Ebrar Karakurt kimdir?

17 Ocak 2000 tarihinde Balıkesir’de doğan Ebrar Karakurt, voleybola 12 yaşında Vakıfbank’ta başladı. 1.90 boyundaki smaçör iki yıl boyunca hem küçükler hem de büyükler kategorisinde şampiyonluklar kazandı. Neşeli kişiliğiyle takımına pozitif enerji yayan Karakurt, Kulüpler Dünya Şampiyonluğunun yanı sıra Türkiye Ligi Şampiyonluğu da kazandı. Ebrar da kariyerini taçlandıran ödüller kazandı. U18 Avrupa Şampiyonası’nda “En İyi Smaçör” ödülüne layık görüldü.

Ebrar Karakurt'un yeni takımı belli oldu

Vakıfbank ile Şampiyonluk

Geçtiğimiz yıl Ankara’da düzenlenen turnuvada Vakıfbank finalde rakibini yenerek şampiyon olmuştu. Ebrar Karkurt bu şampiyonadan önce de bu sporda adını duyurmuştu ama asıl parladığı yer bu turnuva oldu. Yarı finalde bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe’yi 3-0’lık seriyle mağlup eden Vakıfbank, finalde Prosecco Doc Imoco Volley ile karşılaştı. Çekişmeli bir oyunla izleyenlere keyifli anlar yaşatan temsilcimiz, İtalyan rakibini 3-2 mağlup ederek şampiyon oldu.

Ebrar’ın performansı o kadar etkileyiciydi ki birçok teklifi de beraberinde getirdi. Genç yıldız Karakurt, 20 Mayıs 2021 tarihinde Igor Gorgonzola Novara’ya transfer oldu. Ebrar verdiği bir röportajda voleybol oynamaya başladığından beri hep İtalya’da oynamak istediğini söyledi. Ayrıca en büyük hedeflerinden birine ulaştığını ve şimdi altın madalyayı hedeflediğini belirtti.

Ebrar Karakurt yuvada kaldı - Voleybolunsesi

Balıkesir’de İmkansızlıklar

Ebrar Karakurt, Balıkesir’in mahalle kültürü içinde büyümekten mutlu olduğunu ve bunun kendisine büyük bir deneyim kattığını belirtiyor. Büyüdüğü yeri çok sevmesine rağmen voleybol sevgisi ağır bastığı için Balıkesir’in kendisine küçük geleceğini tahmin etmiş. Boş zamanlarında voleybolu diğer hobilerinden ya da oyuncaklarından daha öncelikli tuttu. Antrenörlerini etkilemek ve yeteneklerini göstermek isteyen Ebrar Karakurt, daha sonra devler ligine katılmak için İstanbul’a geldi.

Kısa Paslar on Twitter: "Ebrar Karakurt, Hollanda savunmasına bakıyor.  🇹🇷😃 https://t.co/VaVadr10Em" / Twitter

Ebrar Karkurt, İstanbul’a geldikten sonra U18 Avrupa Şampiyonası’nda en iyi smaçör unvanını kazandı. Vakıfbank A Takımı’nda da forma giyen ve milli takımda da oynayan Karakurt, hedefinin ilk adımına ulaşmış durumda. Çocukluğundan beri voleybolda hırslı olduğunu ve hayallerinden vazgeçmediğini vurguluyor. Ebrar Karkurt’un altın madalya kazanma arzusu İtalyan takımını seçmesinin ana nedenlerinden biriydi. Her zaman dereceler için yarışan bu takımın bir parçası olmaktan mutlu olduğunu ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Ayrıca, “Sinan Erdem kimdir?” adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *