En Yaygın Sporcu Yaralanmaları

Düzenli egzersiz sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ne yazık ki spor kazalara ve yaralanmalara neden olabilir. Hem basketbol, hentbol ve futbol gibi grup oyunları hem de tek başına yapılan antrenmanlar sakatlanmalara yol açabilir. Hangi sporu yaptığınıza bağlı olarak birçok farklı spor yaralanması vardır. Kaslar, kemikler, eklemler ve dokular yaralanabilir. Bu makale size spor yaralanmaları hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır. Profesyonel ve amatör sporcuların yaşadığı en yaygın sakatlanmaları, bunların nedenlerini ve basit tedavilerini içerir.

Sporcularda sakatlanmalara ne sebep olur?

Sakatlanmalar bireysel ya da dış etkenlerden kaynaklanabilir. Spor yaralanmaları, ısınma ve soğuma hareketlerinin ihmal edilmesi, yanlış ekipman kullanımı, başka bir sporcuya çarpma, düşme gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Sporcuların yaralanma nedenlerini bilmek, yaralanmaları önlemenize yardımcı olabilir.

  • Spordan önce ısınmak önemlidir.
  • Sporcuların çeşitli duruş bozuklukları varsa sakatlanma olasılıkları daha yüksektir.
  • Yorgunluk, yetersiz uyku, sağlıksız beslenme, kas ağrıları ve oksijen eksikliği gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Yorgunluk, dikkat dağınıklığına, halsizliğe ve dayanıklılığın azalmasına neden olabileceğinden spor yaparken sakatlanma olasılığını artırır.
  • Spor yaralanmaları konsantrasyon eksikliği gibi psikolojik faktörlerden de kaynaklanabilir.
  • Bir kişi tek başına antrenman yaptığında sakatlanmalar mümkündür. Sürekli yanlış tekniği uygularsanız sakatlık kronikleşebilir.
  • Spor için uygun ekipman kullanılmadığında, sakatlanma riski daha yüksektir. Koşarken koşu ayakkabısı veya bisiklet sürerken bisiklet kaskı giymezseniz, sakatlanma riski artar.
  • Sporda sakatlanmalar, sahadaki düzensizlik gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

SPORCU SAKATLIKLARI | Sportoteam

En yaygın spor yaralanmalarından bazıları nelerdir?

Evde kas geliştirmek için basit egzersizler yapabilir veya arkadaşlarınızla basketbol ya da futbol maçı düzenleyebilirsiniz. Spor yaparken herkes sakatlanabilir. Profesyonel sporcuların çoğu kariyerleri boyunca sakatlıklarla uğraşmıştır. Amatör ve profesyonel sporcular arasında en yaygın sakatlıklara bir göz atın.

Kramplar (H3)

Kas spazmları gibi spor yaralanmaları yaygındır. Sık görülmelerine rağmen krampların kesin nedeni bilinmemektedir. Krampların nedenleri bilinmemekle birlikte, egzersiz eksikliği, dehidrasyon ve ısınma egzersizlerinin eksikliği gibi faktörlerin yanı sıra yorgunluk, zorlanma ve kas gerilmesi gibi faktörler de kabul edilmektedir.

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği burkulması günlük hayatta en sık görülen yaralanmalardan biridir. Spor yapmayı bırakmanıza neden olabilir. Ayak bileği burkulması genellikle ayak bileğinin içe doğru bükülerek liflerde deformasyona neden olmasından kaynaklanır. Burkulma sonucu oluşan ağrı bir süre devam edebilir veya eklem hasarı nedeniyle kısa süreli olabilir.

Kasık Ağrısı

Spor yaralanmaları kasık gerilmelerini veya kasık kaslarının çekilmesini içerir. Kasık ağrısı basketbol, futbol ve Amerikan futbolu gibi sporlarda sık görülen bir yaralanmadır. Kalça eklemlerinin ve bacak kaslarının etkilenmesine neden olabilir.

Tendon Yaralanmaları

Aşil tendonu yaralanması en yaygın olanıdır. Aşil tendonu insan vücudundaki en uzun tendonlardan biridir. Dizin arkasından topuk kemiğine kadar uzanır. Aşil tendonu yaralanması genellikle cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Bu durum basketbol, futbol ve voleybol oyuncularının kariyerlerinin kısa sürmesine neden olabilir. Kevin Durant, 2019 NBA finallerinde aşil tendonunun kopmasının ardından bir yıldan fazla bir süre sahalara dönememiştir. Klay Thomson, Mehmet Ohur, Kobe Bryant ve David Beckham da kariyerleri aşil tendonu kopması nedeniyle sona erebilecek sporcular arasındadır.

Tenisçi Dirseği

Tenis veya golf, dirseğin sürekli kullanıldığı sporlardır. Zaman içinde küçük yırtıklar ve yaralanmalar gelişebilir. El bileği ve el gibi ön kol kaslarında da ağrı oluşabilir.

Diz Ağrısı

Dizdeki kıkırdakla ilgili bir sorun ağrıya neden olabilir. Bu, özellikle koşucular arasında yaygın bir spor yaralanmasıdır. Koşu için tasarlanmış ayakkabılar giymek, şişme veya merdiven inip çıkarken zorlanma gibi semptomlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kaslarınızı güçlendirmek için dizinizin etrafında egzersizler yapabilirsiniz. Spor yaparken diz ağrısı yaşarsanız, yaralanmanın daha da kötüleşmesini önlemek için derhal doktorunuza danışın.

Diz Ağrısı, Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi Ankara

Spor Yaralanmaları için Tedaviler

Spor yaralanmalarının tedavisi yaralanmaya ve kişiye göre farklılık gösterir. Spor sırasında veya sonrasında ağrı veya yanma hissederseniz bir doktora danışın. Bir doktora danışır ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı alırsanız, sakatlığınız iyileşir iyileşmez spora dönebilirsiniz. Hekime danışmadan önce bazı şeyleri kendi başınıza da yapabilirsiniz.

  • En fazla 2-3 gün boyunca bölgeyi korumalısınız. Burkulduğunuzda ayak bileğinizin üzerine basmayarak yaralanmanın daha da kötüleşmesini önlemek mümkündür.
  • Buz kullanarak bölgeye kompres yapın. Bu şişmeyi durduracaktır. Buz kullanımına ek olarak, etkilenen bölgeyi yükseltmek daha da kötüleşmesini önleyebilir. Örnek olarak ayak bileği ile devam edin. Ayağınızı yükseltmek ve altına bir yastık koyarak desteklemek faydalı olabilir.
  • Çok ağrınız varsa parasetamol ve ibuprofen içeren ağrı kesiciler alabilirsiniz. Ancak, bu ilaçları almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Sonuç olarak, spor sırasında kendinizi aşırı zorlamamanız ve doğru ekipman kullanmanız gerektiğini vurgulamak isteriz. Ayrıca düzenli olarak ısınmalı ve soğumalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *