır.

Bu egzersizleri yumuşak bir yüzeyde yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Ayağa Kalkma Zamanı

Yataktan kalkarak vücudunuzun üst kısmını esnetin. Kollarınızı yüksekte tutarken yavaşça sağa ve sola doğru eğilebilirsiniz.

Premium Photo | Sport at home internet workout morning fitness athletic  woman in sportswear watching video training on laptop doing side bend  stretching exercise on yoga mat at light interior

Bacaklarınızı esnetin.

The Best Hamstring Stretches for Sore or Tight Hamstrings

Bacak germe, ısınmak ve esnemek için en iyi egzersizlerden biridir. Bunu dönüşümlü olarak her iki bacağınıza da yapabilirsiniz. Bir ayaktan diğerine geçerken acele etmemelisiniz. Önemli olan ne kadar hızlı hareket ettiğiniz değil, bacak kaslarınızı açmak için ne kadar zaman ayırdığınızdır. Bacaklarınızı her iki yöne doğru gerin. Ardından, öne ve arkaya doğru uzatın. Spor taytı veya spor şortu giymek bacak egzersizleri sırasında hareket etmeyi kolaylaştıracaktır.

Yeterince esnediyseniz biraz hızlanabilirsiniz.

Aerobik egzersizleri ile vücudunuzu hızlandırabilirsiniz. Aerobik, güne başlamak için yapabileceğiniz çeşitli kolay hareketleri içerir. Step aerobik bunlardan biri olabilir.

Stretches for Sitting All Day | Stretches for Tight Leg Muscles

Kolların ve bacakların dönüşümlü olarak kaldırılıp indirildiği bu egzersizi yaparken akılda tutulması gereken önemli nokta, kolların ve bacakların zıt yönlerde kullanılması gerektiğidir. Daha hızlı bir tempo tutun ve egzersizleri çok tekrarlayın. Ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar verimli olursunuz. Step tahtası aerobik egzersizlere daha iyi yanıt verecektir.

En zorlu sabah hareketine hazır mısınız?: Squat!

Squats: How to Do Squats, Plus Form Mistakes and Best Variations

Squat kalçaları, arka bacakları çalıştıran ve en hızlı sonuç veren harika bir egzersizdir. Herkes için squat yapmak kolay değildir. Squat hareketini kolaylaştırmanın yolları olduğunu bilmelisiniz.

Pilates topu sayesinde squat hamile kadınlar tarafından kolayca yapılabilir. Pilates topu kullandığınızda sayısız egzersizi kolaylıkla yapabileceğinizi göreceksiniz. Pilates topunu kullanmak basittir, hızlı sonuç verir ve normalde zorlanacağınız birçok egzersizi tekrarlayabilirsiniz. Pilates topu, egzersizlerinizi daha keyifli hale getirecek harika bir spor ekipmanıdır.

Evde sabah yürüyüşü yapabilirsiniz

Yürüyüş için dışarı çıkamıyorsunuz. Evinizin yakınında yürüyemiyor musunuz? Hala yürüyüşe çıkabileceğinizi biliyor musunuz?

Which Treadmill is Best For Home Use? (Full Guide) - treadmill.run

Merdivenli bir apartman dairesinde ya da evde yaşıyorsanız ayakkabılarınızı giyin ve merdivenlerden inip çıkın.

Merdiven yoksa nerede olursanız olun yürüyebilirsiniz. Bunu yapabilirsiniz! Bu kadar basit! Yürürken bacak ve ayak bileği hareketlerinizi taklit ederek vücudu eğitmek mümkündür.

Ayak bileklerine ağırlık takmak egzersiz rutininizi daha etkili hale getirecektir. Evde koşu bandında ya da yürüyüş makinesinde yürüyebilirsiniz.

Aç karnına egzersiz yapmak sağlıklı mıdır?

Efor gerektiren sporların (kardiyo veya koşu gibi) aç karnına yapılması tavsiye edilmez. Aç olduğunuzda kan şekeri seviyeniz düşecektir. Bu da gerekenden daha hızlı yorulmanıza ve kas kaybına neden olur. En iyi şekilde yararlanmak için yorucu sporunuza kahvaltı yaptıktan 40 dakika sonra başlayın.

Hiçbir şey yememiş olsanız bile sabahları esneyebilir ve ısınabilirsiniz. Daha kısa ve hafif oldukları için egzersizleri yapmak daha az çaba gerektirecektir. Yine de çok zor geliyorsa, sabah egzersizi yapmak için kahvaltınızdan sonra 30 dakika bekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *