Evde Göbek Eritme Egzersizleri – Home Fitness

Estetik bir görünüme sahip olmak için ilk yapılması gerekenlerden biri göbek çevresinde biriken yağlardan kurtulmaktır. Fazla kilonun en büyük göstergesi olan göbek yağları, yakılması zor yağlar olarak da biliniyor. Evde yapabileceğiniz egzersizlerden oluşan sıkı bir çalışma programı ile göbek bölgenizdeki yağları kolayca yakabilirsiniz. Ancak uygulayacağınız ev egzersiz hareketlerinin göbek eritme hedefinize uygun olması gerekir. Öyleyse gelin “Doğru hareketlerle evde göbek yağları nasıl eritilir?” sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Yarım Mekik

Yarım mekik evde karın yağlarını eritmek için en etkili yöntemlerden biridir. “Mekik” olarak da adlandırılan bu egzersizi evde herhangi bir spor ekipmanına ihtiyaç duymadan kolayca yapabilirsiniz. Harekete başlamak için yere sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınızı yere koyun. Ardından omuzlarınızı ve kürek kemiklerinizi yerden kaldırmak için karın kaslarınızı kullanın. Bu pozisyonu 3 saniye boyunca koruyun ve ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Gövdenizi yukarı kaldırırken nefes vermeyi ve aşağı indirirken nefes almayı unutmayın. Her sette en az 11 tekrar yaparak 3-6 set yarım mekik çekebilirsiniz.

Evde Dağ Tırmanışı

Göbek yağlarını eritmek için evde yapılabilecek bir diğer egzersiz de dağ tırmanışıdır. Harekete başlamak için elleriniz omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde şınav pozisyonu alın. Ardından bir ayağınızı karnınıza doğru çekin. Bu çekme hareketi sırasında karın kaslarınıza odaklanın ve onları iyice sıkın. Ayağınızı sonuna kadar çektikten sonra geri itin ve diğer ayağınızı da çekerek harekete devam edin. Bacaklarınızı çekerken nefes vermeyi ve iterken nefes almayı unutmayın. Dağ tırmanışı egzersizini maksimum tekrar sayısı ile 3 set yapabilirsiniz.

Ayak Tekmesi

Evde göbek ve basen eritmek için bir başka egzersiz de ayak vuruşudur. Başlamak için sırt üstü uzanın ve ellerinizi vücudunuzun yanına yerleştirin. Ardından, her iki ayağınızı yerden 15 santimetre kaldırın. Ardından, sağ ayağınızı yukarı doğru kaldırın ve yavaşça diğer ayağınızın seviyesine indirin. Aynı hareketi sol ayağınızla da tekrarlayın. Karın kaslarınızı sıkarak hareketi hızlı bir şekilde gerçekleştirin. Egzersiz sırasında düzenli nefes alıp vermeyi sürdürün. Ayak vurma hareketini her sette 9-10 tekrar yaparak en az 3 set gerçekleştirebilirsiniz.

Bisiklet Egzersizi

Daha hızlı sonuç almak için evde göbek eritme egzersizleri serinize bisiklet egzersizini de ekleyebilirsiniz. Bu hareket ile göbek bölgesindeki yağların yanı sıra yan yağları da yakabilirsiniz. Bisiklet egzersizinin başlangıç pozisyonu için yere sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınızı yere yerleştirin. Ardından ellerinizi boynunuzun altına yerleştirin. Ardından, sağ dizinizi yerden kaldırın ve sol dirseğinize yaklaştırın. Yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi sol diziniz ve sağ dirseğinizle tekrarlayın. Hareket sırasında dirseklerinizi yerden kaldırmak için karın kaslarınızı kullanın, ellerinizle boynunuzu zorlamayın. Egzersizi 10-12 tekrardan oluşan en az 3 set yapabilirsiniz.

Kalça Yükseltme

Evde yapacağınız göbek eritme egzersizlerinizde kalça kaldırma hareketini de uygulayabilirsiniz. Özellikle alt karın kaslarını etkili bir şekilde çalıştıran bu egzersiz ile hedeflediğiniz inceliğe daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Harekete başlamak için yere sırt üstü uzanın ve avuç içleriniz yere bakacak şekilde ellerinizi vücudunuzun yanına yerleştirin. Ardından bacaklarınızı dizlerinizden kırmadan kaldırabileceğiniz son noktaya kadar kaldırın. Omuzlarınızın ve başınızın sabit olduğundan emin olun. Ardından, karın kaslarınızı iyice hissederek yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün. Ayaklarınızı kaldırırken nefes vermeyi ve indirirken nefes almayı unutmayın. Her seti 10 tekrardan oluşan en az 3 set kalça kaldırma egzersizi yapabilirsiniz.

Egzersiz yaparken hareketleri doğru bir şekilde yapabilmek için uygun spor kıyafetleri kullanmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *