Emre Sakçı Kurbağalama Yüzmede Dünya Rekoru Kırdı

Emre Sakçı, 15 Kasım 1997 tarihinde İzmir’de doğdu. Yüzmeye 3 yaşında başlayan Sakçı, 8 yaşında Ege Üniversitesi’nde lisanslı yüzücü oldu. Başarısı ve hızıyla keşfedilen Sakçı, 2010 yılında Fenerbahçe tarafından kadroya alındı. Henüz 13 yaşındayken sarı lacivertli takıma katılan Sakçı, 15 yaşında A milli takıma da seçildi.

Emre Sakçı kimdir, nereli? Emre Sakçı'nın hayatıyla ilgili bilgiler - Spor  Haberleri

Emre Sackci, Rekorlarla Dolu Bir Yaşam

Emre Sakçı, Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na katıldı. 50 metre kurbağalamada 26.67 saniyelik derecesiyle dünya rekoru kıran Sakçı, aynı zamanda erkeklerde tüm yaş gruplarında dünya rekoru kırdı. İlk dünya rekorunu 18 yaşında kıran milli yüzücü o günden bu yana hız kesmedi.

Emre Sakçı kimdir, kaç yaşında? Emre Sakçı'nın boyu ne kadar? Emre Sakçı  dünya rekoru nedir? Hüseyin Emre Sakçı Instagram hesabı - Haberler

2018 yılında Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda dünya beşincisi oldu. Yine 50 metre kurbağalamada 25.89 saniyelik derecesiyle Dünya 5’incisi oldu. 2019 yılında Avrupa’da düzenlenen Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda bu kategoride gümüş madalya kazandı.

2020 yılında aynı kulvarda Budapeşte Uluslararası Yüzme Ligi’ni kazanarak Türkiye rekoru kırdı. Sonrasında Avrupa rekorları kırarak tarihe geçen Hüseyin Emre Sakçı, dünya rekoru ile devam etti.

Milli Yüzücü Emre Sakçı'dan Bir Tarihi Başarı Daha - Özel İzmir Anaokulu,  İlkokulu, Ortaokulu, Lisesi

Emre Sakçı Kurbağalama Dünya Rekoru

Emre Sakçı, Türkiye Şehit Kamil Arena Kulüplerarası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’na katıldı. Milli Yüzücü, Gaziantep’te düzenlenen bu finale katıldı. 50 metre kurbağalamada yarıştı. 24.95’lik derecesiyle birinci bitiren Sakçı, Ilya Shymanovich’e ait 25.25’lik rekoru kırarak birincilik tahtına oturdu.

Henüz 24 yaşındayken elde ettiği bu rekorlarla dünyada adından söz ettiren Emre Sakçı, kırdığı dünya rekoru ile kendini herkese tanıttı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dünya rekoru kıran Emre Sakçı’yı yürekten kutladığını belirterek, kariyerine yeni başarılar ekleyerek yoluna devam eden yüzücüye başarılar diledi.

Emre Şakçı kendi rekorunu geliştirdi! | Emre Şakçı kimdir? Yaşı kaç? - Son  dakika Yüzme haberleri...

emre Sakçı, 3 yaşında başladığı ve dünya rekoru kırdığı bu yolda çalışmanın çok önemli olduğunu her zaman vurguladı. Verdiği röportajda bir önceki yıl dünya rekorunu dört saniye ile kaçırdığını söyledi. Ayrıca daha hırslı hale geldiğini de belirtti.

Olimpik Dosya Atletizm Rekorları hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *