Espor Nedir: Espor Hakkında Merak Ettikleriniz

Dijitalleşme, dünyamızın dijitalleşmesinin bir sonucudur. Spor branşları da artık elektronik ortama taşınıyor. Son yıllarda espor olarak bilinen dijital müsabakalar en yaygın kabul gören spor dallarından biri oldu. Takımların farklı bilgisayar oyunlarını oynamak için yarıştığı espor maçlarını izlemek heyecan verici. Çocukların ve gençlerin bu kadar yoğun ilgi gösterdiği espor nedir ve E-sporcu olmak için gereken nitelikler nelerdir? Bu yeni dijital trend hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Espor bir spor dalı olarak kabul ediliyor mu?

Dijital bir dünyada oynandığı ve diğer sporlardan çok farklı olduğu için gerçek bir spor dalı değildir. Espor, dünya çapında birçok oyuncusu ve hayranı olan bir spordur. Ayrıca zeka, takım çalışması, strateji ve çevikliğe dayandığı için bir takım sporu kriterlerini de karşılıyor. Esporun geleceği daha çeşitli ve yaygın olmaktır. Bu spor aynı zamanda önemli finansal kaynaklara da sahip. Oyun, teknoloji ve bilgisayar şirketlerinin sponsor olduğu espor turnuvaları, oyuncuların yüksek gelirler elde etmesini sağlayarak esporu profesyonel bir seviyeye taşımaktadır. Bu nedenle esporun gelecekte profesyonel ve komple bir spor dalı olarak kabul görmesi bekleniyor.

Espor nedir? Nasıl espor sporcusu olunur? - E-Spor Haberleri

Espor Oyunları Nedir?

Uluslararası ligler ve yarışmalar da dahil olmak üzere birçok espor seçeneği bulunmaktadır. Bunların başında Call of Duty WW2 geliyor. Overwatch özellikle Uzak Doğu ülkelerinde popüler olan bir diğer espor oyunudur. Heartstone ve Starcraft 2, LOL gibi alternatif oyunları oynayan espor oyuncuları arasında favori haline geldi. PUBG (Player Unknown’s Battlegrounds olarak da biliniyor) son dönemin en popüler espor oyunlarından biri. Cep telefonunuzdan oynayabileceğiniz oyun oldukça popüler bir hale geldi. Dota 2 Counter Strike 2 Go Fortnite ve LOL birbirleri ile en çok rekabet halinde olan oyunlardır.

Espor Nedir? Nasıl Esporcu Olunur? - Espor Gazetesi

Esporcu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Espor sporcusu olabilmek için üst düzey klavye ve bilgisayar becerilerine sahip olmanız gerekmektedir. Yüksek hızlarda oynanan espor için çeviklik şarttır. İyi bir espor oyuncusu aynı zamanda oyunlar hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmalıdır. Oynadıkları oyunların kurallarını ve özelliklerini bilen oyuncular bir adım öndedir.

Dünyanın en popüler espor oyunları - Flank Esports - Yeni Nesil Espor  Medyası

Türkiye’de Hangi Espor Etkinlikleri, Takımları ve Ekipleri Var?

Espor kavramını erken benimseyen bir ülke olan Türkiye, üst düzey takımları ve turnuvalarıyla uluslararası arenada adından söz ettiriyor. Fenerbahçe Espor Takımı ve Bahçeşehir Supermassive gibi takımlar Türkiye’de esporun öncüleri arasında yer alıyor. Büyük spor kulüplerinin yanı sıra espora yapılan önemli yatırımlar da var. Vodafone Freezone Şampiyonlar Ligi (LoL – League of Legends) gibi birçok espor müsabakası nedeniyle Türkiye de espora önemli yatırımlar yaptı. Türkiye, gençlerin espora olan ilgisi ve nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında gelecekte önde gelen bir espor ülkesi haline gelecektir.

En çok izlenen YouTube spor kanalları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *