En Çok Gol Atan Kaleciler

Bu yazımızda alışılmadık bir şekilde tarihe geçen futbolculardan bahsedeceğiz: en çok gol atan kaleciler. “En çok gol atan kaleciler” dediğimizde, bazı insanlar “Bu kaleciler kendi gollerini mi attılar?” diye merak edebilir. Bu listedeki kaleciler kendi takımları için mümkün olan her şeyi yaptılar. Bu liste, gol yememek için çok çalışan ama aynı zamanda topu rakip kaleye göndererek takımlarına yardımcı olan kalecilerin isimlerini içeriyor. En çok gol yiyen kaleciler listemize başlayalım.

Rogerio Ceni (1990-2015): 131 Gol

Listemiz Brezilyalı bir kaleci ile başlıyor. Ceni, 2002 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Brezilyalı kalecidir. En iyi kaleciler listesinin başında yer alıyor. Ceni 25 yıllık kariyeri boyunca toplam 131 gol attı. Bunların 70’i penaltılardan, diğer 61’i ise serbest vuruşlardan geldi.

Jose Luis Chilavert (1982-404) – 65 Gol

Ceni’de dünyanın en iyi golcüsü unvanını Ceni’ye kaptıran Paraguaylı süperstar kaleci Chilavert, hem attığı hem de tuttuğu gollerle futbol tarihine damgasını vurmayı başarmış isimlerden biri. Chilavert tarihte hattrick yapan tek kaleci. Çoğu serbest vuruş olmak üzere toplam 67 golü bulunmaktadır.

Johnny Vegas Fernandez (1997-2017) – 45 gol

20 yıllık kariyerinde 15 farklı takımda forma giyen Perulu kaleci 45 golle üçüncü sırada yer alıyor. Fernandez penaltı vuruşlarıyla rakiplere kabus yaşatan kalecilerden biri. fernandez’in gollerinin 30’u penaltı vuruşlarından geldi.

Dimitar Ivankov (1996-2012)- 43 Gol

Ivankov Türk futbol taraftarları tarafından iyi tanınıyor. Listemizde dördüncü sırada yer alıyor. Bulgar kaleci 2005-2011 yılları arasında Kayserispor ve daha sonra Bursaspor’da kalecilik yaptı. Toplamda 43 gol atan Ivankov’un en unutulmaz gollerinden biri 2009 yılında Fenerbahçe-Bursaspor Süperlig maçında 93. dakikada attığı penaltıydı.

Rene Higuita (1985-2010) – 41 gol

Higuita’nın akrep vuruşları ona “El Loco” yani Deli lakabını kazandırdı. O sadece takımının kalecisi değil; aynı zamanda çok sayıda gol de atıyor. Jübile maçında frikik golü atan Kolombiyalı çılgın kaleci, 41 golle listemizde dördüncü sırada yer alıyor.

Hans-Jörg Butt (1994-2009) – 32 Gol

En çok gol atan kaleciler listemiz Avrupa’dan bir isimle devam ediyor. Butt sadece Bundesliga Ligi golcüsü değildi. Diğer liglerde de goller attı. UEFA Şampiyonlar Ligi’nin farklı maçlarında Juventus’a karşı üç kez gol attı. Bu da onu gelmiş geçmiş en ünlü kalecilerden biri yapıyor.

Misael Alfaro (1988-2010) – 31 Gol

El Salvadorlu kaleci Alfaro takımının başarılı olması için elinden geleni yapıyor. Alfaro 22 yıllık profesyonel kariyerinde topu 31 kez rakip kaleye gönderdi. bunların 11’i penaltı vuruşuydu.

Bonus: Ekrem Aydın (1997-2002) – 9 gol

Listemizdeki bonus isim ülkemizden. Aksarayspor ve Sivasspor gibi takımlarda forma giyen Ekrem Aydın, Türkiye’nin en çok gol atan oyuncusu unvanını elinde bulunduruyor. Son iki yılda attığı dokuz golün dokuzu penaltılardan geldi.

Efsane kalecilerin listesi sona erdi. Bazıları penaltı vuruşlarında önemli bir rol oynarken, diğerleri serbest vuruşlarla takımlarının galibiyetine katkıda bulundu. Doğru ekipmanla halı saha futbol takımınızda bir efsane olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *